Skocz do zawartości

Zielone glony w każdej postaci


Joker00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam walczę już od dłuższego czasu s glonami (zielenicami) i jak już było prawie dobrze to znowu wyrosły mi takie długie cieniutkie nitki. Mam też spory problem ze ślimakami ale wczoraj zakupiłem 3 bocje wspaniałe mam nadzieje, że dadzą sobie radę. Mam mocne oświetlenie co pewnie jest głównym powodem powstawania tych glonów, ale za to roślinki się "cieszą". Mam dwie lampy T5 po 39W, zbiornik ma około 150 litrów o niestandardowych wymiarach 100x30x50cm dokładny opis obsady i roślin w galerii pod pierwszym zdjęciem http://www.superakwarium.pl/galeria/vie ... &sort=dete dodałem również aktualne zdjęcia. Wypróbowałem już wszystkie sposoby podane na forum i nic nadal rosną te wstrętne glony, świecę światłem przez 6 godzin, podmiany obecnie co tydzień, wycinam najbardziej zaatakowane roślinki, skrobie szyby i dalej to samo, może trzeba będzie użyć jakiegoś środka na glony byle coś bezpiecznego dla ryb, chociaż wolałbym nie używać. Pomóżcie. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło masz w porządku i niech tak pozostanie. Twoim problem jest brak CO2 i jeśli nie zainstalujesz tego "cudu natury" to glony pozostaną. Masz za mocne oświetlenie w związku z czym rośliny potrzebują więcej składników odżywczych, a najbardziej węgla. Napisz ile akwarium funkcjonuje, jeśli znasz to podaj jakieś parametry wody. Brakuje Ci także trochę roślin wyższych, które pomogłyby w stabilizacji baniaka. Nie szalej z tym ferro+ bo tylko pogorszysz sprawę. Używasz jakiś nawozów makro? Napowietrzacz włączaj tak na 2 godzinki przed zgaszeniem światła i styka, bo jeśli używasz go non-stop to tylko usuwasz CO2 z wody. Opisz dokładniej swoje akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt oświetlenie jest mocne, ale z kolei baniak ma aż 50cm więc nie jest z kolei taki duży nadmiar, świecisz też krótko więc na razie światło bym zostawił w spokoju

 

filtracja jest spoko. podobnie jak kolega wydaje mi się, że CO2 powinno Ci trochę to ustabilizować, pytanie co to spowodowało. nie jestem do końca przekonany, aby samo światło tak przegoniło rośliny. Nie były czasem roślinki intensywnie nawożone, bo to mogło spowodować tą burze, której światełko pomogło tylko. Jeśli tak to przydałoby się troszkę przefiltrowanie węglem przez jakiś czas, dodatkowo z tego co zrozumiałem to próbowałeś już troszkę chemii na te glony więc po chemii tak czy siak węgiel wskazany.

 

przefiltruj węglem

spróbuj wspomagająco w małej dawce błękit z zooleka (prosty i tani środek, który może pomóc), http://www.zoolek.pl/pdfs/blekit_100ml_pl.pdf

dobij CO2, w sprayu jest tanie, a na początek na sprawdzenie działania się sprawdzi idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak makro nie daję, bo nie wiem jakie, CO2 będę musiał w takim razie zakupić, napowietrzacz chodzi na minimum 9małe bąbelki wolno płynące) cały czas, ferro+ daje raz na tydzień dwa wduszenia za wyjątkiem światła miałem tylko podłoże pod rośliny takie co na 6 miesięcy jest to akwa ma 4 albo 5 miesięcy z tym że połowa żwirku ma około 1 roku i kilka roślinek, bo zmieniałem zbiornik na większy. napowietrzacz mogę podłączyć pod wył/wł czasowy w razie konieczności, a węgiel aktywny jest jednym z filtrów w filtrze. No i chemii żadnej na glony jeszcze nie używałem.

