Skocz do zawartości

Filtr zewnetrzny Tetratec EX600


Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktos z was spotkal sie z fitrem zewnetrznym Tetratec EX600 planuje zakup tego filtra do mojego 60l akwa chodzi mi o jakies info jak sie sprawuje czy jest glosny i wogole....Posiadam teraz filtr wew ELITE stringary 15 (zakupiony razem z akwarium w zestawie) ale nie jestem z niego zbytnio zadowolony w wodzie caly czas plywaja jakies paproszki a najwiekszy problem jest przy probie wyciagniecia go z akwa do czyszczenia tzn po wylaczeniu i probie podniesienia do gory wszystkie "smieci" wedruja z powrotem do akwarium po prostu masakra :evil: Bede wdzieczny za jakiekolwiek info na temat tego filtra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie posiadam takiego filtra, też się męczę z wewnętrznym, ale również "przymierzam" się do zakupu takiego filtra, a konkretnie Tetratec EX700 i nie spotkałem się jeszcze ze złą opinią na temat tych filtrów ( 600 i 700) są ponoć bardzo ciche i dobre ;)

 

nasz moderator Ania ma taki filtr więc może Ci coś powiedzieć o nim :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szukalem troche w necie ale nic konkretnego nie znalazlem na temat tego filta, a wlasnie chodzi mi o opine kogos kto go uzywa na codzien czy nadaje sie tez jako fitr mechaniczny i jak sie w tej roli spisuje jak czesto trzeba do niego zagladac i w razie jakis klopotow zeby mozna sie bylo kogos poradzic....bo niestety jestem dopiero poczatkujacym akwarysta...no moze nie do konca mialem kiedys akwarium jakies 17-18 lat temu ale to byly czasy kiedy sie chodowalo gupiki i lalo kranowke prosto do akwa :oops: Tak ze ladnie prosze nasza Anie o podzielenie sie "wrazeniami" z uzytkowania tegoz fitra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam filtr tetra tec Ex 700 i jestem w sumie z niego zadowolona.

Po 5 miesiącach użytkowania mogę stwierdzić

 

minusy:

- przeźroczyste węże odprowadzające i doprowadzające wodę do filtra, przez co strasznie pokrywają się glonami (ja zakleiłam je czarną taśmą)

-przeźroczysta deszczownia i rura odprowadzająca wodę z akwarium, które również pokrywają się glonami

-jak dla mnie lipne wkłady, które producent dodaje do filtra.

 

plusy:

-cichość

-dosyć duże komory filtracyjne na wkłady do filtra (są 4)

-dobra wydajność filtra

-niskie zużywanie się wkładów (watę zmieniam co miesiąc, resztę płuczę co 3 miesiące)

-dobre wykonanie filtra

-łatwość w obsłudze i wystartowaniu filtra ze względu na zastosowanie ręcznego pompowania filtra

 

jeżeli chodzi o filtrację mechaniczną; można zamiast biobali, czy ceramiki dodać po prostu więcej gąbki, ja jednak używam go i jako mechanicznego i jako biologicznego. W sumie jestem zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam filtra Ex600. W sumie przedmowczyni powiedziala juz chyba wszystko co mozna o filtrze powiedziec. Jest wydajny, cichy, latwy do zalania, latwy do podlaczenia i odlaczenia, latwy w obsludze, pojemny. Ale niestety te rurki pokrywajace sie glonami.. Swoja droga dobry pomysl z ta czarna tasma - musze go wykorzystac u siebie :) Biobale rowniez wg mnie moznaby zamienic na dodatkowa gąbkę. Ex600 w przeciwienstwie do 700 posiada 3 a nie 4 kosze na media filtracyjne. Wata brudzi sie bardzo szybko pewnie dlatego ze jest umieszczona jako pierwszy wklad filtracyjny. Wkladow narazie nie plukalam poniewaz po miesiacu urzytkowania filtra nie widze jeszcze potrzeby. Mam ten filtr jeszcze zbyt krótko, zeby napisac cokolwiek o awaryjnosci czy zużywaniu. Generalnie jestem z niego zadowolona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie musze sie pochwalic ze zamontowalem wlasnie nowo nabyty ex 600 do mojego akwa i pierwsze co mnie zaskoczylo to jego prawie bezszelestna praca :P wywalilem moj kosmiczy "elite" i od razu wiecej miejsca w akwa....dodam ze zostawilem filtr gabkowy ktory mam nadzieje wystarczy do "zaszczepienia" nowego fitra bakteriami...niewiem tylko dlaczego mam mnostwo malutkich pechezykow powietrza na wszystkim wygladaja jak szron. Wymiana filtra zbiegla sie z podmianka wody ok 40% ale woda byla odstana prawie 3 dni tak ze niepowinna to byc wina wody...mysle ze to ten filtr a raczej jego odpowietrzanie. Za kilka dni moge napisac pare slow dla zainteresowanych jak sie sprawuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - filtr bardzo mocno rozbija tafle wody co powoduje powstanie mnostwa drobnych pecherzykow powietrza. Odpowiednie ustawienie deszczowni powinno nieco zmniejszyc ten efekt. Ja mam jedna rurke od deszczowni skierowana pionowo w dol a druga na przednia sciane akwarium. Dzieki temu woda jest mniej "zmącona" powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej zmniejszyć siłę wody wypływającej z filtra? i spróbuj ustawić deszczownią tak, aby była skierowana do góry,woda wówczas wypływa nad taflę i nie powoduje tak dużej ilości pęcherzyków powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze ja deszczownice mam ok 2 cm pod woda skierowna do gory pod kontem jakies 45stopni i woda wzbija tylko malutkie fontanny niema zadnego pluskania ani rozbijania sie wody mysle ze to dlatego ze fitr jest jest nowy i potrzebuje troche czasu na "rozruch" to samo mialem o ile dobrze pamietam gddy zakladalem akwarium i podlaczylem ten wenetrzny elite, przez dwa albo trzy dni wypluwal z siebie co jakis czas wlasnie wiazke takich malutkich babelkow ktore osiadaly sie na wszystkim dokola po kilku dniach ustalo...zobaczymy za kilka dni co bedzie,marwia mnie tylko rybki bo jakies osowiale sie zrobily :cry: parametry wody w normie NO2-0 NO3-5 ph-7 wiec niewiem coz to moze byc...

