Skocz do zawartości

schemat mojego akwa :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! :)

 

Chce Wam pokazać moje akwa "od kuchni". Mam nadzieje że będziecie się wypowiadać i może jeszcze uzyskam jakieś ciekawe informacje.

 

Zacznę od filtracji wody:

Cały filtr (AQUA SZUT T-HEAD 550l/h 4W) jest w osobnym zbiorniku, który sam dociąłem ze szkła o grubości około 5 mm i skleiłem sylikonem. Woda jest doprowadzana do tego zbiornika za pomocą rurki. Nic innego jak zastosowanie zasady naczyń połączonych. W zbiorniku jest filtr, który pompuje wodę spowrotem do akwa ale z drugiej strony niż została zassana. Przy okazji wpadająca do akwa woda wbija dość sporo tlenu. Filtracja wody odbywa się tylko na zwykłej gąbce, chce to zmienić stosując inne metody ale narazie nie mogę bo zbiornik robi mi za kotnik danio czerwonych :) Co do zmiany materiału filtrującego to czekam na Wasze porady. Trzymam też tam rośliny, z którymi nie mam co zrobić, może doczekają się lepszych czasów. Aha... w zbiorniku trzymam też grzałkę i termometr, jakoś nie podobają mi się tego typu rzeczy w akwa... w końcu to ma wyglądać jak naturalne środowisko ryb a nie graciarnia! :)

 

Teraz napowietrzanie:

Jak już wspomniałem bardzo dużo tlenu wbija czysta woda wpadająca do akwa. Na tyle dużo, że przez bardzo długi czas tylko w ten sposób natleniałem wodę. Niedawno kupiłem przez allegro brzęczyk (AQUA SZUT 5W 2x2,25l/min) i dokupiłem do niego kurtynę napowietrzającą 60 cm ale okazała się za długa (moje akwa na długość 80 cm) i zgiąłem ją na pół. Dodatkowo jest jeszcze kostka napowietrzająca.

 

Oświetlenie:

To jest chyba najprostszy układ w całym akwa. Świecą się 3 świetlówki energooszczędne o mocy 5W i dodatkowo świetlówka diodowa nocna o mocy 1W (niebieska) Całe oświetlenie jest sterowane dwoma programatorami, jeden włącza oświetlenie dzienne a drugi nocne.

 

Dołączam zdjęcia żeby wszystko było do końca jasne. Czekam na Wasze opinie no i może jeszcze jakieś porady.

post-458-13685154042559_thumb.jpg

post-458-13685154042977_thumb.jpg

post-458-13685154043432_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to z szyby z okna, ktoś kiedyś wywalił stare okna a ja je wziąłem i mam fajny zbiorniczek :) i żeby nie było, mi też na początku nie wychodziło cięcie ale jakoś się udało :) a co do zamaskowania to żaden problem, można go ustawić np za akwa tylko inaczej rurki poprowadzić lub może stać tak jak u mnie ale od przodu zasłonić go np jakąś drewnianą płytą albo panelem... możliwości jest wiele tylko trzeba trochę pokombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

bardzo mi sie to podoba, jakie wymiary masz tego malego akwarium? chyba zrobie cos takiego. nie miales problemow z zassaniem wody do tego wezyka przechodzacego przez akwaria? czy jest on jakos zabezpieczony przed zassaniem ryb? czy dobrze wylapuje on zanieczyszczenia? kolejne pytanie nasuwa mi sie inne, gdyz posiadam osobno termostat i osobno grzalke. co myslicie aby grzalke umiescic w tym malym pojemniku a koncowke termostatu w akwarium? czy zrobi to jakas roznice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno zrobic chyba roznicy. Tak jak kolega mowi, temperatura jest taka sama, jesli wszystko dobrze sie zamontuje ;) Bardzo kreatywne rozwiazanie, tylko czy skuteczne? Ta rurka zabiera z akwa wszystkie zanieczyszczenia...? A ta woda to jak? jakas pompka specjalnie przez te rurki pompuje od filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest normalnie filtr w akwarium tylko ze woda jest zasysana i nie zajmuje miejsca w normalnym zbiorniku. interesuje mnie tylko kwestia czyszczenia wody.

 

EDIT:

Chyba bede mial cos takiego u siebie. tylko ze zbiornik bedzie ultra maly bo bedzie mial 6x35x26 czyli bedzie mial niespelna 5,5 litra. oplaca sie wogole taki robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,5 litra nie jest takie małe chociaż zależy o jakiej wielkości akwarium głównego mowa...

dla przykładu można podać, że wielkość filtra zewnętrznego tetra Tec ex 600 który wg. producenta nadaje sie do akwarium 60-120L wynosi 5,7L. Moim zdaniem wszystko zależy od szybkości przepływu wody a nie koniecznie od pojemności filtra. Poza tym zawsze możesz dodatkowo bazować na filtrze kaskadowym, bądź wewnętrznym jako filtracji mechanicznej, a ten zrobiony ręcznie może służyć za biologiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

rurka, która podaje wodę z akwa do filtra nie wciągnie rybki bo jest założona specjalna rurka z taką kratką, woda przepływa w niej bez żadnej pompki, poprostu działa to na zasadzie naczyń połączonych czyli w zbiorniku z filtrem jest niższy poziom wody niż w akwa (no bo przecież filtr pompuje ciągle wodę do akwa) jeśli chodzi o wymiary zbiornika to bezwzględnie musi on mieć taką wysokość jak akwa!! u mnie ma on około 8 może 9 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...