Jump to content

Splewka (Arguloza)


 Share

Recommended Posts

Choroba: Arguloza.

 

Przyczyna: skorupiaki z rdzaju Argulus. Najczęściej występujący w warunkach akwariowych gatunek to Argulus foliaceus, spotykane są również A. japonicus i A. coregoni. Polska nazwa to splewka lub wesz rybia. Największe osobniki osiągają wielkość do około 8 mm średnicy, przeciętnie około 6 mm.Ciało jest płaskie, pokryte pancerzykiem, zaopatrzone w przyssawki, którymi przyczepia się do ciała ryby.

 

Lokalizacja: Pasożyty atakują powłoki skórne oraz płetwy.

 

Objawy: Splewki odżywiają się krwią. W tym celu przyczepiają się do ciała i drążą powłoki sztylecikami aparatu gębowego. Głębokość ukłucia jest znaczna, sięga bowiem do 5 mm. Tą drogą podawane są substancje powodujące lizę krwinek (średnica ryjka jest mniejsza od średnicy krwinki). Działanie takie powoduje podrażnienia skóry, przekrwienie oraz wzmożoną produkcję śluzu. Długie utrzymywanie się pasożyta powoduje ubytki w skórze z odsłonięciem mięśni włącznie. Skóra w okolicy ugryzienia może się odbarwiać, często na bardzo rozległych obszarach. Pasożyty umiejscowione na płetwach powodują ich rozpad. Substancja trawiąca poza miejscowym drażnieniem jest trująca dla ryb i może powodować śnięcia, pomimo niewielkiej ilościowo inwazji - dotyczy to zwłaszcza ryb młodych i małych. Rany zadawane przez splewkę stanowią wrota zakażenia dla nadkażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, sprzyja temu wspomniane zatruwanie organizmu przez substancje wydzielane przez pasożyta.

 

Rozwój: Splewki są jajorodne, część stadiów larwalnych (nauplius, kopepodit) rozwija się przed uwolnieniem z jaja. Uwolniony z jaja kopepodit przytwierdza się do ryby, gdzie przechodzi serię linień (9 stadiów larwalnych). Stadium dziesiąte osiąga dojrzałość płciową. Dojrzałe samice opuszczają ciało ryby i składają jaja przytwierdzając je do twardych przedmiotów. W warunkach akwariowych (temperatura ok 26 stopni) rozwój jaj trwa około 15 dni, larwy aktywnie pływają przez 2-3 dni, dalsze 15-18 trwa rozwój na ciele ryby do osiągnięcia dojrzałości płciowej.

 

Leczenie: W warunkach hodowli przemysłowej do zwalczania splewki stosuje się preparaty fosfoorganiczne.

 

W warunkach domowych można spróbować:

- mechaniczne usuwanie pasożytów pęsetą. Pomocne jest wyjęcie ryby w siatce na powierzchnię i położenie na mokrej ściereczce, tak by pasożyt znalazł się na świeżym powietrzu. Po kilku sekundach odczepia się on od ryby, szukając środowiska wodnego, co ułatwia jego zdjęcia z ciała ryby.

- nadmanganian potasu (500 ppm - kąpiel przez 5 minut, 10 ppm - przez 30 minut, lub w roztworze 0,1% - przez 45 do 60 sekund, zanurzając w nim rybę w siatce (w celu szybkiego przerwania kąpieli w wyznaczonym czasie). Kąpiel powinna być przeprowadzana w wodzie o pH=7, ze względu na tworzenie się w innych warunkach toksycznych soli manganu. Uwaga - im wyższe stężenie nadmanganianu, tym większe ryzyko uszkodzenia skrzeli ryby.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...