 

Powiedźcie mi jaki zestaw co2 warto kupić i ile to kosztuje, po za tym jak go używać i dozować, bo nie miałem styczności z tym jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak makro nie daję, bo nie wiem jakie, CO2 będę musiał w takim razie zakupić, napowietrzacz chodzi na minimum 9małe bąbelki wolno płynące) cały czas, ferro+ daje raz na tydzień dwa wduszenia za wyjątkiem światła miałem tylko podłoże pod rośliny takie co na 6 miesięcy jest to akwa ma 4 albo 5 miesięcy z tym że połowa żwirku ma około 1 roku i kilka roślinek, bo zmieniałem zbiornik na większy. napowietrzacz mogę podłączyć pod wył/wł czasowy w razie konieczności, a węgiel aktywny jest jednym z filtrów w filtrze. No i chemii żadnej na glony jeszcze nie używałem.

 

Powiedźcie mi jaki zestaw co2 warto kupić i ile to kosztuje, po za tym jak go używać i dozować, bo nie miałem styczności z tym jeszcze.

Co prawda masz dość duży zbiornik ale i tak na początek proponuję abyś wykonał sobie BIMBROWNIE i zobaczył czy idzie coś w lepszą stronę. Roślin aż tak dużo nie masz w stosunku do litrażu dlatego z tym ferro+ zjechałbym do jednego naduszenia przy podmianie i styka - góra dwóch ale rozłożonego w czasie czyli jedno naciśnięcie np. w poniedziałek, a drugie w środę albo czwartek. Napowietrzaj 2-3 godziny przed zgaszeniem o ile to w ogóle konieczne. Węgiel trzymaj najdłużej tydzień max. półtora, później wyjmij i zastąp go np. bioballami. Prawdopodobnie potrzebujesz też nawozu makro. Możesz kupić jakiś gotowy nawóz bądź nawozić solami. Na początek proponuje to 1. rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz dwa pytania:

1) jak wykonać bimbrownie

2) jakie makro kupić, jakiego producenta itd.

1) Wystarczy poszukać na forum było takich, tematów mnóstwo, ewentualnie google.

2) Przed zakupem makro proponuję zrobić testy wody NO3, PO4. Macro można kupić np. z firmy Aquabotanique lub Aqua artu Planta gainer Macro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o mnie i z tego co się naczytałem to wolę kupić jakiś zestaw co2, tylko jaki to najważniejsze pytanie, no i gdzie mogę napełniać tą butle jak się skończy, czy za każdym razem muszę kupować nową i podczepiać do reszty aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawozu makro to z dwóch, które wymienił andrew wybrałbym ten Planta Activ Aquabotanique. Jeśli masz sianko na CO2 z butli to proponuje zakup zestawu z butlą nie większą niż 2L. Całe zestawy możesz kupić przez internet z nabitą już butlą. Ponowne napełnienia możesz wykonać choćby w firmach zajmujących się usługami związanymi z pożarnictwem (poszukasz w google to pewnie znajdziesz jakąś firmę). Cena nabicia butli 2L to u mnie koszt 10 zł. Testy na NO3 i PO4 także byłyby mile widziane ;) No i musisz pamiętać też o poprawnym stosunku N:P:K i Ca:Mg ,gdyż jest to dość ważna sprawa.

 

Przed chwilą przejrzałem jeszcze Twoją galerie i Ty nie masz chyba długich nitek tylko takie krótkie, więc możesz mieć zaburzony cykl azotowy i wysokie poziomy nh4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że według testów tropicala 5in1 jest wszystko oki, chyba że kupię konkretny dokładniejszy test, a co do glonów to na zdjęcu nie ma tych długich bo wcześniej uporządkowałem akwa.

