Skocz do zawartości

[112] Oświetlenie - Prośba o pomoc i sugestie.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam akwarium 112l w nim zmodyfikowaną obudowę - dodatkowo włożyłem T5(24W)

Moje pytanie jest następujące:

 

Czy inwestować w zestawik T5 2x80cm czy też jednak wymienić świetlówki T8 na nowe T8?

Akwarium w zamierzeniu ma być "prawie" holenderskie ;)

 

Problem z którym teraz się również borykam jest taki, iż na przedniej szybie i przednim dnie akwarium rozwijają się glony.

Czy po dodaniu nowych świetlówek nie będzie ten problem narastał? Na roślinkach też zauważam zielonkawe placki glonów moim zdaniem może to być przyczyną tego że świetlówki T8 są już stare (ponad rok czasu) - jak niedawno się zorientowałem o ich czasie od razu mam zamiar je zmienić.

 

Proszę o pomoc z góry dziękuję.

I pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1. 80 cm świetlówki ? przecież 112 ma długość 80 cm ? masz zamiar zrobić jakąś belkę czy coś ? bo nie bardzo wiem jak chcesz to tam upchać ?

Po 2. Jeśli założysz t5 i zwykłe świetlówki to nie ma sensu taka inwestycja ( to lepiej t8 i akwarystyczne) jeśli t5 i to tego masz zamiar kupić akwarystyczne to jak najbardziej.

Czy po dodaniu nowych świetlówek nie będzie ten problem narastał?

Jeśli będą to świetlówki akwarystyczne to nie no i jeśli światło nie będzie się świecić więcej niż 12h ! (pamiętaj optymalne świecenie to 10-12 h na dobę ).

Na roślinkach też zauważam zielonkawe placki glonów moim zdaniem może to być przyczyną tego że świetlówki T8 są już stare (ponad rok czasu)

Raczej nie sądzę że wiek świetlówki może mieć wpływ na takie coś, może mniej wydajniej świecić ale nic więcej, jeśli świeci nie mruga to jest ok.

 

No i tak dodatkowo powiem że przy takim świetle i zamiarze hodowli roślin CO2 obowiązkowe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak belkę chcę zrobić ale właśnie nie wiem czy nie przejść na krótsze T5. Akwarystyczne jak najbardziej są te świetlówki.

 

A światło sprawdziłem właśnie przed chwilką i niestety JUŻ faluje... :(

 

CO2 właśnie jedzie z Wrocławia tzn dyfuzor szklany bo kostki lipowej nie mam za bardzo jak zrobić ;)

Będzie bimbrownica.

 

A z tym świeceniem to jest tak że osobno włączają się T8 i osobno T5, T5 świeci krócej dokładnie świecą tak:

 

T8: 9-22

T5: 12-21 (Przy świeceniu takim jak T8 szyba była dużo bardziej zazieleniona i piasek również, po zmniejszeniu godzin świecenia problem zmalał.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będą 3 polecił bym zestaw tył-środek-przód [sun glo flora glo live glo] lub [sun glo live glo power glo ]

z tym jeśli chcesz mieć dużo roślin to teoretycznie lepsza jest opcja 1, ja mam opcje 2 i jestem z niej bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejszy jest typ świetlówek T5 są nowocześniejsze od T8 i różnią się standardem długości świetlówki, poza tym jeżeli głębokość akwarium nie przekracza 40cm to 39W T5 np GROLUX i AQUASTAR w zupełności wystarczy do holenderskiego akwarium większe są zbędne a poza tym nie zmieszczą się do pokrywy. Jeżeli potrzebujesz specjalistycznej porady to pisz na gradman@o2.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...