Skocz do zawartości

podłoże dla krewetek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

 

Śledzę forum już od dłuższego czasu, gdyż złapałem bakcyla akwarystycznego i postanowiłem zorganizować sobie swoje pierwsze akwarium i jakoś je urządzić. Ze względu na ograniczone fundusze jestem zmuszony na akwarium używane (od znajomego). Czekam już na nie ok. tygodnia i jakoś nie ma okazji, żeby je do mnie dostarczyć. Będzie to chyba akwarium 30l (ale nie jestem pewien, bo mój znajomy nie bardzo się orientuje w litrażu swojego baniaka :P). Dlatego już zaczynam myśleć o całym wystroju, obsadzie itp. Zdążyłem już poczytać troszkę o obsadach takich małych baniaków i wiem, że wyboru nie ma za dużego - więc na 100% zdecyduje się na krewetki. Byłem dzisiaj w zoologu i wpadł mi w ręce czarny bazalt (granulacja 2-4 mm). Chciałem się dowiedzieć korzystając z wiedzy doświadczonych akwarystów, czy taki będzie odpowiedni dla krewetek? Czy może lepiej kupić piasek kwarcowy o mniejszej granulacji? Np. ten http://allegro.pl/item937397954_piasek_ ... mocja.html

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc, gdyż powoli będę kompletował cały zestaw i niebawem akwarium ruszy pełną parą :) Obiecuję, że jak tylko zacznę coś działać podzielę się z wami swoimi osiągnięciami w innych działach tego forum. A tym czasem czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał bardzo ciemno w akwarium jak zrobisz czarne podłoże, też osobiście jestem za piaskiem, można zrobić "pół na pół" tzn. połowa dna piasek i druga połowa żwirek, wtedy fajnie to wygląda, ja tak zrobiłem u siebie, polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki lepiej prezentują się na ciemnym podłożu ale ja np mam piasek kwarcowy 1-3mm i tez wygląda fajnie. Wybór drobnego żwirku podyktowany był tym, że krewetki lubią w piasku "pogrzebać" tu moje krewetkarium, możesz zobaczyć jak się to prezentuje: viewtopic.php?f=22&t=12623&start=30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Zależy mi na czarnym podłożu mimo wszystko. Bardzo mi się podobają akwaria z czarnym podłożem i trawniczkami. Chciałbym obsadzić zbiornik małym heniem bądź glosią na pierwszym planie i zrobić z nich gęsty trawniczek, z tyłu jakaś wyższa trawka, a na głównym planie skałki, bądź jakiś ładny korzeń (tutaj mam dylemat) porośnięte jakimś mchem. Myślę, że krewetki będą miały wtedy raj na ziemi :P Widziałem u ahead`a czarny bazalt w akwie, ale on chyba nie ma krewetek - chociaż nie jestem pewien :P A po za tym to na opakowaniu bazaltu było napisane, że nie jest przeznaczony dla zwierząt lubiących kopać w podłożu, a krewetki chyba do takich należą (o ile mi dobrze wiadomo) :) Także zostanę chyba, przy tym czarnym piasku kwarcowym. Myślę, że jak dorzucę większe oświetlenie (bo akwa będzie z pokrywą i jedną świetlówką, ale nie wiem o jakiej mocy) w postaci dodatkowej świetlówki i dam dużo zieleni to czarne podłoże będzie się dobrze prezentowało :) Oczywiście jeżeli wybiorę skałki to też w jakimś kolorku, który nie będzie zlewał się z podłożem - może tu też coś polecicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, chce spróbować z mieszanką:

1. Węgiel aktywny

2. Kulki glin-torf

3. Ziemia ogrodnicza do kwiatów

4. I na to ten czarny bazalt lub piasek kwarcowy (na chwilę obecną bardziej jestem za piaskiem kwarcowym)

 

Też widziałem, że już ktoś tu na forum stosował tą mieszankę z punktów 1-3. Także myślę, że warto spróbować - wyjdzie nie drogo, więc jak coś pójdzie nie tak z akwarium to przynajmniej koszty będą mniejsze :)

 

P.S. Jest tu jakiś forumowicz z Poznania? Bo tak jak patrzyłem to wszyscy jakoś daleko ode mnie jesteście :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś ziemię z taką mieszanką jaką podałem powyżej? Że najpierw sypiesz węgiel aktywny, potem kulki glino - torfowe i na to ziemię? Bo myślę, że jeżeli zastosuję pod ziemie te kulki to powinno być ok :) Myślę, że w przeciągu tygodnia, może dwóch moje akwa wystartuje w mniej lub bardziej rozbudowanej wersji i wtedy zobaczymy co z tego wyjdzie :) Na pewno będę zdawał relację na bieżąco :)

 

A jakie miałeś roślinki na tej glinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz to ja planuje troszkę inne roślinki :) Tak jak już pisałem - mały heniu bądź glosia, jakiś mech na pewno też się znajdzie i jakaś wyższa trawka na trzeci plan. Może te roślinki dadzą radę na zwykłej ziemi ogrodowej z dodatkiem kulek i węgla :) A może macie jakieś inne propozycje podłoża w kolorze czarnym niż proponowany przeze mnie piasek kwarcowy i bazalt, w którym moje krewetki będą czuły się jak "ryby w wodzie"? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...