Skocz do zawartości

Jak walczyc z tymi glonami... HELP


Emet Brown
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem od pewnego czasu z takimi glonami... nie wiem jak z nimi walczyc ... podmianki wody robie co tydzien w ilosci okolo 20%

parametry wody:

NO3 około 35

NO2 0

GH około 10

KH około 8

pH 7

dozowane CO2 w EasyCarbo (około 1ml na 2 dni)

Myślałem ze usunę je mechanicznie ale niestety "mocno się trzymają" roślinek.. warto dodać ze również na szybie są jakieś w formie malutkich zielonych plamek ale z nimi daje rade czyszcząc akwarium ... (ale pewnie jest inna metoda, dzięki której pozbędę sie ich raz na zawsze :)

 

Oto wygląd glonów drażniących mnie ...

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

POMOCY...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie z 2 lub 3 glonojady zależy jak duże jest akwarium. Albo płyn ALGI tak się nazywa, ale jest ryzyko że rośliny mągą zostać uszkodzone i ryby ikrowe przestaną się rozmnażać :geek:

Proszę nigdy więcej nie pisz takich bzdur skoro sam nie wiesz ----ok ;)

Powiem ,tak sądząc po zdjęciu jakie masz w podpisie widać na nim ,że anubias jest na środku akwarium,a nie wiem czy wiesz ,że jest to roślinka cieniolubna i nie lubi być wystawiona na takie działanie światła jak śmiem twierdzić ,że ma.

Przesadź go i powinno się mu poprawić. :D

Podaj nam jeszcze jaką barwę i moc mają twoje świetlówki,bo i na drugiej roślince masz podobną sytuację.

I jeszcze jedno ,to tak na marginesie,anubiasy sadzimy na korzeniach,lawach ,a nie w podłożu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem od pewnego czasu z takimi glonami... nie wiem jak z nimi walczyc ... podmianki wody robie co tydzien w ilosci okolo 20%

parametry wody:

NO3 około 35

NO2 0

GH około 10

KH około 8

pH 7

dozowane CO2 w EasyCarbo (około 1ml na 2 dni)

Myślałem ze usunę je mechanicznie ale niestety "mocno się trzymają" roślinek.. warto dodać ze również na szybie są jakieś w formie malutkich zielonych plamek ale z nimi daje rade czyszcząc akwarium ... (ale pewnie jest inna metoda, dzięki której pozbędę sie ich raz na zawsze :)

 

 

POMOCY...

Mam akwa 112, Carbo wg producenta wychodzi przy na ok 2,5ml/dobe. Mam sporo roślin i miarka większa niż producent zaleca.

Nie widze calego akwa - ale mozesz sprobowac zwiekszyc dawke Carbo bo nawet przy 50l - 1ml/2 dni to za malo.

1. czyszczenie mechaniczne - wykonujesz - super

2. odpowiednia ilosc roslin (niby mówią o 75% akwa) ale to można uzyskać po roku z sadzonek a mało kogo stać na taki start na początku.

3. Na zielenice pomaga przedawkowanie CO2 2x, 3x. Ale jeśli masz dobre napowietrzanie to CO2 szybko się rozpada i zamiast WIĘCEJ CO2 trzeba użyć CZĘŚCIEJ CO2 w takich dawkach jak podajesz. 1x5ml = 5x1ml.

4. Do glonów polecam osobiście krewetki

5. Rob pomiary Nh3, NO2 oraz Po4 i FE - to głowne składniki pokarmowe dla glonów.

6. Uważaj z ilością światła - za dużo też nie dobrze, za mało również.

7. Sprawdź prąd wody (kierunek), niektóre glony go lubią, wtedy przesadź roślinę.

Etc. Etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze w centrum: zabienica i anubias - oba nie lubia mocnego swiatla, polecam przesadzic,

Prad wody masz mocny jesli valisneria sie kladzie i to po obu bokach akwa, zastosuj moze deszczownie.

zaatakowane liscie najlepiej odciac jesli nie mozna wyczyscic, te liscie juz sie nie rozrosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przeczytałem ze Zielenice punktowe (kolonijne):

 

Porastają powierzchnię szyb w ustabilizowanych akwariach oraz liście wolno rosnących roślin.

.......Uważane za objaw zdrowego akwarium (zielenice punktowe są wrażliwe na toksyczne metability ryb rozpuszczone w wodzie.....

w tym artykule

 

http:/...........................................................................

to faktycznie prawda???

