Skocz do zawartości

Oświetlenie dla roślin


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam akwa 112l. W standardzie są zamontowane dwie świetlówki po 18W. Oczywiście to za mało żeby myśleć o jakiś innych roślinkach oprócz anubiasów. A co myślicie o tym żeby założyć dwie świetlówki po 20W (jedna power glo a gruga power sun - chyba tak się pisze) i dołożyć pod nie folię - odbłyśniki. Jak rozumiem w akwarium 112 l. to chyba nawet nie ma 100 litrów wody, więc chyba to powinno zadziałać żeby roślinki miały dobrze (plus oczywiście do tego CO2 z bimbrowni). Bo chyba raczej nie ma świetlówek długości 60cm i mocy np. 25-30W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótkich świetlówek o dużej mocy raczej nie dostaniesz tak by wymienić te co masz na inne mocniejsze i będzie git. Bimbrownia ma sens w przypadku, gdy współczynnik Watów na litr wynosi 0.5W/1L Przy Twoim litraży ten współczynnik osiągniesz mając 66W. Wymieniając system T8 na t5 zyskasz trochę mocy w mniejszych gabarytach.

 

moja propozycja:

 

:arrow: wywalić dotychczasowe oświetlenie

:arrow: dać 2xT5 24W + 1xT8 18W w gotowej oprawie

:arrow: świetlówka 18W philips TLD 865/965 6500K

:arrow: 24W w środku sylvania gro-lux 8500K i na tył philips aquarelle 10000K chyba, że planujesz dużo roślin to dwa razy aquarelle)

 

potrzebny będzie:

- statecznik 2x24

- oprawy bryzgoszgoszczelne t5 4szt

- uchwyt do rurki pcv 22mm 4szt

- trochę kabla (nie linki)

- wtyczka i trochę kabla

- gotowa oprawa świetlówkowa

- świetlówki

 

Jest też opcja, że będziesz wolał dać 3x24 i będziesz nawoził CO2 + nawozy doglebowe/do wody

 

oszczędzisz na oprawie 18W, a statecznik kupisz 3x24 (schemat podłączenia zawsze jest narysowany na stateczniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podliczyłem sobie wszystko no i muszę powiedzieć że nie mało wyszło. A mianowicie:

1. Statecznik 3x24W (T5) - 75,00 PLN

2. Oprawka hermetyczna wciskana T5 (sztuk 6) - 12,00 PLN za sztukę to mamy 72,00 PLN

3. Świetlówki:

- sylvania gro-lux - 44,00 PLN

- philips aquarelle sztuk 2 - 60,00 PLN za sztukę to mamy 120,00 PLN

 

SUMA: 311,00 PLN (kurcze troszkę za dużo)

 

Można by troszkę zaoszczędzić na oprawkach hermetycznych dając uchwyty metalowe plus oprawa bryzgoszczelna - zaoszczędzimy ok 20,00 PLN.

Z drugiej zaś strony oprawka hermetycza jest plastikowa więc można ją do obudowy jakimś mocnym klejem (np. poxipol) przykleić (względy estetyczne nie dziurawimy obudowy na wylot i nie wystają nam żadne śruby i inne rzeczy).

 

Czekam na propozycje ja ciąć koszty żeby wyszło taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Tu masz opis mojej przeróbki pokrywy

 

viewtopic.php?f=9&t=9977&st=0&sk=t&sd=a&start=10

 

Nie licząc świetlówek koszt wyniósł:

 

Statecznik 3x24 - 100zł

Oprawki bryzgoszczelne 6x7zł -42zł

uchwyty mocujące świetlówki 6x 0,6 - 3,6zł

Folia aluminiowa - 8 zł

---------------------------------------------

SUMA 153,6 zł

 

Do przetrawienia....

Ja zamawiałem wszystko w zoolight. Adres www znajdziesz w google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...