Skocz do zawartości

Oświetlenie w 112 l.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze pytanie

Ile faktycznie litrów ma akwa profilowane o wymiarach: tylna szyba 80 cm., boczne po 30 cm. natomiast w środku 35 cm. Przy podanych wymiarach spotkałem się z dwoma opcjami, 112l. i 102l., więc ile to ustrojstwo ma faktycznie litrów, gdyż:

 

Pytanie drugie

chcę zmodyfikować oświetlenie na T5 i mam dwie opcje: przy 112l. dać dwie świetlówki T5 po 35W (powinny wejść ponieważ one mają 75 cm. długości razem z bolcami a otwór ma długość 76,5 cm.), druga opcja jeżeli jest to 102l. do też dać T5 tylko 24W bo przy 35W to już wyjdzie 0,7W/l. a to już może być problem).

 

Pytanie trzecie

Znalazłem na necie takie dwa zestawy 2x24W wraz ze świetlówkami i chodzi mi o to które świetlówki będą lepsze - pierwsze to 24W SYLVANIA AQUASTAR 10000K + do tego 24W SYLVANIA GROLUX 8500K a drugie 24W PHILIPS Aquarelle 10000K + do tego 24W PHILIPS 865 6500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze:nie podałeś wysokości. :D Pomnóż dług. x wys. x szer. a to wypuklenie przedniej szyby potraktuj jako miejsce które zajmie Ci podłoże i będziesz miał z grubsza litraż netto akwa.

Drugie:też ostatnio modyfikowałem oświetlenie mam zbiornik 180l netto bardzo nie typowy 80x50x50 i skorzystałem z tej stronki http://www.atti.pl/product_info.php?cPa ... cts_id=527. Polecam SYLVANIA AQUASTAR i GROLUX.Myślę że w twoim przypadku w zupełności wystarczy T5 2x28W jesli dodasz jeszcze do tego odbłyśniki to w zupełności powinno wystarczyć. Ja zmodyfikowałem pokrywę na ten zestaw i teraz przynajmniej widzę jak mi roślinki rosną i bąbelkują.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarium profilowane ma dokładnie tyle ile pisze ;)

Długość 80cm, szerokość w po bokach 30cm a najszerszym - po środku 35cm. Czyli możemy przyjąć jako powierzchnie dna 80x30 + profil.

Są kalkulatory do obliczania profili, ba można samemu wyliczyć z dużym przybliżeniem ale wystarczy znać wartości orientacyjne.

 

2. Wynikające też poniekąd z pierwszego. 102 a 112 litrów, niezależnie ile ma, dla mnie praktycznie takie same [w szczególności identyczna wysokość słupa wody bo ta jest wiadoma u Ciebie]. Taki sam filtr mogę polecić, takie samo oświetlenie i taką samą obsadę możesz trzymać.

Co do świetlówek, moim zdaniem lepiej zamiast 2ch byłoby włożyć 4 i bardziej pobawić się dobierając takie które by się uzupełniały, dodatkowo przy większej ilości świetlówek możemy robić cykl dobowy, ale i przy 2ch [roślinna i dzienna] da radę,

Co do mocy świetlówek cytat z RA:

W przypadku akwarium do 100l (o wysokości do 50cm) minimalna ilosć światła do wzrostu mniej wymagających roślin to 0.5W/litr wody w akwarium. Umiarkowana ilość światła - 0.5w/litr, zalecana przez redakcję roslinyakwariowe.pl: 0.7 - 1W/litr

 

W przypadku akwariów większych o wysokości 50cm i powyżej, ze względu na efekt lustrzany generowany przez szyby akwarium natęzenie światła może być niższe - minimalne to 0.3-0.4W/litr. Umiarkowana ilość światła - 0.4-0.6 W/litr. Zalecana przez redakcję roślinyakwariowe.pl: 0.6 - 1W/litr

Przy czym przy zalecanych wartościach konieczne jest podawanie CO2 i choć w miarę odpowiednie nawożenie ;)

 

3. Jak chodzi o świetlówki Philips w testach wychodzi najlepiej i te oto polecam i nie tylko ja, zamiast 865 możesz dać 965, większy współczynnik oddawania barw ale o ile pamiętam mniej lumenów, twój wybór. A i zobacz czy pojedynczo nie kupisz taniej, na "magicznych" zestawach niektórzy sprzedawcy strasznie zawyżają ceny.

 

 

Myślę że w twoim przypadku w zupełności wystarczy T5 2x28W jesli dodasz jeszcze do tego odbłyśniki to masz ok 100W na zbiornik, nawet nie wiem czy to nie za dużo?

Ale się uśmiałem :D:D:D

Odbłyśnik zwiększy moc z 50 do 100Wat? :D Moc świetlówek nie może przez odbicie światła wzrosnąć ;)

Odbłyśnik zwiększa tylko ilość lumenów docierających do wody, takich które normalnie zostałyby zaabsorbowane przez pokrywę.

Świetlówka świeci we wszystkich kierunkach, nie tylko w stronę akwarium, najprościej mówiąc - to rozwiązuje ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...