Skocz do zawartości

[240L] Dzikie wody Majsterpila


Majsterpil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post więc witajcie! Pochodzę z Lublina i niedawno przy okazji wyprowadzki dotarło do mnie że łatwiej przeprowadzić akwarium do akwarium niż jedno akwarium przenieść. Tak ze 112L zrobiło się 240L kupione okazyjnie na OLX. Dostałem je z wysłużoną komodą i miało być fajnie ale prawo Murphy’ego nie dawało mi spokoju. Uspawałem sobie stelaż który ową komodą obłożyłem i jest ok.

- Wymiary 120szer x 40 głębokość x 50 wysokość
- Oświetlenie moduły LED 30szt (23szt 6000K / 7szt 3000K) + eksperymentuje z diodami Deep Red i Royal Blue co widać na razie jako różową plamę.
- Filtracja Sun Sun HW 302. W 112L był idealny ale tutaj chyba trochę słabiej mu idzie. Założę deszczownicę i będę kontrolował.
- Ogrzewanie 100W jakiś chińczyk z termostatem.
- Dodatkowe akcesoria to karmnik automatyczny.
- Obsada: Skalar 2szt, Gurami marmurkowe 4szt, Żałobniczki 3szt, Molinezje 3szt, Mieczyk 1szt, Kiryski 3szt, Ślimaki Helenki 2szt. Otosek 3szt,Glonojad 1szt
- Roślinność: nie mam pojęcia, nie znam ich nazw. Jak na razie to mam z nimi tylko problem...

QkHfDJ7g_t.jpg

rzrowHwJ_t.jpg

 9EVjCX7t_t.jpg

 BHOuHoC0_t.jpg

Historia zbiornika jest w sumie na zdjęciach. Bazowałem na sporej roślinności na początku i okazało się że 3/4 tego zjadł glon. Wkurzyłem się i nie ratowałem tego bo miałem z tyłu głowy i tak rewolucję z wymianą stelaża. Po wymianie na stelaż chciałbym doprowadzić wszystko do ładu. Pilnuje parametrów wody i rośliny odbijają ale jest ich teraz mało.Podłoże to zwykły drobny żwirek ok. 2-4mm. Nawozów brak.

Czeka mnie trochę lektury na forum bo widzę na YouTube jak ludzie chwalą się LowTechami i wszystko śmiga prawie samo, a u mnie jak nie brązowy glon to zielony.
Parametry które znam: Ph 7,5, woda twarda powyżej 15kh, GH też słabo, NO2 0, NO3 czasami lekko powyżej normy a czasami bardzo. Sprawdzam to testami JBL 6w1.

 

Liczę na to że dzięki forum zdobędę wiedzę która pozwoli mi cieszyć się akwarium, a nie jedynie martwić że coś jest znowu źle.

Na razie dosadzę roślin by glony znowu nie wygrały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy błąd młodego akwarysty, który się dziwi, że mu pH nie spada i ma twardą wodę i kupę glonów. Sam tak robiłem i wybiłem połowę populacji na dosłownie "zatwardzenie" ;)

Jak już lać kranówkę, to długo odstaną i trzymać w zaciemnionym miejscu. Najlepiej zaraz po podmiance, uzupełnić wiadro, albo butelki świeżą kranówką i niech odstaje do następnej podmianki.

Sporo znajdziesz w tym temacie :

http://forum.superakwarium.pl/topic/50946-co%C5%9B-zmienia-odczyn-ph/

 

Niby człowiek dużo wie, ale musi podpytać innych żeby go rozjaśniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc! Mój szef jest akwarystą z dłuższym stażem i widziałem filtr RO w pracy pod zlewem - wszystko nabrało sensu... Podpytam go o ewentualne szczegóły. W Lublinie mamy na prawdę twardą wodę i ciężko coś z tym fantem zrobić. Gdy miałem małe akwarium eksperymentowałem z dolewaniem demineralizowanej i sytuacja czasami ulegała poprawie ale targanie tych karnisterków było słabe na dłuższą metę. Nawet nie chce myśleć ile musiałbym dźwigać do podmianki w 240L. Skończy się pewnie na tanim filtrze RO i gdy poprawię parametr wody wszystko stanie się stabilne i problemy odejdą w niepamięć.

 

Ewentualnie CO2. Koszt nabicia mojej butli do migomatu 8L to 25zł więc eksploatacja wyszła by taniej tylko czy tak samo skutecznie?

Edytowane przez Majsterpil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w tamtym temacie. Samym co2 nie zbijesz twardości. Jedynie trochę obniżysz pH, ale to przez zagazowanie wody. Zbij twardość, to nie będzie trzeba tyle podawać co2 z butli, bo będzie dużo łatwiej wpływać na odczyn wody, jak będzie miękka.

 

Na twoim miejscu bym się z szefem dogadał, zawsze nowy kolega i w dodatku szef :P I tak ma pewnie nadwyżki wody po filtracji  i nie ma co z nią zrobić, może Ci odstąpi co parę tygodni.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paskowe testy sa do bani. Sa kompletnie niewiarygodne.

 

Mozna wode ro i kran mieszac jak Ci sie podoba.

RO to gh = 0 i kh = 0. Mieszajac pol na pol z kranixem obnizasz twardosc kranowki o polowe.

 

Jesli masz w akwarium ryby to nie wiem czy mozna tak od razu twardosc zbic o polowe.

 

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i woda Ro jest jałowa, a kranówka ma pewnie jakieś minerały które rośliny wykorzystają. Zazwyczaj podmieniam 40-45L wody. Myślę że co najmniej 1/3 to mogłaby być RO jeśli właśnie nie połowa.

 

Testy paskowe niby takie sobie ale u mnie odzwierciedlają stan wody dosyć dobrze. Nie mam porównania do innych ale widzę że jeśli jest ok to i na testach jest ok. Skombinuję trochę RO, przemieszam i wpuszczę do akwarium. Zobaczę jak wszystko zareaguje i co pokażą testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wal śmiało całe RO , przy 240L i 20% podmiany nie wiele się pH obniży od razu. Sprawdź po 24h. Na moje oko obniży z 5KH i 0,4pH w dół.

Te testy które masz nie są dokładne i trzeba brać przy nich korektę. Jeśli faktycznie masz KH 15+ to pH oscyluje na poziomie 7,8-8.0 bez podawania co2.

Utrzymaj poziom zasadowy (6.8-7.2)i nie musisz się martwić o nawozy. Jeśli twoje roślinki są jeszcze małe, zwyczajne podmianki będą wystarczającym nawozem. Podlewaj je wężykiem a się odwzajemnią ładną barwą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Woda RO "robi robote". Przy okazji podmiany wody przeczyściłem akwarium troche mocniej i obserwuje co sie dzieje. Podmieniłem 40L wody z czego 30L to RO i poprawę widać od razu. Wydaje mi sie że wcześniej po podmianie roślinki których jest mało nie były w stanie przyjąć minerałów i wychodził glon. Teraz roślinki ruszyły w górę zdecydowanie i glon stopniowo znika. Ph spadło najmniej o 0,5pkt. Kh się normuje, a GH jeszcze słabo ale poczekamy i na to. Glon odpuścił też na podłożu gdy ściemniłem światło. Jak parametry będą ok to dorzuce kulek z nawozem, światło i będzie pięknie.

 

V9DbgkIz_t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...