Skocz do zawartości

Korzenie na kabombie


Rekomendowane odpowiedzi

To dobrze. Znaczy to, że ma się dobrze. Możesz część z korzeniem odciąć, i wsadzić jako nową roślinkę.

znaczy to że brak nawozów w toni wodnej a to raczej nie dobrze ;)
Nie jest to prawda. Jeżeli wcześniej to nie występowało to prawdopodobnie jest to reakcja na nawożenie potasem nie wiem jaki jest skład nawozu lukasz1992 ;) Potas stymuluje w każdym bądź razie wzrost korzeni. Korzenie poza tym naturalnie lubią wyrastać z łodygi w akwa także nie ma co się bać ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie możliwe że brak jest nawozów. Intensywnie nawoże swój zbiornik róznymi typami nawozów i odżywek firmy tropical.

Czyli tak jakbyś nie nawoził, bo trudno nazwać produkty Tropicala nawozami. To tak jakby Ci ktoś nasikał do szklanki i wmawiał, że to rodzaj herbaty z indyjskich korzeni z dodatkiem orientalnych przypraw i szczyptą imbiru.

 

Korzenie rosną, bo "szukają" pożywki. Kabomba potrzebuje bardzo dużo Fe dlatego najlepiej gdybyś dał pod nią przynajmniej jakieś kulki gliniano torfowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie. Z tym że u mnie dotyczy to nie tylko Cabomby ale też moczarki, bakopy a ostatnio nawet Ludwigia puscila swoje korzenie przybyszowe (tak to sie fachowo nazywa, prawda?).

Moje akwa jest jeszcze świeże, wystartowalo 31.11.2009, rosliny na poczatku dostaly nawoz w postaci kulek JBL, ale nie dopilnowalem odpowiedniego oswietlenia (musialem wyjechac na ponad tydzien :( )i po tygodniu mialem atak hiper glonow. Uporalem sie z nimi finalnie, niestety ze wspomagaczem AlguMin Tetry, i po wszystkim zabralem sie za bardziej konkretną pielegnacje roslin.

 

Kupilem zestaw Sera Aqua Plant Set razem z CO2 w tabletkach i faktycznie w ciagu kilku dni rosliny wystrzeliły. W tym zestawie jest zarowno nawoz w plynie z Fe (od niego zacząłem) jak i tabletki do gruntu. Jest tez preparat FlorePlus ktory podaje zgodnie z instrukcja 1 na 2 tyg.

 

I tu pytanie: jesli duza ilosc korzeni przybyszowych moze byc powodem niedoboru Fe w toni, to skupic sie tylko na tym nawozie w plynie, czy stosowac tabletki na przemian z plynnym? Czy moze odposcic sobie zupelnie ten FlorePlus?

 

A moze oswietlenie moze byc powodem duzej ilosci tych korzeni?

 

Kilka dodatkowych info o zbiorniku:

Oswietlenie 18W T8 standardowa jakas tam Diversa+ nowa 20W Flora-Glo, troche malo, wiem :(

Filtr zewnetrzy Terta Ex700, PH ~7.0, GH ~15, reszta podstawowych parametrow w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz1992, nie o to chodzi. Jeżeli uważasz że takie wyrastające korzenie to problem , zacznij nawozić rośliny tabletkami, a nie lejąc nawóz do słupa wody. Roślina wypuszczając korzenie stara się wydobyć to co rozpuściłeś w wodzie ;). Najczęściej to robi wtedy kiedy stosunek N do P jest niewłaściwy, albo woda jest żyźniejsza od podłoża ;p

 

Mazur wyciągnij wnioski z tego co napisałem powyżej, a nawet jeśli teraz stosujesz same tabletki i widzisz kolejne wyrastające korzenie , może to być wynikiem zmian które nastąpiły w baniaku i rozpuszczeniu tabletek do wody (przesadzanie roślin) .

 

Osobiście powiem że dla mnie to nie problem, ani żaden szpecący widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie korzenie przybyszowe jak zostały tu nazwane pojawiły się od czasu jak stosuję CO2 w swoim baniaku. Prawie każda roślina łodygowa je wypuściła.

 

Ja w odmianie do kolegi wyżej nie stosuję nawozów... mam za to 5l ziemi ogrodowej pod żwirkiem. Dziwne że roślinki szukają jeszcze czegoś w wodzie skoro mają wszystko w podłożu.

 

Np tak: Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz1992, nie o to chodzi. Jeżeli uważasz że takie wyrastające korzenie to problem , zacznij nawozić rośliny tabletkami, a nie lejąc nawóz do słupa wody. Roślina wypuszczając korzenie stara się wydobyć to co rozpuściłeś w wodzie ;). Najczęściej to robi wtedy kiedy stosunek N do P jest niewłaściwy, albo woda jest żyźniejsza od podłoża ;p

odwrotnie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie którzy mają wiedzę o ogrodnictwie

od wielu lat mam akwarium i jestem specjalistą od terenów zieleni ale pierwsze słyszę że korzenie tworzą się z nadmiaru lub nie doboru pewnych makro składników

rośliny wytwarzają z łodyg korzenie gdyż jest to również formą ich naturalnego rozwoju jak i rozmnażania

jest wszytko w porządku u cabomby

P.S. pozdrawiam ogrodników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to już nadinterpretacja. Korzenie powstają w naturalnym procesie wegetacyjnym rośliny.

 

rośliny wytwarzają z łodyg korzenie gdyż jest to również formą ich naturalnego rozwoju jak i rozmnażania

zgadza się.

Korzenie nie są złym wynikiem nawożenia potasu, albo nie wiadomo czego , bo tak to widzę odczytujesz i próbujesz nie wiem co udowodnić. Napisałem tylko że [potas] stymuluje ich wzrost. z tych najpopularniejszych pierwiastków:

azot- liście;biomasa

potas- sprzyja wzrostowi korzeni, pobieraniu azotu,

fosfor-procesy oddychania, kwitnienie

żelazo-wybarwianie;chlorofil

magnez-wykorzystanie azotu

 

Myślę że temat został dostatecznie wyczerpany i można zamknąć. Wszystkich proszę o czytanie ze zrozumieniem. Jak ktoś będzie chciał coś dodać do tematu proszę info na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...