Skocz do zawartości

mikroskopijne robaki w akwa


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy moze mi ktos wyjasnic co to jest?

 

Od wczoraj zauwazylem mikroskopijny nalot na wszystkich szybach akwarium a takze w wodzie. po dokładnym przyjrzeniu okazuje się ze to są robaki koloru białego ale wielkosci 0.1 mm lub jeszcze mniejsze. jest tego pełno wszędzie. ryby są niespokojne, dziwnie oddychając szybkim tępem, mają tak jakby drgawki. Zachowują się jakby brakowało im powietrza choć napowietrzam akwa pompką do tego jest filtr kaskadowy. Od 3 dni 2 ryby zdechły. bez jakiś większych objawów przypominających jakąkolwiek chorobę (dziwny oddech, czeste zbyt mocne otwieranie skrzeli, pływanie przy dnie, brak apetytu, w późniejszym stadium brak ruwnowagi, problemy z pęcherzem pławnym, ciągłe pływanie brak odpoczynku, w końcu pływanie do góry brzuchem i śmierc).

Podejrzewam ze te robaki to moze jakies pierwotniaki czy przez nie ryby zdychają?

Jak temu zaradzic? Pomóżcie byle szybko bo zaczynają się chyba te same obiawy u innych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

na 99% stawiam na wypławki kup sobie środek w sklepie

przyczyną może być karmienie ryb mięsem wołowym lub nieproszeni goście z pokarmu żywego .

 

Co możesz zrobić od razu wymień wodę 1/2 odmulić akwa pousuwać uszkodzone liście roślin (poprawi parametry wody) dodać trochę soli ( tak pół Łężeczki od herbaty na 60l nie wiem jakie masz ryby zanim nie napiszesz nie podawaj soli ))

kupić sobie wielkopłetwy (one to uwielbiają ) ograniczyć ilość ślimaków , czyścić częściej filtr

cze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzieki za odpowiedz.

Wiec tak ryb nie karmilem miesem i zywym tez jeszcze nie mailem okazji wiec to odpada. akwa jest dopiero od 1,5 tygodnia i od 4 dni mam ryby.

Odrazu mowie zebyscie sie nie smiali ale akwa jest 10 litrowe zrobione ze starego kotnika mojego ojca. To jest moja taka próba przed 200L wiec narazie sie ucze i obserwuje, rybek mozliwe ze jest za duzo jak na 10L bo

2 x danio

2 x kardynalki

2 x neon czerwony

1 x neon inesa

1 x neon czarny

2 x glonojad sjamski

 

niecenie to co czytalem w opisach maja od 1 do 3 mm a te szkodniki na moje oko mają 0.1 mm lub mniejsze i jest gego w wodzie, na szybach pełno. Odchody wygladaja na normalne ciemne i bez nitek. wydaje mi sie ze ryby bardzo zle reaguja na ów szkodniki bo mam wrazenie ze dziwnie oddychaja i rozszerzaja swoje skrzela tak jak by co jakis czas ziewaly.

 

Dzis bylem w zoologicznym i sprzedawca poradzil mi zebym podal MFC. Wiec podalem w ilosci 1 ml na 10 litrow.

Czekam efektow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...