Skocz do zawartości

[96l] ogólne


Miron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium założyłem w styczniu tego roku. Powoli je dopieszczam przy pomocy wiedzy którą daje mi forum. Miałem wiele problemów z roślinami, na początku wszystko pięknie rosło a potem zostałem zaledwie z dwoma które przetrwały. Zaopatrzylem zbiornik w żelazo i tabletki pod korzenie oraz bimbrownie. Roslinki powoli odżywają jednak brakuje im swiatła. Mam zamiar przerobic oświetlenie na dwie świetlówki po 18W. Nigdy jak dotąd nie miałem problemów z chorobami rybek :)

 

SPRZĘT:

-filtr aqael fan2 plus

-bimbrownia

-grzałka tetra 300W z termo włącznikiem

 

RYBY:

-3 skalary

-4 neonki (będzie koło15)

-2 bocje wspaniałe

-1 kosiarka niestety. Druga padła na samym początku.

-glonojad plecostomus i albinus po jakieś 18cm

-8 molinezji

-parka platynek

-bojownik

 

NAWOZY:

-tabletki pod korzenie których nie pamiętam nazwy

-ferro aktiv

 

POKARMY:

-Tetra wafer mix

-tetra min

-do tego tetry na ładniejsze kolory rybek

-żywe pokarmy

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli je dopieszczam przy pomocy wiedzy którą daje mi forum.

Jak czytam Twoją obsadę to sądzę, że wcale nie czytasz forum.Masz za mały zbiornik na skalary,bocje, nie wspominając o 18 cm glonojadach.Kosiarki to rybki stadne,ale też zbiornik powinien być większy.

Bez odpowiedniego oświetlenia bimbrownia nie ma sensu.Jak na prawie rok to cieniutko, pusto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pomyslałem kupując skalary. Roslinnośc świeżo posadzona ( dwutygodniowe szczepki). Mam zamiar dokupić jeszcze kilka roślinek a reszta musi się rozrosnąć. Dopiero uporałem się z wieloma problemami. Tylko jeszcze kwestia światła. Mam nadzieję że w przeciągu kilku miesięcy nabierze wyglądu. Akwa to nie ozdoba mieszkania dla mnie więc niech wygląda jak wygląda a w miarę rozrastania roslin samo się upiększy:) Co do wielkości zbiornika to mam zamiar zmienić na 250 litrów na pocątku roku. Myślę że rybki będą się dobrze czuły. Forum odkryłem dopiero po zakupie rybek które polecił mi sprzedawca do mojego zbiornika:/ Niestety dla sprzedawcy wszystko jak najbardziej jest ok byle do kasy wpadło conieco.

 

Moeżecie polecić mi jakąś szybko rosnącą roślinę która zasłoni filtr i grzałkę? Wiele czytałem na forum opisów roslin itp lecz cięko mi zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości zbiornika to mam zamiar zmienić na 250 litrów na pocątku roku. Myślę że rybki będą się dobrze czuły.

Wielkość zbiornika to nie jedyne wymaganie.Ryby wymagają określonych warunków w wielu aspektach.

Twoja obsada powoduje, że jedne będą się czuł dobrze, a drugie źle. Mierzyłeś parametry wody?

 

Moeżecie polecić mi jakąś szybko rosnącą roślinę która zasłoni filtr i grzałkę? Wiele czytałem na forum opisów roslin itp lecz cięko mi zdecydować.

Może cieniolubne, skoro masz słabe oświetlenie viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Warto poczytać viewtopic.php?f=5&t=11056

 

Masz zamiar przerobić oświetlenie na 2x18W? Myślałem, że takie jest standardowe. Już przy 80l masz 2x18W.

Ja bym wymienił tło na jednolite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zamiar przerobić oświetlenie na 2x18W? Myślałem, że takie jest standardowe. Już przy 80l masz 2x18W.

Ja bym wymienił tło na jednolite.

niestety to akwarium ma pokrywe o wymiarach 30x80 dopiero pokrywy 35x80 maja dwie świetlówki. Najgorsze to to ze nie zabardzo jest miejsce na drugą świetlówke więc narazie wrzucer power glo 20W czy jakos tak a potem do tego jakąś na roslinki dołożę po przeróbce. Tło to zwykły plakat puki co. Najwaniejsze dla mnie to parametry i rośliny. Chcę zagęścić wysokimi roślinami prawy bok i tylł akwarium oraz zasłonić filtr i grzałkę też czymś gęstym i wysokim. Natomiast środek to przestrzeń do pływania z niskimi roślinami. Rosliny są specjalnie w tej chwli rozsadzone daleko od siebie wbrew mojej wizji do czasu ukorzenienia i rozrostu.Uznałem że w ten sposb dostaną więcej światła. Dziekuję za odp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwaniejsze dla mnie to parametry i rośliny.

To fajnie, że przedkładasz warunki fizykochemiczne ponad estetykę. Ale w dalszym ciągu nie bierzesz do głowy, że masz nieodpowiednią obsadę ryb do tego litrażu. Masz zamiar coś zrobić w tym kierunku, czy będziemy się przekomarzać w stylu "tę roślinkę w lewo, a tło granatowe z drobnymi akcentami z brokatu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, że przedkładasz warunki fizykochemiczne ponad estetykę. Ale w dalszym ciągu nie bierzesz do głowy, że masz nieodpowiednią obsadę ryb do tego litrażu. Masz zamiar coś zrobić w tym kierunku, czy będziemy się przekomarzać w stylu "tę roślinkę w lewo, a tło granatowe z drobnymi akcentami z brokatu"?

Napisałem już że mam zamiar zmienić zbiornik na większy.Nie ze względu na moje widzimisie tylko zewzględu na ryby. Więc nie rozumiem w czym problem. Popełniłem błąd dając niektóre ryby do zbyt małego zbiornika i chce jak najszybciej to zmienic. Z góry wiedziałem że zakładając ten post usłyszę takie uwagi i dziekuję za nie. Każdy ma prawo do swoich opini za które dziekuję i szanuje. Pozdrawaim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada woła o pomstę do nieba, nie tylko przez dobór ale i liczbę gatunków i rozstrzał biotopowy obejmujący pół kuli ziemskiej.

 

Dla dobra ryb [i ich zdrowie i nieodwracalne zmiany które następują w za małych akwariach] większy zbiornik powinien być na już a nie za kilka miesięcy, ale your choice.

 

Grzałka 300W w 96l?

Maksymalnie w takim akwarium 150W - przy 300W woda za szybko się będzie podgrzewać a takie zmiany bardzo niekorzystnie przekładają się na samopoczucie ryb.

 

Zdjęcia akwarium robimy bez lampy błyskowej, dlaczego widać na załączonym obrazku.

 

Najważniejsze parametry? Przy przerybieniu, za silnej grzałce i braku testów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...