 

A i jeszcze pytanko, zamiezam zrezygnowac z kamieni napowietrzajacych czy napowietrzanie za pomoca deszczownicy- ruch tafli wody bedzie wystarczajace??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrząśnij filtrem, wówczas całe powietrze z niego ujdzie, chociaż wątpię aby to była wina powietrza znajdującego się w filtrze.

 

A co do napowietrzania, deszczownica wystarczy jeżeli będzie dobrze ustawiona. Gdyby jednak rybki zaczęły pływać przy powierzchni wody,wówczas należy włączyć kamień napowietrzający. Ja osobiście odkąd mam filtr tetra tec Ex700 nie używam napowietrzacza. Aczkolwiek mam go nadal w akwarium, tak na czarną godzinę. Kamień mam zakopany w żwirze i jest w 100% nie widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba tez zostawie ten kamien na wszelki wypadek....a jak mila by byc ustawiona ta deszczownica czy tak jak mam teraz jest ok??ruch tafli na powierzchni jest dosc spory plus takie male "gejzerki" tam gdzie woda jest wypychyna na powierzchnie...sorki za te wszystkie pytania ale nigdy nie mialem do czynienia z takimi filtrami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiem co sie dzieje po wymianie tego filtra ale wczoraj padla mi razbora bez zadnych widocznych oznak choroby a i ostatnia gupiczka chyba dzis tez padnie bo juz plywa ostatkiem sil nawet kosiarka jak zawsze aktywna tak dzisiaj siedzi tylko przy wlocie filtra :cry: zmiezylem parametry wody i bez zmian NO2-0, NO3-5-10, ph-7, GH-8, KH-2.2....ma ktos jakis pomysl czym to moze byc spowodowane???? dodam tylko ze woda ma jakis dziwny zapach (od dawna jeszcze przed wymiana filtra) jakby troche stechly troche jakby pachnialo takimi moczarami??? nie wiem czy to normalne czy nie...juz sam niewiem co robic niedawno pozbylem sie ospy a tu teraz same rybki padaja dodam jeszcze ze gupiczka stracila kolory zrobila sie jakby polprzezroczysta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisalem w poscie powyzej:

 

 

"Witam ponownie musze sie pochwalic ze zamontowalem wlasnie nowo nabyty ex 600 do mojego akwa i pierwsze co mnie zaskoczylo to jego prawie bezszelestna praca :P wywalilem moj kosmiczy "elite" i od razu wiecej miejsca w akwa....dodam ze zostawilem filtr gabkowy ktory mam nadzieje wystarczy do "zaszczepienia" nowego fitra bakteriami...niewiem tylko dlaczego mam mnostwo malutkich pechezykow powietrza na wszystkim wygladaja jak szron. Wymiana filtra zbiegla sie z podmianka wody ok 40% ale woda byla odstana prawie 3 dni tak ze niepowinna to byc wina wody...mysle ze to ten filtr a raczej jego odpowietrzanie. Za kilka dni moge napisac pare slow dla zainteresowanych jak sie sprawuje:)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wegla nie wsadzalem media wyplukalem ale w wodzie z kranu... nie wiem czy dobrze zrobilem ale to i tak nowy filtr wiec stwierdzilem ze raczej zadnym bakteriom nie zaszkodzi.....dodalem jeszcze jakis "angielski" srodek z zywymi kulturami bakterii i redukujacy stres u rybek ale trche nawet ponizej zalecanej dawki... juz sam niewiem co z tym zrobic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie nie sądzę aby wina leżała po stronie filtra, chociaż te bakterie...

otwórz filtr i zobacz co dzieje się w środku, być może z tych bakterii coś zaczęło się wydzielać. Możesz też tak dla świętego spokoju wypłukać filtr w wodzie z akwarium.

