Skocz do zawartości

Baniak 200L. Kilka pytań. Aktualizacja str. 3 [27.10.09]


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dość długiej przerwie. W końcu inwestuję w większy baniak (aktualnie mam 63l) W miarę już wiem co chcę kupić, ale wolę się spytać ludzi którzy w tym siedzą dłużej niż ja ;)

 

Mianowicie... Pierwsze pytanie – mam dylemat czy kupić 160L czy 200L 100x40x40/50? Mam zbrojniki 4x (kiedyś już wspominałem, że to przymusowy „prezent”) Chcę im zapewnić jak najlepsze warunki dlatego się zastanawiam czy dla zbrojników 10cm wyższe akwa robi różnicę?

 

Po drugie - filtr. Wybrałem JBL e900. Chyba w tej cenie (260zł) nic lepszego nie znajdę. Jak uważacie?

 

Oświetlenie dopiero w przyszłym m-c będę mógł sobie na nie pozwolić. Chcę kupić belkę 2x39W. Przy 160L byłaby idealna natomiast przy 200L już nie bardzo.

 

Po trzecie – podłoże. Co proponujecie? Bazalt podobno nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem przy kiryskach. Oprócz grysu/bazaltu co pod to? Zaryzykować z ziemią ogrodową?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Bierz bez zastanowienia 200litrów.

Większe akwarium = Lepsze akwarium.

Szczególnie jak chodzi o warunki do życia dla ryb i ich przestrzeń życiową.

 

2.Filtr ok.

 

3.Przy 200l optymalnie byłoby mieć łącznie ok 100W,ale przy tej belce byłoby 80W więc wcale nie tak źle i myślę że by spokojnie wystarczyło, chyba że chcesz hodować jakieś bardzo wymagające rośliny.

 

4.-Kwarc, jasny i dobry dla kirysków.

-Bazalt czarny i niektórzy trzymają na nim kirysy, twoja decyzja czy zaryzykujesz.

-Nie tylko te 2 rodzaje żwiru są w sklepach, znajdziesz sporo różnych kamieni bez ostrych krawędzi w sam raz dla kirysów.

-Ziemia ogrodnicza pod żwir [bez nawozów], przy odpowiednio grubej warstwie żwiru nie powinna stanowić problemu, ew kupiony substrat, ale i tu i tu wypadałoby lepsze oświetlenie.

-Najlepszym wyjściem [łączącym żyzne podłoże i podłoże dobre dla kirysów] byłoby kupienie jakiegoś gotowego podłoża roślinnego, stosowanego bez warstwy żwiru na nim. No ale to chyba najdroższe wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów te magiczne 0,5W/l... Aktualnie mam u siebie 2x39W w 160 l akwarium i rosną nawet te najbardziej wymagające rośliny bez problemu, łącznie z trawnikiem z ranalismy. Nie przesadzajmy z tym światłem znowu. Jeśli się zdecydujesz na 2x39W to do towarzyskiego 160 l czy 200 l bez CO2 będzie w sam raz, zwłaszcza do akwarium ze zbrojnikami i kiryskami. Nie wiem jakie inne ryby planujesz ale jeśli głównymi mieszkańcami mają być zbrojniki i kiryski to żadna różnica czy to 160 l czy 200 l bo zbrojnikowi wsio ryba czy ma 10 cm dalej do tafli. Jego interesuje przede wszystkim powierzchnia dna i ilość korzeni w których będzie buszował.

