Skocz do zawartości

ospa rybia


Rekomendowane odpowiedzi

(z góry przepraszam moderatorów i administratorów itd. że znów o tej ospie)

Cześć ! ostatnio zauważyłem u ryb ospę rybią, poczytałem o niej i zrobiłem następujące rzeczy podniosłem temp. stopniowo do 32C i wlałem preparat MFC (tropical) który zawiera błękit metylenowy, zieleń malachiową, i formaldehyd wlałem go zgodnie z instrukcją i nic... tzn 2gupiki mi zdechły a 3 są dalej chore dlaczego? ? ? proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymien 1/3 wody na odstana, podgrzana do temperatury takiej jak w akwarium. Dzieki podmianie usuniesz pływki kulorzeska unoszace sie w wodzie. Po tym zabiegu wlej pelna dawke do akwarium i zgas swiatlo. Najlepiej robic to wieczorem. Weterynarz polecil mi takie zabiegi. Wymiana 1/3 co jakis czas i uzupelnianie dawki leku. A dlaczego swiatlo gasic? Dlatego, ze swiatlo szybciej neutralizuje dzialanie leku (tak mowil weterynarz). A rybki mogly ci szybciej zdechnac oslabione zbyt duza temperatura. Jesli juz lejesz chemie to zostaw temperature 29 stopni - powinna wystarczyc. Wyzsza temp. powoduje zatrzymanie rozwoju kulorzeska w formie przetrwalnikowej. W tej formie pasozyt czeka, az temperatura opadnie zeby zaatakowac ponownie. Nizsza temperatura tez powoduje uspienie choroby. 29 stopni + lekarstwo + podmiany wody w celu usuniecia wolnych pasozytow powinny pomoc.

Duzo zdrowia twoim rybkom zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi dzis zachorowaly mysle ze jak bylam w zoologu wymienic pretnika bo gryzl mi ryby to facet wylowil mi chyba welonke juz z ospa rybia moja welonka teleskop i pomaranczowa i glanojad sa chore podkrecilam na 32C i nie wiem moze jutro wyzdrowieja....

dobrze zrobiłaś ze nie stosowałas na razie chemii:) ale 32 stopnie to chyba za dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymień wodę. ale tak aby umyć wszystko żwirek ozdoby i rośliny

Po raz drugi zwracam ci uwagę: nie pisz głupot, którymi możesz tylko zaszkodzić. Całej wody nigdy się nie wymienia, nawet w przypadku chorób m.in. ospy.

mi dzis zachorowaly mysle ze jak bylam w zoologu wymienic pretnika bo gryzl mi ryby to facet wylowil mi chyba welonke juz z ospa rybia moja welonka teleskop i pomaranczowa i glanojad sa chore podkrecilam na 32C i nie wiem moze jutro wyzdrowieja....

32 stopnie przy welonie to zbyt dużo, one są zimnolubne, możesz im zaszkodzić. Zmniejsz temperature do 28-29 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie parkę gurami w sklepie zoologicznym i po 1 dniu patrze, że jedna ma ospę :shock: mam akwa 112l i obsadę taką jak w podpisie poniżej. Co mam zrobić tego gurami odłowiłem i trzymam w słoiku 5l. Patrze że u moich 10 neonków zaczynają się pojawiać białe kropeczki, a jeden neon blednieje. Temperaturę podniosłem do 30C! Czy kupować ten lek z tropicala czy tylko sól akwarystyczną i podmianę wody. Czy leczyć neonki w oddzielnym słoiku czy wszystkie ryby w głównym akwa tam gdzie był ten zarażony gurami ? HELP :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chorobe masz w calym akwarium, wiec trzeba leczyc caly zbiornik. Powkladaj z powrotem te gurami do ogolnego. Temperature zostaw 29'C. Sol moze zaszkodzic neonkom. Polecam Sera Costapur. Tropical Ichtiosan niby mi pomogl ale mielem po nim nawrot choroby. Dopiero Costapur zadzialal. Polecil mi go weterynarz. I przeczytaj dobrze wczesniejsze posty - tam napisalam o podmianach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem OMNIPUR SERA bo tamtego babka nie miała, ale to jest lepsze bo na więcej rodzajów chorób działa. No i na instrukcji napisane ze 22 krople na 20l. Ja mam 112l to wychodzi, że mam wlać 110kropli. Wlałem już 22 i woda jest zielona? czy mam wlewać dalej do 110 kropli czy ryby przez to mi nie pierdzielną ?? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włałem już 105 kropel i obserwuje ryby, pisało, że jeżeli w ciagu 7 dni nie zauważę zniknięcia choroby to powtórzyć zabieg.

