Skocz do zawartości

filtr


Rekomendowane odpowiedzi

Tak powinien chodzić całą dobę.

 

Dlaczego?

 

-Na gąbce filtra osadzają się bakterie nitryfikacyjne, konieczne dla funkcjonowania akwarium.

Są to bakterie tlenowe, w warunkach w których nie ma przepływu wody/woda nie jest natleniona łatwo umierają.

 

-W nocy rośliny pobierają O2 i wytwarzają CO2.

Jeśli nie mamy filtracji i ruchu wody który ją natlenia i wybija z wody CO2, poziom O2 może być na tyle niski a CO2 na tyle wysoki żeby podtruwać ryby.

Co łatwo zauważyć po tym że rano wszystkie pływają tuż pod taflą wody - jest tam najwięcej tlenu.

 

-Rybom dźwięk nie przeszkadza [ryby słyszą/czują przede wszystkim niskie tony - np dudnienie głośnika niskotonowego], prędzej śpiącym w pobliżu ludziom ;)

 

-W nocy filtracja [mechaniczna i biologiczna] jest tak samo potrzebna jak w dzień.

 

 

Czyli w skrócie - jak mamy możliwość - filtr powinien chodzić cały czas.

 

A jak nie ma takiej możliwości i wyłączamy na noc koniecznie nie powinniśmy:

-karmić ryb na noc.

-mieć przerybionego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąbka to przede wszystkim filtracja mechaniczna, ale i na niej osadzają się bakterie nitryfikacyjne więc też pełni funkcje oczyszczania biologicznego.

 

Węgla natomiast nie powinno się stosować cały czas tylko w okresach po kuracji różnymi lekami i przy usuwaniu przebarwienia wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra filtr musi chodzić ze względu na bakterie ale ten ciągły ruch wody chyba męczy ryby, że nie wspomnę o roślinach, jak wyłącze filtr to ryby zaczynają normalnie pływac a jak filtr chodzi to szukają miejsc gdzie ruch wody jest najmniejszy i siedzą tam cały czas. A co do słyszenia dźwięku przez ryby to ryby tak samo słyszą jak mu z tym że nie uszami a linią boczną i takie ciągłe brzęczenie na jednej częstotliwosci z pewnością im się nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zamontowaną deszczownice więc takiego dużego ruchu wody nie ma.Wręcz przeciownie moje rybki to lubią bo deszczownica jest tak zamontowana że strumień wody idzie w duł w kierunku dna a moje danio lubią pływać pod prąd do góry i z powrotem w dół a roślinki no nie wiem nie ruszają się więc woda nie mam takiego naporu na roślinki. Więc ja myślicie jak wyłączę filtr na 1 godzine dziennie nić się chyba nie stanie ani bakteriom anie wodzie prawda? Aha jeszcze jeśli węgiel aktywny będe miał w filtrze cały czas chyba nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt pralki uzyskujemy tylko gdy mamy źle dobrany filtr do akwarium, lub ustawiany na zbyt mocne obroty. Pewien ruch wody w akwarium jest konieczny, ba niektóre ryby lubią silny nurt - byleby z tym nie przesadzić bo po dłuższym czasie ryby mogą się męczyć.

Ale lepiej dobrać dobry filtr/ustawić go niż włączać i wyłączać.

 

-Mati, jak chcesz koniecznie wyłączać filtr na tą godzinę, czego nie polecam - to rób to najlepiej w dzień.

-Kiedy - moim zdaniem - węgiel powinien być stosowany napisałem powyżej, nie powinien być cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...