Skocz do zawartości

Pokrywa(belka)


marioking
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od paru dni wertuje forum i cala tematykę o akwarystyce, do pierwszego zalania pewnie trochę wody upłynie bo trzeba wszytko dobrze zaplanować, a to proces czasochłonny:D Temat chyba tu najbardziej pasuje, mam nadzieje ze poradzicie, bo wielu rzeczy pewnie jeszcze nie wiem i czy to co sobie umysliłem przejdzie.

 

Dawno temu co wizytę u kuzyna spędzałem cały czas obserwując jego aqwa, sam bylem smarkiem i nie miałem warunków, potem sie wyrosło, on tez przestał się tym pasjonować i się zapomniało. Teraz siostrzenica mi podrosła i cos tam napomknęła, to sobie przypomniałem i wciągnąłem w temat.

 

Przechodząc do sedna, nie mam tyle kasy by rzucić na jakis gotowy w miarę porządny zestaw, a takie tanie zestawy dla początkujących maja spore ograniczenia gdy sie chce wyjść poza amatorkie. Akwarium jak sie zorientowałem można kopic za 40-50zl(54l), filtr myślę kaskadowy fzn-1(60zl), tylko te gotowe pokrywy do tego wymiaru co są za ok 80-100zl z jedna świetlówka 15w wydaja mi się niesatysfakcjonujące. Przejrzałem forum jak je ludzie modyfikują(czego postanowiłem uniknąć) i budują inne od podstaw. Tylko nie spotkałem się z wykonaniem niczego w stylu konceptu który sobie umyśliłem. Może ubzdurałem sobie coś głupiego, albo niewykonalnego, w takim razie powiedzcie. Raczej nie spodziewam się że będzie tańsze od tej gotowej pokrywy, tylko mam nadzieje od razu zrobić coś porządnego. Planuje wykonać 2x15/18W, w detale co za elektornika to ma byc jeszcze nie wchodzę, bo sam nie wiem zbytnio (może mi coś poradzicie). Widziałem na rożnych forach schematy, kupienie odpowiednich komponentów i zmontowanie chyba zbyt trudne nie powinno być. Bardziej mam obawy do tego mocowania nad akwarium i detali wykonania tej "oprawy" świetlówek. Widzę to mniej więcej tak jak na rysunku który załączam. Tak wstępnie pomyślałem ukształtować ta centralna listwe/oprawę z blachy(może aluminium-będzie miało odpowiednia sztywność>?) i do tej centralnej konstrukcji po bokach dać plexi, tak w stylu dachu dwuspadowego. Plexi może uchylanie, albo na stale z otworem do karmienia. Co o tym myślicie, jako doświadczeni akwaryści? Ewentualnie jeśli spotkaliście się z czymś takim, odnośnie jakiś konkretow wykonania, wskarzecie gdzie.

 

EDIT: Z racji pozyskania oświetlenia zastępczego(tymczasowego), no i kosztami powoływania do zycia zbiornika, projekt wykonania pokrywy/belki nie jest juz tak pilny i opóźni się pewnie o kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co narysowałeś można znaleźć pod nazwą belka oświetleniowa :D Jest to bardzo ekskluzywna wersja oświetlenia i po prostu bym już nie robił tych "daszków" z plexy, tylko zostawił samą belkę. Jeżeli włożysz do niej odpowiednie świetlówki i statecznik to będzie full wypas :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, widzę ze na allegro straszne pieniądze krzyczą za takie gotowce. Jeśli się dobrze zorientowałem to elektronika na taka belkę 2x15/18w to ok 100-120zl, zgadza sie? Reszta to materiał z którego się zrobi konstrukcje.

 

Blacha po przemyśleniach wydaje mi się kłopotliwa w obróbce. Wpadła mi w oko czarna plexi, łatwiej to kształtować, tnie się klei i z głowy bez ryzyka pokaleczenia jak to byłoby z jakimś metalem. Jeszcze widzę arkusz 3mm plexi 60x100cm za ok ~60zl, jeden taki by wystarczył. Elektrykiem nie jestem, plexi jako "oprawa" się nada?

 

Ps. Jak się rozniosło ze akwarium stawiam dostałem gratis od znajomego dwie stare belki oświetleniowe "pokojowe" długości 61cm, na startery ze statecznikami 13W. Kabel tylko podpiąć, świetlówki włożyć i można ruszać z akwarium, chyba na początek wystarczy??? Tylko jakie świetlówki do tego będą pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz odległość między uchwytami do świetlówki jeżeli masz takie nakręcane bryzgoszczelne jak tutaj

http://allegro.pl/item710962666_oprawka ... iatlo.html

to odkręć te "pierścienie" i wtedy zmierz

belki jak wspomniałeś są stare więc na 99% świetlówki są typu T8 o średnicy 26mm idziesz do sklepu podajesz długość i typ T8 im więcej Watów tym lepiej co do modelu np. aquarelle, Sun-Glo czy aquastar itp. to poczytaj na forum i na pewno znajdziesz coś co tobie też będzie odpowiadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swietlowkami jestem totalnie NIEobeznany. Opraw przeciwbryzgowych nie ma, bo to totalnie sprzet "cywilny" sprzed dekady ;). I takie swietlowki tez sa na wyposazeniu(t5/g5), jedna philips 13w 4100k, druga jakas noname fluorscent 13W 4200k,wymiar ok 53cm.

 

Ciekawi mnie, czy do tego pasowałyby jakieś bardziej akwarystyczne świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

t5/g5 oznacza że masz świetlówki typu T5 z trzonkiem G5

T5 czyli że świetlówka ma średnicę 16mm i powiem Ci że to super bo to są o dziwo mimo sprzętu sprzed dekady jak wcześniej wspomniałeś to właśnie jest nowszy czyli wydajniejszy typ świetlówki jedyny ich minus są droższe od zwykłych T8 ale przecież jak wymieniasz je raz na rok to szczególne różnicy to nie robi.

jeśli byś kupował świetlówki wystarczy że będziesz szukał

T5 13W i na bank będzie pasować mocniejszych tego typu na ten wymiar nie ma

poszukaj teraz na forum w dziale:

Akwarystyka słodkowodna i morska » Ogrzewanie i oświetlenie

jakie świetlówki (model) kupić:

 

http://saurama.aqua-web.org/

 

w linku wyżej masz jak wygląda akwa przy jakim oświetleniu ew. przy jakich kombinacjach świetlówek

wpisując potem ich nazwy na allegro możesz poczytać na stronach sprzedawców za co która odpowiada,

np.AQUA-GLO + SUN-GLO = sprzyja wzrostowi roślin

AQUA-GLO + FLORA-GLO = podkreślenie kolorystyki ryb, przyspiesza wzrost poprzeczny roślin, stymuluje proporcjonalny rozwój wzdłużny i poprzeczny flory (cokolwiek to znaczy ze mają rosnąc wzdłuż i w poprzek przecież i tak rosną :) )

AQUA-GLO + POWER+GLO = uwypuklenie kolorystyki ryb

AQUA-GLO + LIFE-GLO = fragmenty widma stymulujące wzrost roślinności

te mieszanki powyżej to tylko dla hagena a są przecież jeszcze philips osram narva i inni producenci ze swoimi świetlówkami także czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj na forum na pewno znajdziesz jakieś dla siebie odpowiednie

 

się rozpisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...