Skocz do zawartości

jak pomoc roslinkom?- akwarium tygodniowe


Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

akwarium nowe, dojrzewa od tamtego czwarku czyli dopiero tydzien, wlany nutrafin biological aquarium suplement czyli bakterie, wsadzone rosliny: 2 trawki i 2 lisciaste: nie znam nazw tylko jedna nazwe znam:

Cryptocoryne wendtii brown- ona zostala wlozona dzisiaj- lezala w sloiku ze 3 dni i zmarniala troche. wsadzilem w piasek ale liscie kladą sie przy dnie, w tej chwili zero nawozow gdyz akwarium dopiero tydzien ma. mam kupiony ferro-activ i aqua plant b. kulki gliniano torfowe w drodze, na jutro pewnie beda. moge uzyc ferroactiv oraz aqua plant b bo widze ,ze jak narazie rosliny sie mecza :/ swiatlo narazie standard w pokrywie 1x15W, bedzie dokladana ale za jakis czas, dno- zwir grubosci 0,3-0,5-1cm. pomocy jak pomoc roslinkom. rybek jeszcze nie mam ale juz niedlugo pewnie bede zakupowal. widze ,ze trzeba im dac jakis "dopalacz" zeby im poprawic samopoczucie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

akwarium nowe, dojrzewa od tamtego czwarku czyli dopiero tydzien, wlany nutrafin biological aquarium suplement czyli bakterie, wsadzone rosliny: 2 trawki i 2 lisciaste: nie znam nazw tylko jedna nazwe znam:

Cryptocoryne wendtii brown- ona zostala wlozona dzisiaj- lezala w sloiku ze 3 dni i zmarniala troche. wsadzilem w piasek ale liscie kladą sie przy dnie, w tej chwili zero nawozow gdyz akwarium dopiero tydzien ma. mam kupiony ferro-activ i aqua plant b. kulki gliniano torfowe w drodze, na jutro pewnie beda. moge uzyc ferroactiv oraz aqua plant b bo widze ,ze jak narazie rosliny sie mecza :/ swiatlo narazie standard w pokrywie 1x15W, bedzie dokladana ale za jakis czas, dno- zwir grubosci 0,3-0,5-1cm. pomocy jak pomoc roslinkom. rybek jeszcze nie mam ale juz niedlugo pewnie bede zakupowal. widze ,ze trzeba im dac jakis "dopalacz" zeby im poprawic samopoczucie :P

co do bakterii w preparacie:

nie znam tego środka ,ale bakterie nitrifikacyjne ,to bakterie tlenowe. Bez tlenu bardzo szybko giną. Nie da się ich "zapakować". Takie środki składają się głównie z pożywki dla bakteri ,nic ponad to.

 

piach to nie najlepsze podłoże dla roślin...

oprócz samej granulacji żwiru ważna jest też jego warstwa.

w ogóle jaki to litraż?

 

"dopalacz..."

rośliny potrzebują do życia.

-co2 - przy marnym oświetleniu nie można podawać

[mało osób zauważa że w nocy rośliny wymagają o2 ,a zbyt duże podawanie co2 wytrąca z wody o2]

-światła - piszesz że za słabe

-dobrego podłoża

-pierwiastków i mikroelementów - z podłoża ,lub nawożenia...

 

zależy od litrażu.

bez dobrego światła nic nie zdziałasz.

 

dla roślin możesz tymczasowo ustawić np lampkę biurkowa.

każdy poleci świetlówki ,energooszczędne/mają_światło_naturalne/nie grzeją wody.

ale TYMCZASOWO ,normalne światło żarnikowe ,będzie równie dobre dla roślin jak świetlówka roślinna [pamiętaj że żarówka 40w świeci mniej więcej jak świetlówka 8w]

 

dużo pasma czerwonego/pomarańczowego ,dla roślin ok.

1.Ale raz że żarówka bierze x więcej prądu.

2.Grzeje wodę.

3.Mogą pojawić się glony jakbyś umieścił żarówkę np z boku akwarium.

Dlatego tymczasowo ,do czasu lepszego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium 60L. wiem ,ze oswietlenie to podstawa dlatego zamierzam dokupic jeszcze jedna 15W zeby wynosilo 0,5W na litr. fakt mam sam zwir bodajze bazaltowy bo czarny ale mysle ,ze nie jestem pierwszy ktory ma takie podloze i jakos rosliny im rosna. jesli chodzi o pierwiastki i mikroelementy to jutro lub w sobote wsadze pod rosliny kulki gliniano torfowe ktore zawieraja w sobie ( tak pisze z aukcji) micro i makro elementy takie jak:

 

SiO2, Al2O3, Fe2O3, CaO, MgO, K2O, Na2O, TiO2, K2O, Fe, Mn, Mg, Co, B, Zn, Cu, Mo, S, N, K2SO4

 

bo ponoc Kulki gliniano-torfowe stopniowo uwalniają składniki pokarmowe, które bezpośrednio pobierane są przez korzeń rośliny. Po zastosowaniu właśnie tego nawozu roślinki będą większe, zieleńsze i będą się lepiej ukorzeniać.

 

zapytalem czy moge w tym momencie zastosowac aqua plant b i ferro -activ i nic na ten temat nie napisales...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aqua plant b i ferroactiv nie powinieneś jeśli będziesz używał tych kulek do podłoża.

 

i to i to nawóz ,tylko inna forma ,słabe światło i rośliny zapewne by nie mogły przerobić nadmiarów i pojawiłyby się glony...

 

czyli lepszym rozwiazaniem dla roslin bedzie nawoz w postaci kulek gliniano-torfowych, a ferro-activ i aqua plant b i tak sie uzywa raz na 2 tygodnie przy podmianach wody to moze by nie zaszkodzilo ale narazie odstawie to i zobacze jak po kulkach beda sie chowac rosliny. a co do co2 to mam w planach bimbrownie ale jak napisales najpierw podstawa to dolozyc druga swietlowke 15W a potem zajmie sie bimbrownia ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...