Co do podłoża to polecam piasek kwarcowy rzeczny o granulacji 1-1,5 mm czyli taki grubszy w kolorze jasnobrązowym bądź piasek ozdobny Kreisel (do kupienia m.in w Castoramie, 25 kg za 7,50). W takim piasku dobrze rośliny rosną a ryby denne będą miały używanie. Możesz też kupić zwykły żwirek kwarcowy o granulacji ok 2-3 mm - też będzie ok. Pod to możesz dać jakiś gotowy subastrat jeśli planujesz całą powierzchnię dna zarośniętą a jeśli chcesz mieć nie za wiele ziela to albo pod roślinami ziemię zmieszaną z keramzytem, glinę albo kulki gliniane (najlepsze IMHO są JBL).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile 2x39W w 160l ujdzie tak jak mówisz u ciebie(40cm wysokości), to już do 200l(50cm wysokości) może być za mało gdyż kolega planuje zyskać te dodatkowe litry przez pogłębienie. Gdy zbiornik zrobi się głębszy odbiór światła się pogorszy przez rozproszenie w toni. Gdyby przyrost litrażu miał być przez poszerzenie albo wydłużenie nie byłoby tego problemu i faktycznie 2x39W mogłoby wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakie ziele tam chce kolega trzymać i czy to ma być high-techowy roślinniak czy nie. Dla zwykłego akwarium towarzyskiego bez CO2 i innych roślinnych bajerów wystarczy 2x39 nawet w 200 l. Nie trzeba się nawet specjalnie ograniczać w doborze zielska poza umiejętnym doborem roślin niższych partii i ograniczyć się z bezmyślnym kupowaniem kolorowych cudeniek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Znalazłem belki oświetleniowe ATTI i różnica w cenie między 2x39W, a 2x54W to tylko 10zł, więc prawdopodobnie zainwestuję w tą drugą. Tylko nie wiem jak to wychodzi w utrzymaniu. W końcu 108W włączonych po ok 10h/24 na pewno zwiększa znacznie wysokość rachunku za prąd. Aktualnie nie chcę zwiększać obsady.

 

Na początku będą te rybki co mam aktualnie:

4x zbrojnik

3x otosek

3x kirysek

5x neon innesa

 

Później dokupię neony, albo jakieś inne rybki ławicowe. Jakieś propozycje co do rozbudowania ww. obsady?

 

EDIT:

Co do roślinek to chcę kupić mix roślinek na allegro. Myślę, że dużo nie ryzykuję jeżeli sprzedawcy maja po 500+ pozytywów za samą sprzedaż roślin. Możecie jakiegoś sprzedawcę polecić? Np. ta aukcja: http://allegro.pl/item773246400_zestaw_ ... a_elk.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80Wat a 100Wat...

20Wat różnicy to tyle co wyłączenie telewizora, wieży i monitora całkowicie zamiast w stan czuwania ;)

Sam np komputer to przeważnie 500Wat, boiler do grzania wody 2000W, przy tym takie ilości to nic ;)

W każdym razie dużo więcej nie zapłacisz, a jak w prawie tej samej cenie możesz mieć mocniejsze oświetlenie to bierz oczywiście mocniejsze.

 

Co do obsady:

-Dołożyć koniecznie kirysów [ten sam gatunek] i otosów.

-Innes, jak będą same nie licząc kirysów i otosów możesz dokupić tak do 40.

-Jako drugą rybę ławicową możesz kupić razbory, wtedy oczywiście mniej neonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć jeden gatunek ryb ławicowych. Prawdopodobnie będą to neony. Kiryski mam spiżowe, ich natomiast chcę mieć w granicach 8szt. Też myślę, że te 30W więcej mnie nie zbawi ;) Na początku przyszłego tyg. pierwsze zakupy. A za ok 3 tyg. belka oświetleniowa. Na razie będzie oświetlenie zastępcze - 2x 40W żarówka reflektorowa.

 

Zapomniałbym. Dałoby radę dodać jakieś krewetki do ww. obsady? Niestety o krewetkach mam zerowe pojęcie. Troszkę dzisiaj tylko poczytałem na forum.

 

Ogólnie moim celem jest baniak pełen roślin dlatego chcę kupić na allegro z 2x paczuszkę po 50szt, a może jedna wystarczy? Niestety trudno mi rozplanować to wszystko nie widząc baniaka ani roślin.

