Skocz do zawartości

Baniak 200L. Kilka pytań. Aktualizacja str. 3 [27.10.09]


Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzięki, na pewno się przyda ;) Teraz mam tylko dylemat odnośnie podłoża. Amazonka = piasek, a z tego co wyczytałem to w piasku raczej nie rosną zbyt dobrze rośliny. Jakieś propozycje? Na pewno musi być to coś drobnego ze względu na kiryski.

 

Jak uzyskać takie "zielone" światło jak na zdjęciu wyżej?... są to jakieś specjalne świetlówki czy LEDy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amazonka i piasek to raczej kojarzy mi się z BW ;)

No i w tych przykładowych piasku nie widzę.

 

Niektórzy hodują rośliny na piasku, ale jak sam zdążyłeś wyczytać nie jest to najlepsze podłoże i mi np. w akwariach słodkowodnych jako główne podłoże średnio się podoba ;)

 

Co do podłoża, zależy od zasobności portfela.

Od najtańszej opcji:

-Żwir.

-Ziemia ogrodowa + Żwir. [i na to ja bym się zdecydował przy 200l]

-Substrat roślinny + Żwir. [np. Tetra Plant, Aquel Actisubstrate]

-Specjalne podłoże roślinne. [AquasubstrateII, podłoża ADA]

 

Przykładowo w opcji 2 zobacz wykonanie by Grzesiek:

viewtopic.php?f=24&t=11417&st=0&sk=t&sd=a

I efekt ;)

viewtopic.php?f=22&t=11611&st=0&sk=t&sd=a&start=20

 

A i pamiętaj co do żwiru - nie tylko bazalt i kwarc można kupić.

Dla kirysów ważne tylko żeby nie było w miarę ostrych krawędzi.

 

Co do tego zielonego światła...sam jestem ciekaw.

Świetlówki akwarystyczne są głównie w kolorach z zakresu:

http://img269.imageshack.us/img269/9850 ... kolory.jpg

Przy czym specjalne roślinne są przeważnie niebieskawe lub fioletowe.

Zielona świetlówka... nie widziałem, ale myślę że bez takiego światła spokojnie byś się obszedł a efekt nie byłby gorszy ;)

A jak już koniecznie hmm... może zwykła kolorowa żarówka [ale to ma wady], albo jakiś zielony filtr założony na białą świetlówkę... a i tak takie zielone oświetlenie to tylko jako dodatkowe... a wtedy znowu jakbyś miał "normalne" roślinne świetlówki to efektu takiego byś nie uzyskał...

Same zwykłe diody, musiało by ich być sporo i pewnie koszta byłyby duże, na samych diodach widziałem robione oświetlenia, ale nocne symulujące poświatę księżyca.

 

Tę szafkę powzmacniałeś? Jak w końcu zrobiłeś z tymi nóżkami?

 

A i na koniec, jak szukasz inspiracji, bardzo fajna galeria - koniecznie przejrzyj.

Akwaria w stylu "japońskim" ;)

http://www.aquaticscapers.com/en/contes ... e=standard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zabieram się za wzmocnienia ponieważ dzisiaj nie byłem w żadnym sklepie a aktualnie nie posiadam niezbędnych rzeczy. Już jutro będzie u mnie w domu akwarium. Niestety nie mam jeszcze nic: filtra, podłoża, roślin, korzeni. Jutro zacznę kompletować.

 

Bardzo ładna aranżacja Grześka. Podobają mnie się ciemne podłoża i takie na pewno będę miał tylko jeszcze nie wiem co.

 

Może taki żwir rzeczny? - http://allegro.pl/item785215895_zwirek_rzeczny_drobny_2kg_podloze_do_akwarium.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o granulacji 1-3. Zobaczę jutro jeszcze u mnie w zoologicznym może będzie w podobnej cenie i nie będę musiał płacić za przesyłkę. Potrzebuje 10 paczek po 2kg.

 

EDIT:

Filtr już też kupiony, ze względu, że muszę trochę ciąć koszty to kupiłem Tetre ex700 bo jest tańsza niż JBL e900 o 40zł

 

EDIT2:

A może tak lampę HQI 70W kupić? Koszt 140zł. Jak uważacie? Tylko nie wiem ile to prądu pobiera. Zależy mi na czymś dobrym ale jednocześnie tanim w eksploatacji lub po prostu kupię zwykłą pokrywę wromaka za 160zł i ewentualnie będę myślał o przeróbce jeżeli 60W nie da rady. Na to mam jeszcze czas bo nie kupię prędzej niż za 3tyg. oświetlenia.

 

27.10.09

Filtr i akwarium są już w domu Tetra EX 700 pracuje aktualnie w baniaku 63l. Pierwsze wrażenia to rewelacja, cichy, łatwy w obsłudze, oby tylko długo i cicho działał ;)

 

Jutro kupuję (drobny) bazalt (jednak zdecydowałem się na te podłoże ponieważ bardzo mnie się podoba. Tylko jeszcze nie wiem czy w takim przypadku nie zrezygnować z kirysków. Czytałem, kilka opinii na tym forum i opinie są podzielone.

 

Rośliny jakie na razie kupię to:

amazonka - jaka jest łac. nazwa tej rośliny?

Bacopa caroliniana (bakopa karolińska)

Echinodorus tenellus (żabienica delikatna)

Echinodorus bleheri (ze starego akwa)

 

Jak widać wszystkie roślinki jakie dobrałem to Ameryka Północna i Środkowa. Myślę, że to wystarczy. Tylko muszę jeszcze kupić jakiś mech aby mi korzenie ładnie obrosły. Co proponujecie? Coś w miarę łatwego w utrzymaniu i kupieniu.

 

Najpóźniej w weekend baniak ruszy. Czekam jeszcze na wzmocnienia, które będą z profilu 40x40mm wtedy to nic nie ruszy tej komody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...