Skocz do zawartości

Kaskada Fzn 2 pare pytań o wkłady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Niedawno zakupiłem kaskade fzn 2 do 112 l głownie z waszych opinii.W sorku są 2 gąbki w małym koszyku mała w większym duża.Burak sprzedawca mnie oszukał ze jest tam mix.W sklepie zoologicznym chłopak polecił mi zeos takie drobne kamyczki i mówił żebym wsypał do większego kosza.Ale nie wiem czy nie lepiej wsypać to do małego kosza a w dużym koszu mieć dozą gąbkę ???? Czy tak będzie dobrze filtrowało ???Czytałem trochę na forum ze niektórzy obcinają gąbki na pól i coś dodają.Filtra biologicznego nie kupiłem bo podobno zbiera sie na gąbce i sa środki co sie wlewa do koszyka.Czy ten wkład co mam mi wystarczy ? Co waszym zdaniem jest najlepsze zeby to dobrze filtrowało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bioceramiki tylko wkład zeos.To mam wsypać do 2 koszyków po połowie na sam doł przeciąć gąbkę na pól i dać gąbki na gore ? czy 1/3 gąbki ? Czy ten wkład co mam mi wystarczy ? Czy ten wkład co mam (zeos) trzeba co jaks czas płukac czy bedzie sie tam osadzał brud ? Druga sprawa w komplecie była dodatkowa rurka sawna.Na początku jej nie zakładałem ale poznje ja doczepiłem bo chyba lepiej jak filtruje od dołu jest większa cyrkulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale co to jest Zeolit ? To wsypać na dól ile gąbki zostawić 1/3 ? Biedzie miało silę filtrować ? Czy ten zeolit tez się czyści ? Mam pytanie tez o rosliny.Zrobiłem na nowo dno akwarium ale mam w nim żadnego nawozu.Wczoraj posadziłem rosliny niektore sa małe dałem pod nie tabletki.Mam tez Planta Garnier w płynie czy teraz można trochę tego preparatu dodać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielkie dzięki za pomoc przy wkładach,Jutro potne gąbki na połowę i zasypie kosze i zobaczę jakie będę efekty.W sumie teraz filtr chodzi i wodę mam dość czysta ale w akwarium są tylko rośliny nie ma rybek i woda ma 3 dni.Ale mnie troche zmartwił.Jak sadziłem rośliny pozbierał brudy nawet z dołu.Ale jak go wyłączyłem na chwile potem włączyłem ponownie to wypluł cześć brudu s powrotem.Jak narazie dla mnie jedyny plus tej kaskady ze jest cicha.Choć mam nie dokońca wycięty otwór pod nia bo zakrywa go i lepiej wygląda ale przez to troszeczkę szumi dlatego pokrywkę od filtra mam uniesiona lekko do góry i jest cichutko. Co do oświetlenia to mam 2 swietlowki po 20 wat Agu glo i sun glo Hageny bo nie mieli philipsów.Zbiornik 112 l roślinek kolo 30 ale cześć posądziłem razem to jest może z 15.Sa posadzone po bokach akwarium i wzdłuż scanki tylniej bo na srodku mam piasek 3 muszle kamienie i ciakawy pusty konar.Ale nie wiem czy one urosna bo przysałli mi je jak był lekki mroz dlatego spytałem czy moge dodac ten Agu Granier jak dodałem już pod nie tabletki.Boje sie wpuscic do tego akarium rybek :cry: Dwa razy mi padły.Dostały kropek.Moze tez wina ze za szybko je wpuszczałem.Nie wiem jescze jaka obsade wybrac i skad kupic u nas zdrowe ryby.Sory ze sie tak rozpisałem ale to moje pierwsze akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten filtr w 112l. Spisuje się dobrze, ale ja zrobiłem nieco inaczej.

Z gąbki z koszyka zrobiłem prefiltr. Jest na tyle gęsta że kawalki liści i grube zanieczyszczenia zostają wychwycone.

3/4 koszyków (ważne: obydwu w miarę porówno) wypełniłem wkładem ceramicznym.

Na samej górze włożyłem około 1-2cm fizeliny. Jest o wiele skuteczniejsza od gąbki. Czyszczenie fizeliny średnio raz w tygodniu

Zastanawiam sie jeszcze nad włożeniem ceramiki do rurki pobierajacej wodę.

 

Co do twojego akwa to napewno wywal muszle. Taki zastrzyk wapienia wystrzeli ci twardość wody w kosmos i niepredko to ustabilizujesz. No chyba że nasypiesz tam magnezu łopatą :D

 

Polecam tez wpuszczenie bakterii nietryfikacyjnych. Ja po restarcie dałem bakterie Sera ale to jest kit. Polecam Cycle Nutrafin. Drogie ale działają, po podaniu dwuch dawek zauważalne zmiany w akwa. Moze nie przez bakteria ale nic innego nieprzychodzi mi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 nieduże chyba sztuczne muszle.Ładnie wyglądają leża lekko przysypane piaskiem.Na pewno muszę je wywali ? W kaskadzie zrobiłem tak:Dałem 4 cm gąbki od dołu 3cm zasypałem zolitem 3cm gąbki od gory.W małym koszu podobnie.Myslałem zeby dac 3 cm ceramiki do małego kosza ?? Mam tez ten bio start sera.Woda w akwarium filtruje sie tydzien 2 dni temu wkładałem rośliny i dosypałem trochę żwiru.Jutro chcę wlać dziś ten bios starter.Czy we wtorek mogę wpuścić rybki ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie filtra proponuję z kawałka gąbki zrobić prefiltr na wlocie do rury ssącej. W kostce gąbki którą wyjołeś z filtra

(np. 5x4x2cm) wytnij nieprzelotową kieszeń na górze kostki i nasadź to na rurę ssącą filtra.

Wtedy mozesz wyjąć gąbkę z dna kubełka i dołożyć jakiegoś bio-wkładu. Powiększysz pokład w filtrze a najgrubsze nieczystości zostana na prefiltrze. Z tamtąd i tak łatwo je zebrać przy podmianie.

 

Oczywiście to tylko moja sugestia, ale chyba doświadczeni akwaryści niebędą bardzo bojkotować takiego postępowania. :mrgreen:

 

Co do muszli to upewnii się że są sztuczne. Najptostszy test to polanie muszli octem, jeśli zaczną leciec bąbelki (CO2) to muszle są naturalne i wtedy lepiej ich niewkładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...