Skocz do zawartości

Obiniżanie twardości ogólnej i węglanowej GH i KH


OgnistyElf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem z twardością wody GH i KH, do pomiarów używam testów paskowych JBL które pokazują że wartość GH jest powyżej 21d a KH wynosi 15d ( tak mi się udało odczytać ).

Wiem jak bardzo ważna jest woda dla rybek i roślinek, potrzebuje obniżyć te wartości a potem jeszcze pH które wynosi od 8,0 do 8,4.

Zamówiłem już testy kropelkowe do GH i KH aby dokładnie wiedzieć jakie są wartości, bo paskowe podobno przekłamują.

Czytam forum i cały czas widzę że dobrym sposobem na obniżenie tych wartości jest dodanie wody demineralizowanej, problem jest taki że nie wiem ile jej dodać by nie przesadzić. Podobno nie jest to takie zdrowe dla rybek i roślin, dodawanie takiej wody.

Co dwa tygodnie wymieniam 1/3 zbiornika który ma litraż 63L.

Dlatego proszę was o pomoc.....

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam problem z twardością wody GH i KH, do pomiarów używam testów paskowych JBL które pokazują że wartość GH jest powyżej 21d a KH wynosi 15d ( tak mi się udało odczytać ).

Wiem jak bardzo ważna jest woda dla rybek i roślinek, potrzebuje obniżyć te wartości a potem jeszcze pH które wynosi od 8,0 do 8,4.

Zamówiłem już testy kropelkowe do GH i KH aby dokładnie wiedzieć jakie są wartości, bo paskowe podobno przekłamują.

Czytam forum i cały czas widzę że dobrym sposobem na obniżenie tych wartości jest dodanie wody demineralizowanej, problem jest taki że nie wiem ile jej dodać by nie przesadzić. Podobno nie jest to takie zdrowe dla rybek i roślin, dodawanie takiej wody.

Co dwa tygodnie wymieniam 1/3 zbiornika który ma litraż 63L.

Dlatego proszę was o pomoc.....

 

Pozdrawiam !

Jeżeli chodzi o dobór testów, to kierunek 'kropelkowe' jest dobrym kierunkiem. Kupowanie wody demi do podmiany jest ekonomicznie ryzykowne - za mniej więcej 150 PLN możesz kupić filtr odwróconej osmozy, który pozwoli Ci uzyskać wodę o parametrach KH=GH=0.

Co do sporządzenia odpowiedniej mieszanki kranówki z RO - nie ma patentu. Trzeba doświadczalnie mieszać próbki i mierzyć parametry aż do uzyskania pożądanych stężeń.

Możesz również odwrócić sytuację i dostosować charakter zbiornika do kranówki, czyli pomyśleć nad biotopem Tanganiki lub Malawi, ale to rozwiązanie niesie ze sobą wiele wyrzeczeń - rezygnację z zielska, inny model filtracji itp...

 

Maleńki, ale potrzebny OT. Wodę podmieniamy raz w tygodniu:)

To jest zalecenie, a nie wymóg. Wszystko zależy od charakteru zbiornika, parowania, zarybienia i idącego za tym stężenia DOC itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maleńki, ale potrzebny OT. Wodę podmieniamy raz w tygodniu:)

Może nie tak szybko i troszkę wolniej ze skrótami, w prawdzie mam akwarium już dobre ponad 10 lat, to w takie szczegóły jak parametry wody zacząłem wnikać dopiero w 2009 roku bo chciałem mieć ładnie "zielone akwarium". Kupiłem wtedy pokrywę za 70zł ze standardowym oświetleniem energooszczędnym 11W. Razem z członkami tego forum stwierdziliśmy ze trzeba zacząć od pokrywy i wymieniłem na świetlówki - koszt 170,00zł. Wcześniej przez dobre 6 lat albo i dłużej w akwarium towarzyszyła mi jedna roślinka która nie padła i się rozrastała, reszta to wytrzymywała 3 dni i było papapa - tą roślinka jest Anubias która jest do tej pory.

No ale do rzeczy ( mam nadzieje że wybaczą mi ten skrót z mego życia akwarystycznego powyżej ), co to jest OT ???

 

Jeżeli chodzi o dobór testów, to kierunek 'kropelkowe' jest dobrym kierunkiem. Kupowanie wody demi do podmiany jest ekonomicznie ryzykowne - za mniej więcej 150 PLN możesz kupić filtr odwróconej osmozy, który pozwoli Ci uzyskać wodę o parametrach KH=GH=0.

 

Może jaśniej co znaczy ekonomicznie ryzykowne, bo ekonomia kojarzy mi się z bilansem strat i zysków. Jak mam zapłacić 150 zł za filtr a wydać 5 zł za 5 litrów wody demi to chyba ekonomicznie lepiej jest kupić wodę demi ???

