Skocz do zawartości

Czy do BW potrzebny jest filtr odwróconej osmozy?


sebasp12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam biotop czarne wody, lecz w magazynie ''Akwarium'' pisze że taki filtr jest potrzebny. Ja za bardzo nie chce wydawać 100zł na filtr, wolałbym kupić filtr kanistrowy, który mi się na pewno przyda. I jeżeli filtr RO jest konieczny to czy zamiast do kanalizy można go przymocować do kranu? W końcu woda i tak będzie pod ciśnieniem, więc woda czy przy kranie czy przy róże będzie lecieć, a brudną wodę spuszczać w np. kranie lub w wannie? Pisze bo nie sądzę żeby rodzice się zgodzili żebym podłączał coś do kanalizy i tak trudno będzie ich namówić żeby zgodzili się żebym kupił sobie takie coś kiedy powiem do czego służy (tata miał akwarium i mi pewnie powie że za jego czasów tego nie było i że woda też była ok, ale z tym jakoś ich namówię). :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki filtr nie jest konieczny jeśli nie zamierzasz rozmnażać trudnych gatunków pielęgniczek czy bystrzykowatych . Woda kranowa starczy spokojnie . Możesz poprawić jej parametry ( Kh i Ph ) naturalnymi sposobami takimi jak filtrowanie przez torf . W BW masz sporo korzeni liści czy szyszek olchy , te dekoracje także w sposób naturalny poprawiają parametry wody .

Filtr RO najlepiej zamontować pod zlewem a do wodociągu podłączyć się zaraz za baterią ( kranem) W zestawie powinny być specjalne przedłużki . W jednej z nich jest mały zaworek . Tą przedłużkę dajesz tam gdzie leci zimna woda . Czysta wodę do wiadra czy innego pojemnika a odpad do ścieku ( chyba ze masz gdzie ją wykorzystać )

Dla Mnie osobiście marnotrawstwo kasy i wody .......

Nie mniej jednak jest jeden z najlepszych sposobów pozyskania miękkiej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki filtr nie jest konieczny jeśli nie zamierzasz rozmnażać trudnych gatunków pielęgniczek czy bystrzykowatych . Woda kranowa starczy spokojnie . Możesz poprawić jej parametry ( Kh i Ph ) naturalnymi sposobami takimi jak filtrowanie przez torf . W BW masz sporo korzeni liści czy szyszek olchy , te dekoracje także w sposób naturalny poprawiają parametry wody .

Filtr RO najlepiej zamontować pod zlewem a do wodociągu podłączyć się zaraz za baterią ( kranem) W zestawie powinny być specjalne przedłużki . W jednej z nich jest mały zaworek . Tą przedłużkę dajesz tam gdzie leci zimna woda . Czysta wodę do wiadra czy innego pojemnika a odpad do ścieku ( chyba ze masz gdzie ją wykorzystać )

Dla Mnie osobiście marnotrawstwo kasy i wody .......

Nie mniej jednak jest jeden z najlepszych sposobów pozyskania miękkiej wody.

Wielkie dzięki, to dla mnie duża ulga że nie muszę tego kupować. A torf będę miał, tak samo jak korzenie i prawdopodobnie liście (prawdopodobnie bo jest zima, więc chyba kupie na allegro, może znajdę też w takim pobliskim lasku, jest szansa że śnieg tam nie spadł). A czy liście muszą być spreparowane, jeśli tak to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze jest zima to tylko ułatwia sprawę . Liście zbieraj z drzewa te które nie spadły . Przepłukać i do akwarium. Ale uprzedzam w twardej i zasadowej wodzie nie nacieszysz się nimi zbyt długo . Jest tu na forum sporo informacji co i jak w zbiornikach typu BW czytaj, szukaj, wyciągaj wnioski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Mam pytanie do kolegi shadow2525.

Montując taki filtr w instalacji zakladajac ze będę używał wody jedynie do podmian czyli o wiele mniej niz maja wydajności te filltry trzeba go jakos "wyłączyc".W którym miejscu zakłada sie zaworek?Między instalacją a filtrem czy też może za filtrem?

 

Do kolegi sebasp12 mam pytanie o torf.

Na jaki okres wystarcza wkład do filtra z takiego torfu?Zakładam że torf traci własności zakwaszające po jakimś czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się wystarczy zakręcić zaworek i odciąć dopływ wody . Ale słyszałem tez opinie ze membrana po długim postoju jest do wymiany Tu trzeba jeszcze się dowiedzieć dokładnie bo nie chce skłamać.

 

tak u mnie po 3 miesiącach nie używania zaczął przepuszczać syf , i musiałem morskie zalać wodą ze sklepu :shock:

 

więc albo używać albo nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręcasz przy ujęciu wody bo tam jest w całym układzie jedyny zaworek kulowy przewidziany przez producenta . Gdyby miało być inaczej dawali by dwa zawory i jeden kazali zakładać na wylocie .

Jak filtrujesz to odkręcasz a potem zakręcasz i po sprawie .

Prosta sprawa tylko z wydajnością tych filtrów jest różnie - to ich straszny minus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy ze potrzebujemy ok 30L wody na tydzień,taki filtr przepuszcza dziennie ponad 200L w tanszej wersji..czyli ok 10L na godzine wiec do celów akwarystycznych az za dużo.Ja bym powiedział nawet ze gdyby otworzyć zawór minimalnie,tak zeby sie ta woda z instalacji sączyła powoli do tego filtra i podstawić zbiorniczek np po wodzie 5L to lepiej by mu może to na zdrowie wyszło,przynajmiej by pracował cały czas...skoro kolega danielek001 pisze ze gdy nie używał go wcale to sie zamulił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...