Skocz do zawartości

Problem


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Wracam po latach do akwarium, moje pierwsze akwarium jak jeszcze bylem nastolatkiem mialo okolo 60 l .... niestety ze wzgledu na to ze kiedys nie bylo fajnych przykryw a ja bylem dzieckiem ( akwarium oswietlalem zwykla zarowka 60W) woda parowala mi jak glupia co spowodowalo przyrost grzybu na suficie ..... no i rodzice skasowali moje akwarium :( :( :( ! . Teraz mam swoje mieszkanie ( a jak sobie obiecalem) i kupie sobie jako pierwszy mebel akwarium.

 

Teraz moze opiszę moj problem :

 

Znalazlem w domu swietne biureczko (bardzo stabilne z dwoma rzedami szuflad po bokach) dlugosci 128 cm co daje szanse postawienia na nim akwarium 240 l ( 120cm) .... chodzilem po sklepach i zorientowalem sie ze za zestaw akwarium i ta standardowa plastikowa pokrywa dam okolo 600 zł. Znalazlem jednak na allegro takie same akwaria za okolo 440 zł z dostawa do domu. Jednak te standardowe pokrywy maja w zestawie 2 swietlowki po 30 W a z tego co czytalem to to jest za malo .....nierozumiem dlaczego wiec wszedzie tylko takie zestawy sprzedaja ;/ . Nie jestem zadna zlota raczka ani elektrykiem. Licze koledzy ze cos doradzicie ;/

 

 

Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zeby zostac profesjonalista w tej dziedzinie trzeba pewne rzeczy wykonac wlasnymi rekami. Masz kilka opcji wg mnie. Pierwsza z nich jest wydac kase na akwarium plus pokrywe a pozniej samemu ja przerobic, Kupic akwa i zrobic wlasna pokrywe, kupic dobra belke oswietlajaca ale wtedy akwa jest bez pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie radze Ci stawiać akwarium na biurku, gdyż akwa 240l z wodą i różnymi sprzętami będzie ważyć ok. 300kg, a tego zadne biurko nie jest w stanie utrzymać. Na takie akwarium musisz kupić specjalną szafkę. Oświetleniem się nie przejmuj, bo też kupiłem 200l z 2x30w i mi wszystko żyje. Tylko nie uda Ci się hodowla roślin o czerwonych liściach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jaj miałm podobną historię ;)

Masz na allegro zestawy z szafkami i to bym polecał,wszelkie meble itp są za słabe żwby utrzymać akwarium.super preis zobacz tam fajne akwa i wszystko można sobie poskładać.

Z tym oświetleniem to też mnie dziwi no ale wiesz poprostu robią takie pokrywy dla zwykłych ludzików,no a my na forum widać sie tym niezadowalamy.

Zacznij od mało wymagających roślinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie radze Ci stawiać akwarium na biurku, gdyż akwa 240l z wodą i różnymi sprzętami będzie ważyć ok. 300kg, a tego zadne biurko nie jest w stanie utrzymać. Na takie akwarium musisz kupić specjalną szafkę

Chciałbym zauważyć ze szafki gotowe pod akwarium sa takze wykonane z płyty i z tego co ogladalem to byly duzo mniej stabilne niz to co ja posiadam w domu (moze dam zdjecie tego biurka :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobienie pokrywy nie jest wcale takie trudne a jesli sie wykorzysta np elektronike z kompaktów to i nie drogie. Wybulisz tylko za swietlowki plus jakies 20 za kompakty. Fakt jest tylko taki ze takie rozwiazanie nadaje sie tylko pod swietlowki do 35W. A wiec dla wyzszych mocy potrzebny jest statecznik elektroniczny i to juz kosztuje.

Mozna tez zainwestowac w rosliny o malych wymaganiach swietlnych. A sa wsrod nich prawdziwe rarytasy;) I pieknie wygladaja w akwa.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć ze szafki gotowe pod akwarium sa takze wykonane z płyty i z tego co ogladalem to byly duzo mniej stabilne niz to co ja posiadam w domu (moze dam zdjecie tego biurka :))

Śmiem się nie zgodzić :). Moja szafka, którą kupiłem wraz z akwarium w zoologicznym jest wykonana z normalnego drewna, a nie z płyty. Nawet gdyby była wykonana z płyty to cała jej specjalność polega na tym, że ma przesunięty środek ciężkości, bo ścianki są na środku i są dwie podpory. Biurko natomiast ma tylko dwie ścianki na krańcu i pod takim ciężarem się rozjeżdża na boki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szafkach się nie za bardzo znam ale jeśli chodzi o oświetlenie to radzę CI wydać troszkę więcej kasy ale za to kupić aluminiową obudowę pod którą zmieścisz specjalne belki z świetlówkami T5 zalet których chyba chwalić nie trzeba.

Tu masz przykład takich belek. Są niestety bardzo drogie ale gdybyś zainwestował w 2 takie egzemplarze to w akwarium mógł byś sobie z roślin bajeczne rzeczy.

p.s Aluminiową obudowę możesz zrobić sam, wtedy zaoszczędzisz pieniądze na belki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o tym ?

 

http://www.allegro.pl/item469117320_pok ... 2x39w.html

 

 

Jestem ciekaw tylko ktoredy pokarm sie sypie ;/. Znajomy powiedzial mi rowniez ze powinienem zrobic zaczepy na akwarium i dac szybe miedzy pokrywe/oswietlenie a tafle wody ( co ma zapobiec parowaniu i uszkodzeniu swietlowek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki oświetleniowe są już raczej zabezpieczone przed wilgocią. Pokrywa z linku jest fajna ale nieporęczna ze względu chociażby na karmienie ryb :|. Ja wciąż pozostaje przy tym że najlepszym rozwiązaniem była by aluminiowa obudowa+belki. Też bym taką zastosował ale kieszonkowe mi na to nie pozwala :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...