Jump to content

Recommended Posts

Mam już akwarium wiem ze na początku jest dobrze dać trochę soli do wody zanim wpuścimy ryby, lecz o tym zapomniałem. Czy teraz mogę dodać soli do akwarium gdy juz sa ryby czy im to zaszkodzi. Jeżeli mogę to ile, mam Gupiki i neonki oraz 2 glonojady syjamskie. Aha i czy mogę dodać zwykłej soli kuchennej czy soli akwarystycznej.

Z góry thx za pomoc, moglem zrobić off temat ale nie znalazłem podobnego problemu

Link to comment
Share on other sites

wyczytałem ze to poprawia samopoczucie rybek nadmienię ze gupiki maja chyba pleśniawkę ale 2 z nich zachowują sie normalnie 3-ci pływa przy powierzchni i dość szybko oddycha, co do pleśniawki podjąłem leczenie ale nic nie pomaga. Moje pytanie to czy moge dodac tej soli teraz i czy może być to zwykla polska sól

Link to comment
Share on other sites

to ze to zaraźliwe to ja wiem tylko nie mam jak oddzielić nie mam 2 akwa wiec gdzie mam je dać, posiadam tylko jeszcze grzałkę bez termostatu bo z termostatem jest w akwa. Nie wiem co mam zrobic chce dokupic gupikow, chce mała hodowle zrobic

 

Przeczytalem ze

Sól kuchenna ma szerokie działanie bakterio i grzybobójcze. W akwarystyce stosuje się sól kuchenną niejodowaną, jod szkodzi rybom. Stosuje się do usuwania kamienia z szyb i sprzętu, odkażania, szczególnie wskazana jako dodatek do wody (1 płaska łyżeczka na 10 l wody) w hodowli gupików (zapobiega rozwojowi wielu chorób, wzmacnia odporność rybek, reguluje trawienie i gospodarkę elektrolityczną ryb).

W leczeniu stosuje się do zwalczania:

Robaki pasożytnicze (Dactylogyrus, Gyrodactylus), pierwotniaki (Costia, Chilodonella, Cyclochaeta, Oodinium), pleśniawka, bakteryjne zapalenie płetw i skóry – kąpiele krótkotrwałe 20 min w 10-15 g soli na każdy litr wody.

 

i moje ostateczne pytanie moge dodac tej soli bezposrednio do akwarium do rybek czy im to w jakis sposob zaszkodzi

Link to comment
Share on other sites

Ryby najlepiej leczyć w akwarium higienicznym/kwarantannowym a nie w ogólnym bo większość dostępnych na rynku leków na popularne choroby rozwala nam całą biologię w akwarium (patrz: trzeba akwarium przeprowadzić ponownie przez proces dojrzewania po leczeniu).

 

Najlepiej byłoby zmierzyć NO2, soli możesz dosypać 1 płaską łyżeczkę na każde 10 l wody w zbiorniku, rozpuść w szklance wody i wlej do akwarium pod strumień wody z filtra z dala od ryb. W Twojej sytuacji jeśli nie masz gdzie chorych ryb przełożyć kontynuuj leczenie w ogólnym, sprawdź koniecznie NO2 i/lub poziom amoniaku (jeśli będzie niezerowe zrób większą podmianę wody z uzupełnieniem leku, możesz zastosować środek - Toxivec firmy SERA), odstaw koniecznie karmienie na czas leczenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...