Skocz do zawartości

zielona woda


wodzień
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam kolejne pytanie do mądrzejszych ode mnie :) Woda w akwarium jest zielona. robię podmiany co tydzień z nadzieją że może to coś pomorze ale niestety. Jest jak było. Jaki to glon (bo napewno glon)?

 

akwa 128 l

 

rośliny:

kabomba

cryptocoryna

anubias

i jeszcze jakieś roslinki - nie pamietam nazwy

 

obsada

2 teczanka

2 sum rekini

3 labeo

2 kosiarki

5 danio pregowane

4 molinezja black molly

2 skalar

2 glonojady

2 ślimaki

welon

 

Czy są jakieś naturalne sposoby aby pozbyc sie pływających w wodzie glonów? Nie chce stosowac chemii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teoria teorią a praktyka praktyką:

 

1. Nie narażać akwarium na działanie światła słonecznego.

Akwarium pod schodami z dala od jakiegokolwiek okna

2. Akwarium może być naświetlane tylko przez 10 godzin w ciągu doby.

OK

3. Zamontowane oświetlenie musi być odpowiedniego typu oraz mocy.

Nie wiem co w tym wypadku znaczy odpowiednie, ale mam 0.7W/l 300l i 2x70 W HQI + 2x29W T5

4. Systematyczne podmienianie części wody pomaga zachować właściwe stężenie związków fosforu i azotu.

Woda w kranie ma wiecej azotu niż w akwarium (w kranie ok 10 ppm), ale wymieniam co tydzień 15%

5. Zbiornik należy obsadzić odpowiednią ilością roślin. Z czasem możemy wprowadzić roślinność wolno pływającą.

Wsadzone gatunki szybkorosnące - rosną

6. Pojawiające się na różnych przedmiotach glonowe naloty oczyszczamy.

Oczyszczane na bieżąco.

7. Wprowadzamy do zbiornika gatunki ryb, które żywią się glonami (glonojady), Do tego celu najbardziej nadaje się grubowarg syjamski (młode osobniki) oraz grubowarg złotopręgi.

7 x kosiarka i 13 otosków - nie karmione - zyja tylko glonami

8. Ograniczyć ilość glonów możemy również zakwaszając wodę dwutlenkiem węgla.

Podawany w niewielkich ilościach pH 7-7,2 (w kranie jest 7,5)

9. Możemy również zamontować filtr biologiczny z bardzo intensywną filtracją. Mikroorganizmy z filtra zaczynają konkurować z glonami o pożywienie.

kubełek tetratec 1200 - wiem, że nie rewelacja, ale też nie najgorzej

10. W przypadku braku rezultatów po zastosowaniu wcześniej wymienionych metod możemy zastosować specjalny środek przeciw glonom. Stosujmy je ściśle według zaleceń na opakowaniu. Oczywiście najlepsze są metody naturalne pozbywania się glonów.

 

I tak woda się zazieleniła i to akurat pod moja nieobecność w domu, jak wróciłem po 3 dniach z delegacji i widoczność nie przekraczała 10 cm. Wymieniłem połowe wody, władowałem dodatkowy filtr wewnętrzny, wyłaczyłem HQI, zastosowałem przerwę w doświetlaniu w ciagu dnia i dodatkowo codziennie podmieniam 15l wody na wodę z RO (ph 6,5). Na razie bez większych sukcesów, ale nie chcę stosowac chemii, w ostateczności bedzie lampa UV-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...