Pozdro

Wiesz jak to jest z tymi testami paskowymi 5w1 :zamieszany: Długie nitki mogą być oznaką przedobrzenia makro. Ale obserwując Twoje zdjęcia dochodzę powoli do wniosku, że sprawa u Ciebie wygląda następująco:

- długie nitki (czasami w postaci "pajęczyny") to oznaka, że w akwarium brakuje azotu, a przecież Ty nie stosujesz makro i śmiem twierdzić, że to jest powód Twojego problemu

- krótkie nitki (takie o długości około 0,5-1 cm) zaburzony cykl azotowy. Przyczyną może być także zbyt częste "grzebanie" w podłożu.

Jak możesz to daj jakieś zdjęcie pokazujące jak dokładnie wygląda ten glon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego to z określeniem trafiłeś w sedno takie pajęczyny i mocne jak nie wiem, te drugie porastają mi liście roślin i są takie ciemniejsze, na szybach mam też trochę już znowu odrastają i one są zaś jaśniejsze. Wszystkie usuwam przy okazji czyszczenia i podmian wody mechanicznie, a one po dwóch, trzech dniach są znowu. Zdjęcia postaram się zrobić wieczorem, ale nie wiem czy znajdę chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam kilka uwag co do twego akwa i glonów,

jak któryś z przedmówców zauważył duże oświetlenie-brak CO2.

U ciebie jak widze na zdjęciu akwarium, napowietrzenie jest duże,czyli sam pozbawiasz się cennego CO2 "wywalając" je z akwarium.Wyłącz napowietrzanie,wystarczy że tafla wody będzie lekko drgała i to wystarczy,wymiana gazowa zachodzi.

Moim zdaniem masz mało roslin,proponowałbym dosadzić rosliny szybko rosnące.

Do filtra włóżyć trochę torfu,który zahamuje rozwój glonów.

Ja w swoim filtrze zewnetrznym uzywam torf włóknisty od zawsze,nigdy nie miałem problemów z nadmiarem glonów.

Oczywiście to namiastka problemu GLONY,ich nadmiar zależy jeszcze od wielu czynników-nieprawidłowe nawożenie,przerybienie akwarium,złe podłoże,przesada z dokarmianiem-ogólnie mówiąc zachwianie równowagi biologicznej.

Pozdr.powodzenia w walce z glonami i cierpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego to z określeniem trafiłeś w sedno takie pajęczyny i mocne jak nie wiem, te drugie porastają mi liście roślin i są takie ciemniejsze, na szybach mam też trochę już znowu odrastają i one są zaś jaśniejsze. Wszystkie usuwam przy okazji czyszczenia i podmian wody mechanicznie, a one po dwóch, trzech dniach są znowu. Zdjęcia postaram się zrobić wieczorem, ale nie wiem czy znajdę chwile.

No to na tą pajęczynkę bardzo prosty sposób - wystarczy dodać trochę azotu i same powinny zniknąć po około 2 dniach. ;) Te drugie to mogą być okrzemki albo tzw. compsogon, który powstaje na skutek braku CO2 w wodzie. Wygląda on jak takie małe "rogi" i ma kolor szary do ciemnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie.

U mnie co2 nie pomogło,oto jakie mam oswietlenie.

Akwarium 260l,2 świetlówki 36w sylvania 840 (nie akwarystyczne ale pur mają lepszy od niektórych specjalistycznych dlatego wziąłem na próbę) i one świecą sie 10h,potem przez 6h dodatkowo zapalają sie 2x30,Narva oceanic flora i sylvania daylightstar.

Parametry mierzone przd cotygodniową podmiana

NO-10

NO2-0

GH-14

KH-8

PH-7,6

Przy tych parametrach miałem jedynie albo aż szantrasje ale po zaczeciu podawania nawozu od użytkownika allegro:aqua_plast który został mi polecony zaczęł pojawiać się na mchu prawdopodobnie zielenice.Wyglądają onek jak cieńka błona która pokrywa cały mech,na szybach i kamieniach pojawiły sie kropki.

Po ok 3 tyg od zaczecia stosowania nawozu zakupiłem co2,nie pomoigło mi to w zwalczeniu glona.

Rośliny pomomo bąbelkowania rosną strasnie ospale.Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...