 

Chociaż osobiście szukałabym przyczyny gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ewwa ze te bakterie sa ok bo uzywalem ich wczesniej jak zakonczylem kuracje zielenia malachitowa (nie wiem czy tak sie to pisze) bo wyczytalem ze zielen zabija tez te pozyteczne bakterie i wszystko bylo ok ...

 

 

 

A powiedzcie mi jeszcze bo nie bende juz nowego tematu zakladal co z tym zapachem wody czy ten zapach jakby "moczar" czyli takiej wilgotnej troche zatechlej ziemi to normalna sprawa czy mam sie obawiac???? dodam ze nie jest to zapach wyczuwalny w pokoju ale przy karmieniu gdy otwoze pokrywe i powacham wode to ja dosyc czuc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sugerowalem sie gdzies zaczytanym artykulem

 

"Należy także pamiętać, że większość lekarstw stosowanych w akwariach (np. zieleń malachitowa, czy błękit metylenowy) zabija bakterie nitryfikacyjne. Do bezpiecznych leków należy np. sól akwarystyczna, niewielkie szkody wyrządza także stosowany w leczeniu wielu chorób metronidazol. Dlatego też przy stosowaniu wszelkich leków (i przez jakiś czas po kuracji) konieczna jest znacznie częstsza podmiana wody, albowiem większość złoża bakteryjnego ginie wskutek stosowania chemii. Dopiero po ich usunięciu z wody (za pomocą np. węgla aktywnego oraz wspomnianych podmian wody na czystą) bakterie mają znów szansę na dalszy rozwój."

 

a ze leczylem zielenia to zakupilem bakterie . troche marwi mnie poziom NO3 a raczej jego brak??? zrobilem dzis testy i wykazalo mi tylko sladowe ilosci NO3 a jeszcze wczoraj bylo ok 5-10. Czy brak NO3 ma jakis wplyw na rosliny?? bo zuwazylem ze kokomba zaczela mi marniec nie wiem czy to wina tego ze ja rozsadzalem i przycinalem czy wina braku NO3....acha przy rozsadzaniu dalem po pol tabletki pod korzenie i troche nawozu do wody.... i co z tym zapachem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 miesiące temu...

Witam!

Mam taki sam (chyba) problem. Akwarium mam 3 miesiące, ale denerwowało mnie buczenie wewnętrznego filterka, szczególnie nocą, więc kupiłem Tetratec EX600. Filtr zewnętrzny kupiłem również dlatego, by czyszczenie wykonywać rzadziej - do tej pory raz lub dwa razy w tygodniu (wyjeżdżam wkrótce na dłużej i chciałem, by żona nie miała kłopotu).

Nowy filter przepłukałem zgodnie z instrukcją, podłączyłem i ... błędem było chyba usunięcie starego, bo woda zrobiła się lekko mętna a po jednym dniu wszystkie ryby zaczęły dziawnie się zachowywać - apatyczne, jakby sparaliżowane, ślepe...

Na drugi dzień odłączyłem filtr sądząc, że niedokładnie go wypłukałem i zostały jakieś syfy fabryczne. Włączyłem tymczasem filtr stary, który już wysuszyłem i spakowałem, ale było już za późno - padły wszystkie (3) razbory klinowe, wszystkie malutkie molinezje (6 szt po ~1 cm) i połowa (5) neonków, a wszystkie straciły ubarwienie. Przeżyły 2 zbrojniki i 4 małe mieczyki. Dodam, że zbrojniki co chwila wyskakiwały nad lustro wody po powietrze, a brzuchy miały nabrzmiałe...

Dzień później wszystko wróciło do normy - woda się wyklarowała, ryby odzyskały barwy i zwykłą ruchliwość.

Filtr Tetratec wyparzyłem dokładnie, gąbki i elementy filtra wygotowałem, a co nie dało się wyparzyć wymyłem płynem do naczyń i bardzo intensywnie wypłukałem. Następnego dnia podłączyłem nowy filtr, zostawiając jednocześnie stary. I tu zagadka: historia się powtórzyła - filtr pracował kilka godzin, woda lekko zmętniała a ryby zaczęły znów wykazywać podobne jak wcześniej objawy (odrętwienie, apatyczność, neonki straciły ubarwienie...), więc natychmiast odłączyłem Tetratec'a ale, by nie zabić bakterii zlałem część wody do wiadra i fitlr pracuje sobie nadal w tym niby-akwarium.

Nazajutrz rano ryby odzyskały ruchliwość, barwy... Tylko jedna neonka nie przeżyła :(

Uff... rozpisałem się, ale nie umiem sobie wyjaśnić tego zjawiska - mogły w suchym filtrze rozwinąć się jakieś szkodliwe bakterie?

Jeśli tak, to czemu stary filter po dwóch dniach leżenia w stanie suchym działa prawidłowo, bo woda się klaruje, a ryby mają się lepiej? Mam paskowe testy wody - słyszę, że nie są wiarygodne, ale wszystkie parametry są bez zmian.

Proszę doświadczonych o opinie, hipotezy, wskazówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...