 

EDIT:

 

Dziś jest 6 dzień kuracji i widzę, że na moich rybkach już wcale nie ma ospy. Ale poczekam do poniedziałku i gruntownie wyczyszczę akwarium, wygotuję żwirek powywalam niektóre roślinki. A przy okazji chyba sypnę czarnego grysu na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM !! POMOCY !!!!!!!!!!!

Niedawno zauwazyłem ze w moim akwarium pojawiła sie ospa, podniosłem temp do 31 stopni, toche pomogł ale nie dokonca. nastepnie wlałem ichtiosan. kiedy wstałem woda w akwarium stała sie metna !!! nie wiem czy to normalna objawa czy jest cos nie tak!! nadal mam w akwarium temp 31 stopni. JAK DłUGO MOGE MIEC TAKA TEMP?? I JAK DłUGO PODAWAC CHEMIE ????

CO ROBIC ??????????

!!!!!!!!!!!!!! POMOCY !!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja leczyłem omnipurem z SERY i po wlaniu 105 kropel tak jak zalecali to też miałem wodę ciemno zieloną i jeszcze nie mogłem zapalać światła,ponieważ działa osłabiająco na ten lek. Temperaturę trzymaj tak z 5dni. (ja miałem 28-30C) Potem jak nie zobaczysz poprawy, to podmień 40% wody i powtórz zabieg. U mnie na szczęście wszystko wraca do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podmiana wody u mnie raczej odpada bo mam 500l akwarium!! temperature 31 stopni miałem przez 4 dni, dzisiaij po mału zmniejszam temperature wody jednak nadal stosuje ichtiosan, zdaszam swiatło na czas stosowania preparatu, zobaczymy za pare dni!! w sumie widoczna ospe mam jeszcze tylko na neonkach, reszta ryb jest prawie zdrowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem, ze neonki beda chorowac najdluzej. U mnie leczenie ospy u wszystkich ryb trwalo tydzien a u samych neonkow ciagnelo sie prawie cztery :shock: Na szczescie w tym czasie nic nie zdechlo. Wode musisz koniecznie podmieniac chocby po 1/4 objetosci. Inaczej nie usuniesz z wody przetrwalnikow kulorzeska. Beda przebywac we wodzie w formie przetrwalnikowej do czasu az wystapia odpowiednie warunki aby sie uwolnily i zaatakowaly znowu. Postaraj sie chocby po trochu podmieniac wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam niedawno tez miałem ospe rybia i uzywałem ichtiosanu i choroba mineła ale moje bocje od czasu do czasu ocieraja sie o kamienie czy to znak ze ospa wraca? obecna temp to 27 28st wode tez podmieniłem1/4 baniaka nie wiem czy wszczynac ponownie procedure leczenia ostatnia trwała 2 tyg moje akwa 112l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez lecze moje rybki z ospy. Wlasciwie dopiero zaczelam. Wczoraj wlalam im protazolu ale nic nie pomoglo. Dzis postanowilam podniesc temperature. Teraz jest 30C i duzo napowietrzania. Molinezje wygladaja na spokojniejsza ale za to 2 mieczyki jakby zaraz mialy usnac. Teraz juz sama sie zastanawiam czy nie lepiej obnizyc do 29 i wlac ichtiosanu. Poczekam na rozwoj wydarzen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...