Skocz do zawartości

Co2 do 45L


Kalkulator :D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje zrobić w 45l bimbrownie własnej roboty...

Szukałem w necie info i już wiem jak to zrobić...

Ale teraz moje pytanie :

1. Jak zrobić zacier do w/w akwarium tzn w jakich proporcjach?

2. Czy jak będzie chodziło 24h na dobę ale w nocy będę włączał filtr to nic się nie stanie rybkom?

3. Po ilu dniach będzie widać efekty?

4. Czy te butle nie wybuchną ? (bo te akwarium jest w salonie i nie chce żeby cały salon zalało :D )

5. Czym uszczelnić te butelki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niektórzy mówią że jak jest filtr włączony to Co2 nie działa(?)

Filtra się nie wyłącza, nigdy - a w szczególności na noc przy podawaniu co2.

To o czym ty mówisz tyczy się raczej dodatkowych napowietrzaczy/brzęczyków.

 

Butle nie wybuchną, przynajmniej jak nie będziesz robił wszystko jak się należy [nie zatykał bimbrowni].

Uszczelnić możesz tak jak napisał cannabinol, lub silikonem akarystycznym. Nie można do uszczelniania używać zwykłych silikonów jakie stosuje się w budownictwie ani plasteliny [były takie przypadki :roll: ].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem następujący roztwór:

 

0,5 kostki drożdży spożywczych,

0,5l letniej wody (podobno najlepiej przegotowanej,

2 szklanki cukru

 

cukier należy rozpuścić w wodzie i nastepnie w tym wszystkim drożdże, zalej do butelki zakręć korki i czekaj na działanie, wszystko powinno zacząć działac po ok 30-40 min oczywiście jak masz ciepło w mieszkaniu, jeśli nie to może się to opóźnić o jakieś 2 do 4 godz.

taki zacier będzie działał od 7 do 14 dni

 

co do wystrzelenia to raczej się to rzadko zdarza( ja tylko czytałem o tym na jakimś forum), ale jak możesz to wstaw wszystko do szafki i obserwuj czy się nie tworzy piana w butelce(u mnie prawie jej nie było), jeśli jej nie bedzie to nic ci nie powinno zatkać wężyków

 

PAMIĘTAJ ŻEBY ZACIER NIE DOSTAŁ SIE DO AKWARIUM, MOŻESZ ZABRUDZIĆ WĘŻYKI ITP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie uszczelniać zwykłym silikonem lub czymś innym???

Bo zwykły jest szkodliwy ..

Czyli jak się uszczelni czymś innym np.jakąś emulsją to jakieś szkodliwe substancje dostają się do akwarium???

Silikon akwarystyczny jak sama nazwa wskazuje został stworzony do celów akwarystyki i nie wydziela do wody żadnych niebezpiecznych związków - jest całkowicie bezpieczny dla organizmów wodnych.

Przy innych substancjach nie mamy już takiej pewności że są bezpieczne.

Szczególnie groźne dla ryb są niektóre silikony stosowane w budownictwie, zawierające środki przeciwgrzybiczne...

Zresztą wystarczy pomyśleć logicznie, czy wypilibyśmy wodę ze szklanki uszczelnionej jakimś chemicznym paskudztwem i się nie zatruli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj z tym 1 litr wody, jak zastosujesz butelkę 1,5 litra to cukier i drożdże podniosą ci nieco poziom wody, pamiętaj żeby zostawić w butelce trochę przestrzeni dla ewentualnego spienienia się roztworu lub zastosuj butelkę 2l.

 

A co do silikonu to powyżej już ci napisali co i jak.

Nawet sama cena silikonu akwarystycznego daje do myślenia, jest 2x droższy i to nie bez powodu.Z reszta na silikonach jest opis co zawierają.

Jednak jak kupowałem w zoologu silikon nigdzie na nim nie pisało że jest do celów akwarystycznych.

