Skocz do zawartości

Oświetlenie LED


Szwedzik10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zobaczyłem na allegro dosyć fajne oświetlenie. Oświetlenie LED. A dokładniej taśma z LEDami. Więc moje pytanie które mnie dręczy. Ile ledów wystarczy mi na oświetlenie 35l tak aby było 0,5 W / L, sprzedawcy nie podają ilości Watt jednego LEDa. Jak uszczelnić tą taśmę aby nic do niej nie leciało? jak dać ją nad zbiornik? I jak podłączyć ją do zasilacza ? ( chciałbym normalną ładowarkę do Nokii )

Moje pytania wychodzą z tąd -> nie znam się na elektryce :)

Więc jeśli ktoś miał przygodę z tym oświetleniem to niech napisze, bardzo proszę ;) A nawet nalegam :geek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie podłączenia, ładowarka od noki ma ok 5V dlatego trzeba by było łączyć równolegle "moduły"- dwie diody szeregowo...jednak nie miało by to prawa bytu przy np. ok 20 diodach...kwestia zasilania- zasilacz min. 12V najlepiej z wydajnością ok.1A (lub wyższą)...kwestia ilości diod zależy od ich rodzaju...taśmę najlepiej uszczelnić w korytku kablowym (można nabyć w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako element dekoracyjny to może i tak ale z praktycznego punktu widzenia to raczej będą świecić kierunkowo prosto w dół.

rybki i roślinki lubią naturalnie rozproszone światło.

same ledy to może łatwo jest wykonać ale żeby mocniejsze światło dawały to musiały by być w większej ilości niż te na takiej taśmie.

mam takie coś w kształcie żarówki,

zamiast żarnika zatopionego w szkle jest tylko obudowa z ledami pod płaskim szkłem,

to jest tylko w kształcie żarówki.

wkręca się to w normalny gwint jak w żyrandolu.

efekt mi się osobiście nie spodobał.

tu się elektryka z elektroniką miesza.

ja takie zabawki robiłam z ledami małego prądu i amperażu.

diody led od 1,5v aż do 24v.

łatwo jest samemu połączyć ledy ze sobą a potem do jakiegoś układu elektronicznego jak zasilacz lub inna płytka za pomocą lutownicy.

zaizolować łączenia za pomocą takich rurek. osłonek termokurczliwych.

to jest bezpieczne połączenie i chyba trwalsze niż zwykłe skręcenie i zawinięcie taśmą izolacyjną.

napewno bardziej hermetyczne niż zwykła taśma.

nie wypowiem się jak to jest pod względem toksyczności tych rurek.

ja napewno próbowałabym używać lutownicy i wszelkiego rodzaju spoiw i topników.

topniki i spoiwa takie jak kalafonia albo kwas solny poddane wysokiej temperaturze napewno są toksyczne.

wiem to po sobie bo mam chore płuca między innymi i z tego powodu.

zasilacz do telefonu czy ładowarka nie będzie wystarczająca bo ma za mały amperaż. voltaż można samemu wystabilizować ale amperaz musi być większy.

każda diodka potrzebuje od 0.5 ma,

jeśli mnie pamięć nie myli i dobrze to liczę to taki zasilacz pozwoli ci podłączyć tylko ok 10 takich diodek 0.5 v.

diodki większe będą słabiej świecić i podłączysz jedną lub dwie. a mniejszych dając więcej też nie uzyskasz efektu. będą za słabe.

co innego gotowe wyroby w celu akwarystycznym. nie mam pojęcia czy takie istnieją jednak na pewno byłyby odpowiednio dobrane i dopasowane by dać pożądany efekt. samemu to raczej nie zrobi się porządnie takiego oświetlenia.

 

ale się rozpisałam może i zrozumiale choć nie mam takiej nadziei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro możesz też kupić listwę do montażu taśm ledowych i takie listwy są wodoszczelne tzn. nie wszystkie ale kiedyś chciałem takie kupić i widziałem. Ale wiem że można też po prostu kupić już wodoszczelna taśmę, i wtedy przyklejasz ją do pokrywy silikonem akwarystycznym i po problemie 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodzę się z tym co napisała edie czy tam napisał ale nie tak do końca.Są na rynku diody które mają kąt świecenia 180 stopni i dużą wydajnośc lumen na watt.jak myślicie o ledach to szukać w necie jest kupa tematów o tym.z takich taśm led to sobie można lampkę zrobić albo podświetlić coś tam.ale do akwa z chwastami to odpada,co innego gdy chwastów nie ma w akwa.

 

ledy firmy cree ;)a najlepiej power led cree i tu zaczyna sie zabawa ;)w szukanie odpowiednich barw i kątów świecenia,wydajności no co najlepsze w złożenie tego w całośc

można po kombinowąc z modułami jeszcze ;)

wiec powodzenia

 

ja osobiście stwierdziłem że poczekam aż technologia led się jeszcze bardziej rozwinie i mam nadzieje ze stanieje

 

tu się można wtajemniczyć nieco w tą technologie

http://www.lediko.com/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...