 

Przy 108W na 200L czyli wychodzi 0,54W/L jest sens pakować się w CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Faktycznie 2x 54W ma dł. 120cm. Sama 54W świetlówka ma 116cm :/ Wychodzi na to, że wystawałaby z 10cm z każdej strony akwa, ponieważ lampę zamierzam powiesić na linkach. W sumie to marnowanie świata w tym przypadku, ale 2x39W to troszkę za mało na 200L. Jak Wy macie rozwiązany problem z oświetleniem? Dodajecie dodatkową świetlówkę do standardowej pokrywy? Chociaż widzę, że wszystkie pokrywy maja świetlówki t8 a ja wolałbym t5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób ma takie oprawy, niczym nie zaizolowane i jest ok.

Co więcej mają je pod pokrywami w których zbiera się wilgoć o wiele bardziej niż na "podwieszanych lampach". W pokrywie nie byłoby się czym martwić, w wypadku braku pokrywy i zawieszania oświetlenia nad akwa, ryzyka nie ma ;)

 

Te lampy za 300zł moim zdaniem są nieopłacalne, do tego chyba do nich koniecznie trzeba dokupić świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś w tym stylu kupię: http://www.zoolight.pl/product-pol-388- ... e-865.html Zobaczę jeszcze czy jakbym osobno kupował każdą z rzeczy nie wyjdzie taniej. Jak już wspominałem docelowe oświetlenie będę kupował za ok. 3 tyg.

 

Tak myślę odnośnie ciężaru akwa z wodą i podłożem to to będzie dobre 200kg. Zastanawiam się czy moja komoda utrzyma to wszystko, ponieważ nie chciałbym być kilkaset złotych do tył + basen w pokoju ;) Jedyny minus, że tył komody to cieniutka płyta z 3mm. Natomiast konstrukcja to 4x ścianki poprzeczne, w tym 2x 32mm (w środku) i 2x 16mm (zewnętrzne) zapewniają dużą stabilność. Ryzyka (chyba) nie ma ;)

post-2213-13685157152266_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zestawy zawszę są o wiele droższe a i tak samemu trzeba je składać... osobno wyjdzie sporo taniej.

 

Akwarium 200litrów będzie ważyło ok 250kg...

Szafka wygląda solidnie, jedynym problem wydają się te "nóżki", ja bym się ich pozbył.

Możesz przebudować tył szafki [ale wtedy z racji budowy szafki tak czy siak musiałbyś uciąć nogi szafce, bo w tej opcji co teraz grubszy tył by wystawał], a jak przerabiałbyś tył to przydałby się dodatkowy blat ;)

 

Podsumowując, bez nóżek moim zdaniem wytrzyma.

A jak chcesz wzmacniać to dodatkowo tył+blat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nogi się raczej nie boję są stosunkowo szerokie oraz wytrzymałe i jest ich 5. Obwód każdej z nich to: 15cm (dół nogi) i 19cm (góra nogi) ale dzięki za uwagę.

 

Edit:

 

To teraz wziąłem się za obsadę. Już wiem na 100%, że chcę mieć biotop z Ameryki Południowej. Tylko jeszcze nie wiem ile czego.

 

Na pewno zostaje...

4x zbrojnik niebieski (2x parki)

3 kiryski spiżowe - ile dokupić aby na dnie nie było "tłoku"? z 5szt?

neony innesa mam 5szt. ile dokupić?... 25szt.? Myślę, że to będzie optymalna ilość.

 

Jakiś jeszcze gatunek dodać?

Chętnie rozpatrzę wszelkie propozycje.

 

Mod: Edytuj posty !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej boje się o dno szafy niż to że nóżki wytrzymają, z tego względu że przegrody i boki szafki nie są bezpośrednio nad nogami szafy i tam skupi się cały ciężar... powinno wytrzymać bezpieczniej byłoby bez nóg, ale niech też ktoś się inny wypowie o tej szafce ;)

 

Obsada:

-Kirysy spiżowe - ryba stadna, min 5sztuk [w 50l]. W 200l spokojnie możesz 10 trzymać bez specjalnego tłoku, a w większym stadzie lepiej się będą czuć ;)

-Zbrojniki - Ok. Ktoś zaraz doradzi otosy, je też możesz dodatkowo trzymać jeśli samce zbrojnika nie będą jakieś szczególnie agresywne.

-Neony - w 200l myślę że okolice 40 nie będą problemem.

