Skocz do zawartości

[126l] ogólne


zspak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałem pokazać wszystkim moje akwarium. Duży wpływ na jego wygląd jak i na jego funkcjonowanie ma to forum. Akwarystyką zajmowałem się jako dziecko... Dobre 10 lat temu. Potem był zastój aż jakiś czas temu dostałem prezent od koleżanki której Ojciec chciał się pozbyć akwarium. Więc przygarnąłem całość. Czyli:

 

Akwarium 126l

Pokrywę standardową

Stary filtr

Grzałkę itp.

 

Roślin nie było... Miałem 1 dzień na przewiezienie i urządzenie akwarium po czym miałem odebrać rybki. Jako że wtedy jeszcze nie znałem forum i miałem duże braki w wiedzy zrobiłem wszystko po staremu i na czuja. Efekt jak na zdjęciu poniżej.

 

Dołączona grafika

 

Po poczytaniu i jakimś miesiącu postanowiłem zrobić restart. Proces ten przyspieszyła przegrana walka z nitkami które pojawiły się z powietrza. Zachęcony fotkami użytkowników i znalezionym fotami w necie postanowiłem zrobić akwarium Low Tech i coś alla Holenderskie. W tym celu przerobiłem pokrywę dodając do standardowych 2x18w 1x15W. (Pokrywa będzie jeszcze rozwijana. Dojdzie jeszcze jedna 18w gdy dostane już statecznik elektroniczny. Zaplanowane jest wykonanie całkiem nowej pokrywy ale to za jakiś czas... Pewnie na wiosnę).

 

Mój LT nie jest jakoś specjalnie zaawansowany. Jest tylko zwykła ziemia z kwiaciarni pod bazaltowym grysem. Jak się teraz okazuję grysu jest chyba za mało bo ciągle mam jakiś paprochy w wodzie mimo podmian i wymianie starego filtra na nowy Aquel fan-2.

 

Rośliny wykorzystałem ze starej aranżacji. Zostały podzielone i dość mocno popodcinanie. Miało to na celu zarówno krzewienie się jak i wytępienie wspomnianych nitek. Dodatkowo w walce z nitkami użyłem kwasku cytrynowego. Pomógł bardzo dobrze. Ale prawdopodobnie przesadziłem ze stężeniem i sporo liści już po restarcie zgniło. Ale roślinki się zbierają i mam nadzieje że za jakiś miesiąc będą już na tyle bujne że będzie je trzeba przycinać.

 

Roślinki to:

Kabomba

Trawka jakaś taka zwykła

no i reszty niestety nie znam z nazw. Ale znawcy na pewno rozpoznają o ile jakość zdjęć pozwoli.

 

Oto pierwsze zdjęcie po 2tyg od restartu.

 

Dołączona grafika

 

Chciałem mieć trawnik w tym celu zakupiłem 2 rośliny które miały być niskie i się rozrastać. Niestety nie chcą rosnąc. Niedawno odkryłem że termostat w grzałce nie działa poprawnie i przez te 2 tyg miałem temp w akwarium na poziomie 32 C i wiążę tą wpadkę z padnięciem otosków i złym stanem nowych roślin.

 

Teraz obsada: Część to spadek reszta własny pomysł.

4x neonki -spadek

3x neon czarny-mój

3x kirysek spiżowy-mój

2x danio -mój

3x Bojownik - mój

3x - glonojad - mój

2x -kosiarka

5x -molinezja - mój

3x - czerwonogłowy ? Jakiś bystrzyk chyba :P Spadek

 

Jak wypisywałem wydaje mi się że mam sporo rybek ale w akwa tego nie widać.

 

Jeszcze jedna fota i czekam na komentarze i sugestie.

 

Widok z boku:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiarem moim był układ roślin z lewej niskie z prawej wysokie. Dlatego filtr znalazł się tam gdzie jest. Szczerze prawie go nie widać. Tło czarne i on czarny :) Może jak narośnie zielska to czymś go zakryje.

 

Dojdą jeszcze mchy na korzenie zwłaszcza na ten wysoki na samą górę.

 

Co do kamieni tą są to wapienie lub piaskowce :) Wodę miałem miękką tak że może nie zaszkodzi.

 

Co myślicie o tle ?? Jest to pomalowana na czarno szyba akwarium. Było z tamtej strony bardzo zniszczone więc pomalowałem :) Zniszczenia widać na 1 focie ze starą aranżacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zmienic obsadę zbiornika i nie bardzo mogę się zdecydowac. Może ktoś by mi doradził? Myslałem nad wywaleniem Rzałobniczek 2x wyrosniete mocno. Chciałbym tez zamienic neony czarne i inesa na mniejsze bo moja maja okolo 2.5cm np tak 10 sztuk 20 małych + 5 skalarów Co o tym myślicie ?

 

Reszta by została. Czyli kiryski, zjadacze glonów, no i moje ulubione Molinezje i danio.

 

Sorry za jakośc posta coś sie z klawiaturą podziało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszalałeś chyba ....

skalary (i to 5) do takiego bąbelka?

jak danio, molinezje, to po co jeszcze neony ???

pomysł fatalny

masz tam chaos w tej obsadzie i powinieneś wg się zdecydować na jakiś dominujący gatunek i zrobić z niego mała ławice a nie popaćkane po 3szt z każdego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak pisałem w 1 poscie mam zupę z powodu odziedziczenia spadku. Teraz po restarcie chciałem ten chaos uporządkować. Skalary nawet jak 5 to za dużo to przecież będą kupione małe. No i 126L to wcale nie jest tak malo.

 

Jeśli nie skalary to może prętniki tylko że u mnie w Rzeszowie cieżko jest je dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały ubdate. Od ostatniego zdjęcia mineło jakieś 2 tyg wiec zamieszczam nowe. Do akwa doszło CO2 w postacji bimbrowni. Roślinki podskoczyły ale przy okazji wyrosły im z łodyg korzenie co mi się średnio podoba. Nie wiem czy jest to obiaw dobrego samopoczucia roślin czy może czegoś im brakuje.

 

Dołączona grafika

 

I tu widać korzenie o których wspomniałem wyżej. Może mi ktoś napisać przy okazji co to za roślina?

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Wymieniłem świetlówki. Okazało się że przez cały czas miałem 4x18W 640 Czyli 4000K.

 

Teram mam 2x18 W 8000K 1 2x18W 6500K. (dobrze dobrałem ?)

 

 

Baniak odmieniony. Kolory bardziej wyraziste i ogólnie lepiej się prezentuję. Jak dorwę jakiś lepszy aparat to zrobię fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i fajnie ale z tym gąszczem już powoli traciłem kontrolę nad baniakiem. Nie wyrabiałem z wycinaniem i miałem wrażenie że ta (sorry za pisownie) Cryptocoryna <- chyba tak się nazywa ta liściasta roślina, podbiję mi akwarium. Wszędzie pojawiały się jej nowe sadzonki. Musiałem reagować drastycznym cięciem bo w tej chwili nie było by już nic poza nią.

 

Gąszcz wróci tylko pod postacią drobniejszych roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...