Jump to content

KORZENIE (preparacja,porady......)


ahaed
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

W związku z ilością oraz powtarzalnością zadawanych pytań na temat przygotowania korzenia przed włożeniem do akwarium , postanowiłem najważniejsze zagadnienia poskładać w jeden temat . Są to ogólne zalecenia i porady co do preparacji korzeni . Nie są to sztywne reguły ale warto się ich trzymać . W indywidualnych przypadkach postępuje się inaczej ale nie będę już tego tutaj poruszał .

Wszystkie dodatkowe pytania , na które nie ma tutaj odpowiedzi , proszę zadawać w tym temacie : viewtopic.php?f=7&t=11052

 

 

 

 

Korzeń

 

Z jakiego drzewa będą najodpowiedniejsze do akwarium ?

 

Korzenie z drzew liściastych,np:

- dąb , buk - te korzenie nadają się najbardziej . Twarde drzewo nie butwieje tak szybko pod wpływem wody jak miękkie . Najczęściej spotykany pod postacią dużych brył korzeniowych , chociaż czasami można trafić na tzw.patyki . Czyli drobne korzenie , wyglądem przypominające gałęzie .

- olcha , topola , wierzba - są to miękkie gatunki drzew . Można je trzymać w akwarium , chociaż są bardziej podatne na butwienie . Ryby żywiące się celulozą (np:zbrojnik niebieski) będą dodatkowo wspomagać ten proces .

 

Korzenie z drzew iglastych.

-Korzenie pochodzące z drzew iglastych , są niewskazane jako ozdoba akwarium . Zawierają w sobie żywicę , która będzie szkodliwa dla fauny zamieszkującej zbiornik . Co prawda po długiej i odpowiedniej preparacji jest możliwość umieszczania ich w akwarium . Ale dla zaczynających zabawę z akwarystyka zdecydowanie odradzam korzenie z drzew iglastych !! Więc możemy uznać , że je pomijamy !!

 

Drzewa i krzewy owocowe.

-Korzenie drzew owocowych , podobnie jak iglastych , zawierają żywicę . Wymagają takiej samej , czasochłonnej preparacji .

 

 

Skąd korzeń ?

 

1.Najprościej to podejść do sklepu .

2.Możemy je sami poszukać w lesie , strumieniach , na podmokłych terenach . Jednak wybrany przez nas korzeń musi być martwy! Nie może być spróchniały.

 

 

 

Preparacja korzeni.

 

 

Korzeń kupiony w sklepie

Nowy nabytek wystarczy dokładnie wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą . Następnie wygotować dla pewności w solance . 15-20 minut gotowania w roztworze soli ok:10 łyżek stołowych soli na litr wody . W przypadku większych korzeni , które nam się nie zmieszczą do garnka , polewamy je kilkakrotnie roztworem gorącej wody z solą . Pamiętajmy , że większość korzeni będzie nam barwić wodę na "herbaciany" kolor (ty wydzielające się garbniki). Nie przejmujmy się tym . W temp.gotującej się wody (100 stopni ) , praktycznie każdy korzeń będzie nam barwił bez końca . Po włożeniu do akwarium wszystko wróci do normy . A tak przy okazji :garbniki są potrzebne dla niektórych ryb , czasami barwienie wody jest mile widziane ( BW ) . Po tych zabiegach korzeń gotujemy jeszcze raz ale już w wodzie bez soli , następnie dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i gotowe .

 

 

Korzeń z lasu.....

Tutaj już niestety mamy trochę więcej do roboty . Na początku musimy nasze znalezisko okorować . Operacja ta jest bardzo ważna , gdyż pod korą znajduje się tzw.miazga twórcza . To ona zacznie jako pierwsza gnić i pleśnieć . Korę możemy usunąć dwoma sposobami :

-mechaniczny - za pomocą ostrego narzędzia ( duże bryły korzenne)

-za pomocą naprzemiennego gotowania i suszenia ( dużo,drobnych odnóg w korzeniu)

Jeżeli nasz korzeń jest już ładnie okorowany to należałoby , choćby dla pewności wysuszyć . Rodzaj suszenia zależy od wielkości naszego korzonka . Małe korzenie możemy wysuszyć w piekarniku . W piekarnikach elektrycznych ustawiamy temp.ok:100 stopni i jeżeli jest taka możliwość to włączamy termoobieg . W wyższej temperaturze korzeń nam po prostu popęka .W piekarnikach gazowych takie suszenie jest bardzo ryzykowne !! Radziłbym nie próbować !!! Czas suszenia zależy od wielkości korzenia , może trwać od 24 godzin do kilku dni . Duże korzenie , nie mieszczące się w piekarniku , musimy niestety zanieść do pobliskiego tartaku lub stolarni posiadającej suszarnie . Następną czynnością jest gotowanie korzenia w solance . Podobnie jak w przypadku zakupu korzenia w sklepie . Mając oczyszczony,wysuszony,wygotowany korzeń powinniśmy go namoczyć . Po wcześniejszym suszeniu możemy mieć pewność , że będzie nam w zbiorniku wypływał na powierzchnię . Aby wymoczyć nasz korzeń , wkładamy go do pojemnika z wodą oraz dociskamy czymś ciężkim aby nie wypływał . Namaczanie korzenia może trwać od kilku dni do kilku tygodni . Zależy to oczywiście od jego wielkości .

 

Po przejściu takiego procesu istnieje małe prawdopodobieństwo, ze nasz korzeń pokryje się pleśnią. Jeżeli tak się stanie to nienależny panikować. Jeżeli pleśń nie pokryła całego korzenia i nie rozszerza się, to wystarczy tylko mechaniczne zdrapywanie. Po pewnym czasie pleśń powinna ustąpić. Gdy jednak po kilku dniach korzeń jest obrośnięty wręcz pleśnią to należy go wyjąć i spreparować jeszcze raz.

 

 

 

Zmiana koloru i parametrów wody

 

Wszystkie korzenie , kokosy wytwarzają garbniki . Są to substancje organiczne, które posiadają różnego rodzaju kwasy . Na ilość uwalnianych garbników ,największy wpływ ma rodzaj drzewa z jakiego mamy korzeń oraz ilość oświetlenia . Dużo garbników zawiera min. dąb , kasztan . Barwienie wody jest czasem bardzo pożądane np: biotop czarnych wód ( BW ) . Często stosuje się w tym biotopie korzenie z torfowisk . Przez długotrwałe „leżakowanie” w torfowisku będą one nam farbować wodę na kolor mocnej herbaty . Wydzielają one znaczne ilości związków humusowych, oraz garbników . Z tego też powodu nie polecam ich do innych biotopów .

Kolejne odwieczne pytanie : co zrobić żeby korzeń nie barwił wody ?

Możemy zrobić 4 rzeczy:

-kupić nowy korzeń , ale nie mamy pewności , że nowy też nie będzie barwił

-zwiększyć oświetlenie w akwarium

-odpowiednio długie gotowanie oraz namaczanie . Pamiętajmy o częstych podmianach wody na czystą !!

-pozostawić korzeń w akwarium , po pewnym czasie przestanie wydzielać garbniki w takiej ilości .

 

 

 

Korzeń jako dekoracja

 

 

......cdn

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...