 

Co dodać? Zależy od koncepcji, ogólnie mogę narysować 2.

1) Żyworódki - zmienniaki plamiste, lub molinezje, lub mieczyk, lub gupik i cała reszta amerykańskich żyworódek.

2) Jakieś pielęgnice - jak akwarium ma 50cm wysokości to para lub dwie skalarów, lub np Kakadu.

 

Oblookaj ;)

http://www.sera.de/index.php?id=61&L=12

http://www.sera.de/index.php?id=59&L=12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. To w ogóle zrezygnować z nóg? Czy może, dać jakieś dodatkowe nóżki z pełnego drewna równolegle do ścianek bocznych? Nie będę ukrywał, że estetycznie będzie wyglądać komoda z nóżkami. Myślę o czymś takim...

 

a/ czarne - standardowe

b/ czerwone - dodatkowe

 

Reszta wzmocnień to byłyby kątowniki w najbardziej newralgicznych miejscach. Co Wy teraz na to?

 

 

Co do obsady to na pewno nie kupię gupików miałem je i po kilku m-c było ich tyle, że nie wiedziałem co z nimi robić. Najbardziej mnie się podobają "eLki" ale chyba więcej w tym litrażu się nie zmieści. Chyba, że jakiś inny gat. np. zbrojnik karłowaty, czy coś w tym stylu.

 

Teraz trochę matematyki...

 

Woda 200L = 200kg (wody tak naprawdę jest mnie ponieważ odchodzi mi 5cm, ponieważ tyle będzie żwiru)

Akwarium 100x40x50 = 36kg ponieważ...

100 x 40 x 0,8 x 2,5/1000 = 8kg [dno 100x40cm]

100 x 50 x 0,8 x 2,5/1000 x2 = 20kg [bok 100x50cm]

40 x 50 x 0,8 x 2,5/1000 x2 = 8kg [bok 40x50cm]

Może komuś się przyda do obliczenia wagi swojego akwarium.

żwir = 20kg

 

Razem: 256kg

 

To już mam wagę całego baniaka. Teraz czas na wytrzymałość komody.

 

N = C/S = 256kg/4000cm2 = 0,064kg/cm2

 

Czyli wychodzi na to, że nacisk akwa to 0,064kg na cm2 blatu. Wiec bez problemu powinien dać radę utrzymać akwa. Jeżeli są jakieś błędy spostrzeżenia to słucham. Chętnie podyskutuję.

post-2213-13685157154259_thumb.jpg

post-2213-13685157154698_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może prosto to sprawdzić, niech parę osób usiądzie na tej komódce i się wyjaśni. Jak się załamie będzie może parę siniaków ale bez powodzi :D

Akwarium będzie stało miesiącami/latami.

Nacisk przez parę minut nie odzwierciedli długoterminowego działania ćwierć tony,,,

 

Hehe co do nóżek, Gmoch by tego lepiej nie rozrysował :D

Jak już to opcja 1 z tymi belkami... ale takie same przydały by się do podtrzymania bocznych ścianek...

Nie wiem czy wyjdzie to estetycznie, bez nóg natomiast jest wiele komód i szafek, akwariowych w szczególności i wyglądają bardzo ładnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium [200l] kupione. W tym tyg. odbiorę. Byłem na pewnej stronie o amazonce (nie podam adresu żeby nie dostać ostrzeżenia) i urzekły mnie klimaty CW/WW. Np. to:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Akwarium Ruki'ego

 

Teraz muszę tylko poszukać roślin typowo dla tego biotopu, ale chcę coś mało wymagającego aby 2x30W dało radę - 0,3w/l. Jutro wybieram się do lasu po korzenie oraz wzmacniam komodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz muszę tylko poszukać roślin typowo dla tego biotopu, ale chcę coś mało wymagającego aby 2x30W dało radę - 0,3w/l. Jutro wybieram się do lasu po korzenie oraz wzmacniam komodę.

Tu masz listę takich roślin.

viewtopic.php?f=5&t=9355

 

A tu o preparacji korzenia i jakich korzeni szukać powinieneś.

viewtopic.php?f=7&t=11051

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...