Jump to content

Rejestracja hodowli ryb i roślin akwariowych


alias
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś dysponuje przepisami, ustawami i informacjami dotyczącymi działalności gospodarczej związanej z hodowlą ryb i roślin akwariowych?

 

Google niewiele mówi w tym temacie, w urzędach jeszcze nie dopytywałem

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem działa to tak samo jak zwykła działalność gospodarcza. Z tym że wiąże się z paroma przepisami nt. trzymania żywych zwierząt itd. to prawie tak samo jak zakładanie hodowli psów ;)

Link to comment
Share on other sites

Hmm, to ciekawe gdzie są te przepisy i ciekaw jestem czy jest tam zapis o tym, ze zwierzęta nie mogą przebywać w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu

"Ustawa o ochronie praw zwierząt"

Rozdział 11

Art. 35.

1. Kto zabija zwierzę z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2, podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1, działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, sąd może orzec przepadek zwierzęcia, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2, sąd orzeka przepadek zwierzęcia ? jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2 500 zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce albo na inny cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

Znęcanie się nad zwierzętami tyczy się też trzymania ich w złych warunkach.

Tylko niestety ryby akwariowe chyba się nie "łapią" pod te przepisy bo jeszcze nie słyszałem by kiedykolwiek były użyte w tym kontekście [no może oprócz afer z wigilijnymi karpiami].

Zresztą, w kraju gdzie w pełni legalne jest zabijanie psów na smalec [pod warunkiem robienia humanitarny sposób] takie rzeczy mnie nie dziwią.

 

PS: Znalazłem jeszcze coś:

Rozdział 5

Zwierzęta w ogrodach zoologicznych

Art. 19.

2. Do ogrodów zoologicznych sprowadza się tylko te zwierzęta, którym ogród zoologiczny może zapewnić warunki egzystencji, stosowne do potrzeb danego gatunku.

3. Nie należy doprowadzać do rozmnażania zwierząt, których potomstwu nie zapewni się właściwej egzystencji.

Niestety to tyczy się tylko ogrodów zoologicznych, a nie sklepów zoologicznych.

Analogiczny przepis powinien dotyczyć sklepów, w końcu ryby [i inne zwierzęta] żyją tam nieraz miesiącami...

Link to comment
Share on other sites

A niema nikogo na forum kto by prowadził sklepik zoologiczny i się wypowiedział w tym temacie?

 

W niektórych sklepach zoologicznych przyjmują ryby i rośliny i nie patrzą na to czy ktoś ma zarejestrowaną hodowlę, wypłacają od ręki kasę, ale są i takie zoologiczne w których podstawą sprzedaży ryb czy roślin jest posiadanie zarejestrowanej hodowli ryb i roślin.

Link to comment
Share on other sites

to o psach ale pewnie ten sam paragraf :P

 

"Hodowlę psów została zaliczona przez ustawodawcę do działu specjalnego produkcji rolnej. Hodowlę powinno się zarejestrować w Urzędzie Skarbowym jako dział specjalny produkcji rolniczej. Składa się specjalny PIT-6 (podobno bardzo prosty do wypełnienia) w terminie do 7 dni od rozpoczęcia działalności (czyli nabycia psa/suki z uprawnieniami, wpisania suki do rejestru suk hodowlanych, uzyskania tytułu reproduktora przez naszego psa). W formularzu należy wskazać m.in. sposób ustalania dochodu. Do wyboru są dwie możliwości: na podstawie norm szacunkowych (normę szacunkową dochodu rocznego ustala corocznie Minister Finansów w dordze rozporządzenia) lub na podstawie prowadzenia przez podatnika ksiąg rachunkowych, wykazujących przychody i koszty, gdzie należy podać deklarowany (przewidywany) przez podatnika dochód. Wybór konkretnego sposobu został pozostawiony podatnikom.

Urząd po otrzymaniu pierwszego formularza PIT6 wydaje nam decyzję o ustaleniu wysokości dochodu.

Ustalanie dochodu na podstawie norm szacunkowych polega na pomnożeniu liczby posiadanych psów/suk hodowlanych stada podstawowego przez szacowany dochód roczny od sztuki (czyli normę szacunkową dochodu ustalaną przez Ministra Finansów). Są to naprawdę niewielkie kwoty w skali roku (w 2007 r. norma szacunkowa dochodu rocznego z jednej sztuki stada podstawowego w hodowli psów rasowych wynosi 31, 90 zł). Na koniec roku wpisujemy obliczoną kwotę w nasze zeznanie roczne w PIT36 i od niej będzie naliczany będzie podatek dochodowy (kwota zwolniona z podatku to coś około 500 zł więc w praktyce trzeba by mieć prawie 20 psów/suk hodowlanych, aby zapłacić podatek od hodowli).

PIT6 trzeba składać corocznie tj. do dnia 30 listopada na kolejny rok. Trzeba też informować US o zmianach w liczebności stada podstawowego oraz o zakończeniu działalności hodowlanej (wszystko na formularzu PIT-6).

 

Nie trzeba prowadzić żadnych ewidencji podatkowych.

W przypadku prowadzenia hodowli trzeba być ubezpieczonym w KRUSie (chyba, że płacisz składki ZUS, wtey wystarczy ZUS).

Można też rozliczyć hodowlę wg.tzw.zasad ogólnych. Zaprowadzasz wtedy księgi podatkowe. Wykazujesz w nich przychody ( sprzedaż szczeniąt ) i z drugiej strony koszty prowadzenia hodowli. Po odjęciu od przychodów kosztów uzyskania przychodów wyjdzie Ci dochód ( lub strata ), który jest opodatkowany wg. ogólnej tabeli podatku dochodowego. Tak wyliczony dochód oraz podatek wykazujesz w zeznaniu rocznym."

źródełko

http://www.goldenretriever.fora.pl/praw ... m,198.html

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...