Skocz do zawartości

oświetlenie 300l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam kilka pytań związanych z oświetleniem.Od początku założenia akwarium było w nim oświetlenie 60W czyli to podstawowe.Rośliny to tylko kryptokoryny i żabienice gdyż jeszcze niedawno w zbiorniku były pawiookie a przy tym świetle inne rośliny i tak by nie rosły.Ze 2 tyg temu oddałem pawiookie i chce zmienić oświetlenie i zainwestować w rośliny.

 

Pytania:

1.Ile powinien kosztować statecznik 2x30W taka optymalna cena?

2.Pokrywe lepiej obkleić folią aluminiową czy dać odbłyśniki?

3.Te świetlówki jakie są to jakieś "no name" szajs więc je wywale.Teraz najważniejsze.Jakie dać świetlówki?Chciałbym aby mi ktoś w punktach napisał jakie mają być te 4 świetlówki.Chce aby rośliny dobrze rosły i całe akwarium się ładnie prezentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Około 50zł, przykładowe ceny można znaleźć łatwo na allegro. Ważne żeby statecznik był elektroniczny a nie magnetyczny.

 

2. Zdecydowanie zwykłe odbłyśniki, folia trochę gorzej będzie odbijać światło, aczkolwiek lepszy "ryc niż nic".

 

3. Zestaw Philipsa Aquarelle [tył] + Tld965/865 [przód].

 

 

Do tego mała sugestia, przy 300l i dobrym świetle warto by było zainwestować w podłoże lepsze niż sam żwir, nie mówię tu nawet o podłożach roślinnych, zwykła ziemia by się dobrze sprawdziła > patrz akwarium Grześka.

 

Przy ponad 0.5w/l warto by było pomyśleć o podawaniu CO2. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża to jest mały problem.Mam jeszcze w akwarium kiryśniki czarnoplame które jak wiadomo kopią.Gdybym dał podłoże albo co gorsza ziemie to szybko to by się znalazło ponad żwirem.Niestety chyba zostane przy opcji piach+kulki gliniano-torfowe.Mam jeszcze małe akwarium właśnie tak zrobione i tam jest światło 15W/25l i wszystko ładnie rośnie.Spróbuje chyba zrobić coś takiego http://www.akwarysci.com/forum/printview.php?t=700&start=0&sid=53eee9a3a00590cc3f1d3906004a2a31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy przy ziemi/substracie, te 4-5cm żwiru nad nią powinieneś mieć, widywałem już kiryśniki i raczej przez taką warstwę by się nie przekopały, ale jakby co to kulki też będą ok ;)

 

Co do światła aquarelkę radziłem na tył z tego względu że rzuca niebieskawe światło [a nie każdemu to przypada do gustu ;)] które gorzej oddaje barwy od 965, a do tego przeważnie z tyłu jest więcej roślin [a w szczególności te wysokie].

Tak czy siak umieszczenie przód/tył to raczej sprawa drugorzędna, i jak będziesz miał wszystko z oświetleniem gotowe, możesz do woli przekładać aby uzyskać odpowiedni dla Ciebie efekt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...