 

 

REGULAMIN

viewtopic.php?f=35&t=14634

5. Zarząd forum zastrzega sobie wyłączne prawo do używania czerwonej czcionki.

4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy i strony internetowe.

Podwójne złamanie regulaminu

Ostrzeżenie. ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałeś wybiorczo, usprawiedliwiając stan ich posiadania :D

 

Przyczyny występowania:

Nadmiar mikroelementów rozpuszczonych w wodzie, intensywny wysyp występuje często w przypadku drastycznych zmian w systemie nawożenia.

Część akwarystów jako powód występowania nalotu na szybie akwarium podaje zbyt niski poziom CO2 lub niedobór fosforanów w wodzie, praktyka akwarystyczna zaprzecza jednak tym doniesieniom stawiając je pod znakiem zapytania.

 

Zwalczanie:

Wystarczy cotygodniowe przetarcie szyb podczas rutynowej podmiany wody.

 

Zapobieganie:

Ograniczenia nawożenie mikroelementami.

- kontrola poziomu fosforanów w wodzie za pomocą testów na fosfor

Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Tu masz odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapobieganie:

Ograniczenia nawożenie mikroelementami.

- kontrola poziomu fosforanów w wodzie za pomocą testów na fosfor

Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Tu masz odpowiedz.

Zgadzam się z ograniczeniem nawożenia i kontrolą fosforanów ale miałem rok temu identyczny problem mimo non stop działającej lampy UV (lampa była od początku istnienia zbiornika). Natomiast na pewno nie jest bez znaczenia silny prąd wody powodowany przez filtr. U mnie te glony pojawiły się gdy zakupiłem filtr na zbiornik 250 litrowy, a słoik był ponad połowę mniejszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast na pewno nie jest bez znaczenia silny prąd wody powodowany przez filtr. U mnie te glony pojawiły się gdy zakupiłem filtr na zbiornik 250 litrowy, a słoik był ponad połowę mniejszy.

 

Pozdrawiam

pisałem kilka postów wcześniej:

Prad wody masz mocny jesli valisneria sie kladzie i to po obu bokach akwa, zastosuj moze deszczownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,Iza z tej strony,również mam problem z glonami, wyglądają podobnie jak na zdjęciu w pierwszym poście ,podmieniam 25 procent wody,oraz czyszczę szyby raz w tygodniu, akwarium stoi ok 6 metrów od okna zatem nie w nasłonecznionym miejscu, ale pytanie mam inne ,wczoraj poszłam do sklepu zoologicznego i Pan tam pracujący zaproponował mi preparat przeznaczony do oczek wodnych, ALGIN POND-Tropical,nie wlałm go jeszcze,niby jest informacja że nie jest szkodliwy dla ryb , ani roślin.Mam pytanie ....czy może ktoś używał tego specyfiku????Czy aby na pewno nie zaszkodzi moim rybkom???

Dziekuję z góry za informację,Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iza powinnaś założyć oddzielny swój wątek, a najpierw skorzystaj z funkcji SZUKAJ.

Seba, widzisz że kolega ma problemy z glonami. Załóż swój wątek, a najpierw skorzystaj z funkcji SZUKAJ.

 

Emet. Jeśli nie nawozisz. masz elementy korzystne dla glonów (to wszak rośliny) do ich rozrostu. Masz wyjście - więcej roślin! wtedy pochłoną one te składniki nie dając ich glonom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iza powinnaś założyć oddzielny swój wątek, a najpierw szkorzystaj z funkcji SZUKAJ.

Seba, widzisz że kolega ma problemy z glonami. Załóz swój wątek, a najpierw szkorzystaj z funkcji SZUKaj

 

 

Dziekuje za informacje , myślałam ,że włanczając sie do Waszej rozmowy o glonach, poradzicie mi,ale dziekuje za informacje,mało udzielam sie na forum,zazwyczaj czytam rady, dziekuje raz jeszcze..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubiasa możesz w prosty sposób wyczyścić, wystarczy wyjąć go z aqua i wymoczyć ok. 10-15 min. w wodzie z kwaskiem cytrynowym, następnie przetrzeć miękką stroną gąbki, opłukać i wsadzić z powrotem do akwarium, część glonów ginie od razu, a reszta która zostaje na liściach rozpuści się po kilku godzinach. Sama stosowałam tę mętodę i rośliny wyglądały po niej jak nowe 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...