Skocz do zawartości

Oświetlenie 72L


vivex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam akwarium 72 L ok 50 cm wysokości, mam zamontowaną 1 świetlówkę 15w Juwel warm-lite 2900k,

w pokrywie niema zbytnio miejsca na drugą ,ale jakoś upchnę jeszczze 1. 8 watowa wejdzie napewno i mam mozliwosc od zaraz ją włożyć, chcialbym drugą 15 w jednak niewiem czy się zmiesci, czy 15W+ 8W= 23W starczy na akwa? wątpie, nigdy roślinki niechcialy mi dobrze rosnąć, czy przy 30 W na 72L będzie wystarczająco?

Czytałem gdzieś ze na akwa o wysokosci powyzej 50 cm niestarczy zwykle oswietlenie bo malo go dociera do dna, więc niewiem co z tym oświetleniem robić, czy wogole jest sens coś robic przy takiej wysokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie przy 50cm świetlówki wyrobią. Konieczność stosowania HQI przy ok 70cm wysokości. Podaj wymiary akwa. Czy to samoróbka, czy coś gotowego? Wydaje mi się, że przy odrobinie chęci da się wcisnąć trochę światła :D Szczególnie przy świetlówkach T5. Są o wiele wydajniejsze przy mniejszych gabarytach. Jeżeli roślinki słabo rosną to można się doszukiwać wielu przyczyn. Może złe lub brak nawożenia, za słabe światło, złe światło. Jaką masz świetlówkę do tej pory? Zaleca się stosowanie ok 0.5W/1L wody. Jeżeli osiągniesz mniej więcej taki współczynnik to roślinki powinny ruszyć. Jak nie to dołożysz CO2 ;) Najpierw sprawdź jakie świetlówki zmieszczą się na długość z T5-tek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...