Skocz do zawartości

Glony a zmiana Akwarium


fatista
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie mam 35L zbiornik, w którym mocno rozprzestrzeniły się glony. Duuużo zielonego nalotu na szybach, żwirze, korzeniu (zakładam że to sinice). Do tego mnóstwo pływających małych zielonych niteczek (CO TO ZA GLON??).

Przesadam sie niebawem na zbiornik 70 L. Jak zrobić to mądrze aby nie przenieść tam całej tej plagi. Żwir zamierzam wyparzyć, Akwa także. Co z korzeniem i roślinami? Jak reagować wogóle na takie ilości badziewia?

Oświetlenie zbiornika to świetłowka 8w, do tego filtr aquael fan-1 plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystko wyparzysz to zniszczysz pożyteczne baterie nitryfikacyjne... Najlepiej weź nową szczoteczkę do zębów, gąbkę do zmywania i... szoruj, szoruj :P Możesz tez zastosować kąpiel w kwasku cytrynowym, ale z własnego doświadczenia wiem, że skrobiąc też da rade :P Miałem ten sam problem, u mnie pomogło najzwyklejsze ograniczenie światła do 6h... a uwierz mi, było strasznie... glony były wszędzieeeee :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spraw sobie nową rybkę-Kosiarkę.Zapewniam,że poradzi sobie z glonami w expresowym tempie.Nie wiem jakie rybki posiadasz, sprawdż zatem najpierw czy towarzystwo i klimat będzie mu odpowiadał.

Mój brat długo nie umiał wytępić glonów z akwarium,próbował,cudował,wymyślał-światło,lampy,płyny... i nic.Do czasu aż nie sprowadził sobie kosiareczki-do dziś ma spokój z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spraw sobie nową rybkę-Kosiarkę.Zapewniam,że poradzi sobie z glonami w expresowym tempie.

Likwiduje się przyczynę - nie skutek.

Glony w akwarium da się zlikwidować, nawet bez ryb "glonożernych".

Zresztą najpierw zobacz na litraż zanim zaczniesz polecać kosiarki...

 

Do autora tematu:

Glony to nie bakterie czy ślimaki ;)

Jeśli w akwarium w większym akwarium zapewnisz optymalne warunki roślinom, to raczej problemu z glonami na tak wielką skale mieć nie powinieneś ;)

Niczego ze starego akwarium nie wyparzaj, zabijesz tym tylko pożyteczne bakterie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady...To celuje w drobne. Neony, danio, głupik.

 

Co do oświetlenia, u mnie ostatnio naświetlam świetlówką jedynie 2-3 godziny dziennie. Akwarium stoi po przeciwległą ścianą niż jest okna wiec za dnia jedynie światło dzienne(słońce nie swieci na akwarium).

 

Atreyu co rozumiesz pod pojęciem optymalne warunki roślin. Nie wiem jakie mam rośliny, napewno akwariowe. To są dwie dosyć małe sztuki, wiec szału nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba główne czynniki powstawania glonów właśnie poznaliśmy ;)

W nowym akwarium świeć 10-12h [początkowo oczywiście mniej i stopniowo zwiększaj czas oświetlania do takich wartości], akwarium powinno stać w takim miejscu żeby jak najmniej światła słonecznego docierało do akwarium. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy dzień jest coraz dłuższy. Unikniesz wtedy sytuacji jaką masz teraz. Obecnie mało świecisz, masz mało roślin, do tego przez wiele godzin akwarium jest doświetlone światłem słonecznym - to główne powody przez które masz ten atak glonów ;)

 

Jak chodzi optymalne warunki, to chodziło mi o odpowiednie podłoże, światło [moc i widmo] i nawożenie [w tym co2 jeśli jest taka potrzeba]. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo widzisz o muszlach nie wiedziałem - dzięki wielkie.

Mam pytanko jeszcze takie.

Swego czasu pojawiła mi się w akwarium ospa. Stało się to po tym jak dostałem roślinki od kogoś. Podejrzewałem że to właśnie one i większość wyjąłęm do słoika, miedzy innymi dlatego tez ze uważałem że one generują glony.

Ospe leczyłem zieleniem zooleku w akwarium. Niestety spora cześć obsady mi padła. Czy jak tego zielenia dolałem do słoika z roślinami które były podejrzane to one będą się już nadawać?

I czy w związku z tymi glonami raczej ograniczać roślinność czy dodawać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...