Jump to content

112l - obsada dla początkującego akwarysty :)


gamroth77
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Na wstępie chciałbym przeprosić za założenie kolejnego tematu co do obsady akwarium, jednak po przeczytaniu większości podobnych tematów moja ciekawość w sprawie doboru rybek nie została zaspokojona :)

Planuję założyć akwarium o pojemności 112 litrów. Przeczytałem większość artykułów na temat rozpoczęcia "zabawy" w akwarystę. Chciałbym jednak prosić o pomoc w dobraniu odpowiednich rybek aby każda część akwarium była zamieszkana, oraz wyborze roślin.

Co do ryb, bardzo podobają mi się bojowniki syjamskie, proporczykowce, danio pręgowane, hokejówki, razbory klinowe, ramirezy, kiryski panda, otoski, neonki innesa, molinezje, mieczyki. Domyślam się, że niektóre z wymienionych nie będą czuły się najlepiej w swoim towarzystwie, dlatego proszę o korekty i propozycje innych rybek (najlepiej aby były to ryby kolorowe).

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc :)

 

P.S. Bardzo zależałoby mi na bojowniku (np. 1/1+2), jednak jeśli nie odpowiadałyby mu warunki odpowiednie dla innych ryb lub ich charakter - zrezygnuję.

Link to comment
Share on other sites

Nie znam sie zbyt dobrze na dobieraniu rybek ale myśle, że molinezje, mieczyki i danio powinny czuć sie dobrze w swoim towarzystwie. Niestety bojownik może obgryzać płetwy danio (odmiana długopłetwa) podobno agresja bojownika bierze sie z trzymana go w kubku

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id214.html Przydatne w akwarium są też kiryski, ruchliwe i ładne rybki zjadają pokarm, który spadnie na dno. ;)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję :)

 

Trochę jeszcze poczytałem i wymyśliłem taką oto obsadę rybek:

-bojownik syjamski 1+2/3

-danio pręgowany 10 szt.

-zmienniak plamisty 10 szt./molinezja ostrousta 1+4/mieczyk hellera 1+4

-pielęgniczka ramireza 1+1

-otosek przyujściowy/kirysek panda 6 szt.

 

Czy w takim składzie nie byłoby zbyt dużo ryb? Z czego zrezygnować, jakie wymienić na inne? Z góry dziękuję :)

Link to comment
Share on other sites

Nawet jeżeli nie byłoby ciasnoty to sam zobacz jakich warunków hodowlanych potrzebują promienniczki:

 

Warunki hodowlane

 

Pochodzenie promienniczki sprawia, że w niewoli musi być trzymana w bardzo specyficznym środowisku – słodkiej, półprzezroczystej, twardej (11 dGH i 2 dCH) wodzie o pH 8,5. Odpowiednie warunki stwarza jej dodanie soli kuchennej w ilości 1 łyżeczki na 10 litrów wody oraz filtrowanie wody przez tłuczony wapień.

 

Tutaj masz całego linka: http://www.superakwarium.pl/promienniczka-id625.html

 

Jak na moje oko to te warunki są dość niezwykłe... Innym rybom w akwarium mogłyby one nie pasować...

 

Edit:

 

No i zapomniałam jeszcze dodać, że jeżeli jesteś początkującym akwarystą to powinieneś wybrac skład rybek odpornych i łatwych w hodowli (kiryski, molinezje, gupiki, platki, niektóre glonojady, kosiarki, razbory, tetry czarne itp.) Prawie każdy akwarysta tak zaczyna Kiedy będziesz kupował rybki nie musisz kupić wszystkich interesujących cię gatunków na raz. Możesz kupić na początek np 3 gatunki (NP. NEONKI, KIRYSKI I DANIO) i zobaczyć jak prezętują się w akwarium. Będziesz widział na jakim poziomie akwarium nie ma albo mogłoby być więcej rybek. Oczywiście trzeba zachować umiar i wziąć pod uwagę jakie rozmiary będą mialy rybki kiedy dorosną Ja zaczynałam tak samo i wszystko poszło ok

Anija: Nie pisz posta pod postem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...