Tak czy nie i jakieś argumenty bym prosił :)

A woda demi nie ma KH i GH = 0 ?

Czy jak ją wymieszam z kranówką to nie nabierze czasem właściwości wody kranowej, bo chodzi o to by tą kranową zmiękczyła obniżając KH i GH.

 

Co do sporządzenia odpowiedniej mieszanki kranówki z RO - nie ma patentu. Trzeba doświadczalnie mieszać próbki i mierzyć parametry aż do uzyskania pożądanych stężeń.

Możesz również odwrócić sytuację i dostosować charakter zbiornika do kranówki, czyli pomyśleć nad biotopem Tanganiki lub Malawi, ale to rozwiązanie niesie ze sobą wiele wyrzeczeń - rezygnację z zielska, inny model filtracji itp...

 

Jak mniemam to RO to woda po osmozie ?

Ja chciałem zrobić tak że jak będę wymieniał 1/3 wody to na cały garnek wody, połowę wlać wody demi. I tak nie wiem czy taka mała ilość by coś pomogła na te 63 litry wody bardzo twardej, ale częste podmiany doprowadziły by do tego że za którymś razem wlałbym tylko 0,5 litra na garnek wody kranowej.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Off-topic

Rozwinę myśl agniesia01 - wodę najlepiej podmieniać częściej, a mniej ;)

 

Co do filtra RO, 3promilowi chodziło raczej o bilans ekonomiczny w dłuższym okresie czasu ;)

Teoretycznie podmieniając wodę co tydzień i kupując ją po 5zł wydasz w ciągu roku ok 260zł...

Przy RO jest też mniej roboty - po wodę demi musisz się co jakiś czas pofatygować bo sama się nie kupi ;)

Mieszając kranowit z wodą RO zbijesz KH i GH kranówki ;)

 

PS: Rozumiem że wszystkie parametry mierzyłeś na karnówce?

Jaka jest rozbieżność miedzy wodą jaką masz w kranie a tą w akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups :oops: , ale gafa - źle odczytałem to zdanie. Myślałem że malutki to zwrot do mnie :P, a OT to jakiś parametr wody tak jak RO :roll:

 

Co do filtra RO, 3promilowi chodziło raczej o bilans ekonomiczny w dłuższym okresie czasu ;)

Teoretycznie podmieniając wodę co tydzień i kupując ją po 5zł wydasz w ciągu roku ok 260zł...

Przy RO jest też mniej roboty - po wodę demi musisz się co jakiś czas pofatygować bo sama się nie kupi ;)

Mieszając kranowit z wodą RO zbijesz KH i GH kranówki ;)

A takie buty, chyba jednak przy litrażu 63 wole się poświęcić i troszkę pobiegać po tą wodę demi. Bo w końcu, przecież nie wleje od razu 5 litrów tej wody ;)

Jak się nie sprawdzi to później będę myślał o takim zaawansowanym sprzęcie jak filtr odwróconej osmozy.

Widzę że dobrze myślałem ze mieszając z kranówką zbije KH i GH, a woda demi nie nabierze właściwości tej kranówy.

 

PS: Rozumiem że wszystkie parametry mierzyłeś na karnówce?

Jaka jest rozbieżność miedzy wodą jaką masz w kranie a tą w akwa?

Podane wyżej wartości czyli: GH powyżej 21d oraz KH15d są z akwarium.

Zmierzyłem parametry kranówki która przestała 24h i wynoszą one:

GH od 14d do 21d - trudno stwierdzić ile dokładnie bo to test paskowy i taką ma skale

KH 6d

pH 8,0 do 8,4 - tyle samo jest w akwa

NO3 oraz NO2 - zero :)

 

No i tak to wygląda u mnie, w drodze są testy kropelkowe - ale są święta i pewnie dotrą we wtorek albo i w środę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, popatrzmy:

muszle - nie

piaskowce - nie

kamienie zawierające w składzie wapń - nie widzę czegoś takiego :)

ozdoby - mam latanie morska i samochodzik, ale nie wydaje mi się by one to powodowały

żwir - mam ale nie żadną tam biało czarną mieszankę.....

 

Zobaczymy jak woda będzie się zachowywała po podmiance i jakie beda parametry jak przyjdą testy :)

 

EDIT 17.04.2010:

 

Zrobiłem testy kropelkowe wody w akwarium i kranówki, przedstawiają się one następująco:

 

AKWA:

 

ph - 8,0

GH - 22 ( było wczoraj a dziś mi wyszło aż 29 )

kh - 12

 

KRANÓWA:

 

ph - 8,0

GH - 12

KH - 8

 

Wnioski:

Wychodzi na to że coś w akwa mocno zatwardza wodę i nie wiem czy dodawanie nawet samej wody demineralnej pomoże.......

Muszę nad tym pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...