 

Za małe stężeni żeby można było się zatruć po wyjęciu i pozostawieniu na noc i zbędna strata.

Jak masz dobry ruch wody w akwarium to nie musisz go wyjmować ale tutaj mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z bimbrownią są następujące.

 

Po kilku ładnych próbach doboru zacieru większość pisze standardowo czyli metoda 1410 i według mnie to wielka bzdura.

A dlaczego... dlatego, że zacier taki skończy się po ok 4-5 dniach i nie ma po nim śladu (zapewne u niektórych jak sobie zaradzą to mają dłużej, a zacier nigdy nie uciągnie 14 dni chyba, że po 1 bąbli na jakieś 2 minuty).

Najlepsze rozwiązanie to:

szklaneczka cukru

pół łyżeczki drożdży w proszku

i 1 szklanka ciepłej wody

też dodaje pół łyżeczki sody

Ten zacier u mnie trwa 4 dni po tym okresie dodaje do tej butelki (nic nie wylewam) pół szklanki cukru i pół łyżeczki drożdźy i tak sobie stuka na kolejne 4 dni. Aby się nie wydawało zbyt krótko uciągne wszystko jeszcze tak do 12 dnia stawiając butelkę z zacietem na obudowie aby stateczniki grzały zacier.:)

Jedna główna zasada wszystko musi być szczelne na 100% bo wszystko skróci się masakrycznie.

 

Osobiście odchodze od bimbrowni najgorszy pomysł w moim życiu (skoki ph bo zacier działa różnie oraz nieszczelności po odkręcaniu i zakręcaniu korków)

 

Butla co2.

 

A jeśli chodzi o efekt bąbelków roślinnych jest zauważalny a owszem w momencie gdy się ma odpowiednie roślinki, które szybko dają przemianę i tym samym oddają tlen i po drugie aby zauważyć efekt bąblowania wyłączyć filt aby nie było ruchu wody ale na nie zbyt długo woda musi być filtrowana.

I jeśli ktoś ma oświetlenie min. 0,5W/l to zauważy bąblowanie bez wyłączenia filtra... taka mała różnica.

Co2 jest niezbędne aby mieć w miarę zielone roślinki... w miarę bo od tego czy będa całkiem zielone jest jeszcze dużo do roboty ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie!

mi chodzi juz z 4-5 tydzien wiadomo troszke juz mniej niz w pierwszym czy drugim dniu.

Mam 48L i przecier robie na oko:P 2-2,5szklany ok.10-15gram drozdzy i wody z 1-1,5 ltr

Jak za szybko reakcja zachodzi to dodaje troche sody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne znajdzie sie pare osób, jak powyżej że im działa bimberek długo :roll:

 

Każdy sam musi obadać sprawe, ja już zbyt dużo metod sprawdzałem a co do szczelności to nigdy nie wiadomo czy będzie 100% dlaczego a dlatego, że silikon akwarystyczny nigdy nie sklei powtarzam nie sklei zakrętki z wężykiem tylko w jakimś stopniu może uszczęlnić.

 

P.S Gratulacje dla tych komu działa metoda 1410 ja nie mam takiego szczęścia i dlatego bimber idzie out.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne znajdzie sie pare osób, jak powyżej że im działa bimberek długo :roll:

 

Każdy sam musi obadać sprawe, ja już zbyt dużo metod sprawdzałem a co do szczelności to nigdy nie wiadomo czy będzie 100% dlaczego a dlatego, że silikon akwarystyczny nigdy nie sklei powtarzam nie sklei zakrętki z wężykiem tylko w jakimś stopniu może uszczęlnić.

 

P.S Gratulacje dla tych komu działa metoda 1410 ja nie mam takiego szczęścia i dlatego bimber idzie out.

ja nie mam kropli silikonu i 100% szczelne jak mi się przytka dyfuzor z drewna lipowego to ciśnienie wypycha zaworek przeciw zwrotny z wężyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...