Skocz do zawartości

Nietypowe ścienne akwarium - opinie


e_gregor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po pierwszym akwarium naszła mnie ochota na następne. Ktoś wrzucał w jakimś wątku link do aukcji z akwariami ściennymi. Natchnęło mnie to. Ja oczywiście nie robiłbym tak ekstremalnie płytkiego i nie trzymałbym wielkich rybek. Myślałem nad rozmiarem 200x40x20 (dł.-wys.-gł.). Dla ławicy neonów albo jakichś innych małych rybek chyba nie byłoby złe. Nie pytam o filtry, oświetlenie i grzałkę bo takich informacji na forum jest sporo.

 

Czy uważacie że dla neonków byłby to komfortowe warunki (20cm głębokości). Jakiej grubości musiałbym dać szyby? Zrobienie półki, a w zasadzie wiszącej szafki i sklejenia tego akwarium to dla mnie nie problem. Ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z takimi wynalazkami?

 

Zapraszam do otwartej dyskusji na temat takiego nietypowego zbiornika

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 120x20x25 sklejone z szóstki. Myślę, że na 200cm szóstka też wystarczy; dałbym jedynie dwa lub trzy wzmocnienia poprzeczne oprócz wzdłużnych.

Każda ławica drobnych ryb będzie się dobrze czuła w takim baniaku, jak również krewetki czy małe raki. Problemem mogą być dwie kwestie: właściwy obieg wody - tu proponowałbym dwa przeciwstawne filtry w dwóch kątach zbiornika, bo jeden filtr z długą deszczownią nie rozwiązuje kwestii cyrkulacji - oraz oświetlenie: standardowe 0.5 W/l zupełnie nie sprawdza się w tego typu baniakach, o ile oczywiście planujesz pojechać z zielskiem na bogato ;)

 

Pozdrawiam kolejnego miłośnika jamników!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wzmocnieniach poprzecznych myślałem, właśnie o dwóch. Tak się tylko zastanawiam co do wzmocnień podłużnych. Jakiej szerokości są u Ciebie? Nie chciałbym za bardzo ograniczać dostępu "serwisowego" do i tak płytkiego akwarium. Z roślinnością to powiem, że nie chcę szaleć. Same cieniolubne roślinki o niewielkich wymaganiach. W swoim pierwszym akwarium mam Cabombę i (chyba) Moczarkę - rosną przy niewielkim nawożeniu (na oko, poniżej zaleceń) i oświetleniu 0,4W/l, bez CO2. Nie chcę za dużo wysiłku wkładać w pielęgnację roślinek. Filtr chyba bym chciał FZN-2. wie ktoś, czy zmieści się na ściance 20cm? Ewentualnie 2x FZN-1. Nie pomyślałem o cyrkulacji wody. Na logikę to ruch generowany przez kaskadę oraz zjawisko dyfuzji powinny wystarczyć. Jednak można to polepszyć dając pod podłożem na drugi koniec rurkę. Z jednej strony zakończoną sitkiem wystającym pionowo ponad podłoże a z drugiej strony podłączona do rury ssącej filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jamnik - ok! :D

Ale szyba 20mm! To nie jakieś tam 1200mm ale 2000mm- a z dlugością powyżej 120 - to zaczynają się spore schody - naprężenia! To niby tylko 160 litrów ale jednak!

Podobnie jak z wysokościami baniaczków powyżej 60 cm - też gwałtownie skaczą grubości szkiełek. Ciężkie będzie! Przód zrobiłbym z Opti-White !

 

Filtracja - tylko i wyłącznie kubełek np. JBL900 - z jednej strony baniaka wlot - z drugiej wylot!

I po problemie z przepływem!!! ;)

 

Nie będę uzasadniał tych rad swoimi doświadczeniami i jakie też baniaczki miałem, bo pewnie powstałaby z tego niezła "broszurka"... :lol::lol::lol:

 

Mod: Używanie czerwonego koloru zabronione jest regulaminem forum, za co zostało już przyznane ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to takie "żywe obrazy" nie są najprzyjemniejsze w obsłudze. Nie dość, że dla ryb faktycznie mało miejsca to i dla użytkownika mało miejsca. Jak wyobrażasz sobie komfortowe sadzenie, przycinanie i pielęgnowanie roślin? Łapanie ryb w siatkę też nie będzie zbyt łatwe. Kolejnym problemem jest filtracja, montaż kolosa na ścianie, jednak wybór należy do właściciela ;) Ja wolę tradycyjne baniaki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, tradycyjne już mam. To taki pomysł na dalszą przyszłość, bo z racji grubości szkła nie będzie to tania zabawka. Te obrazkowe z allegro mają po kilkanaście (max 15) cm głębokości. To faktycznie mało. Ale przy 20cm obsługa nie byłaby już zbyt trudna a rybki do 5cm czułyby się komfortowo. Przy boku 20cm jest już możliwość zamontowania wielu modeli filtrów. Akwarium miałoby tylko 160l przy szerokości 2m. Przy 1,5m szerokości to tylko 120l a przy małych rybkach na prawdę nie potrzeba mocarnych filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...