Skocz do zawartości

Oświetlenie 112l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Napotałem mały problem, otóż akwarium mam już od jakiegoś czasu, ma ono za sobą lepsze i gorsze chwile, ale od niedawna baczniejszą uwagę zwracam na jego kondycje i na przypuszczalne przyczyny. Rybki u mnie mają się dobrze natomiast roślinki nie za bardzo.

 

Tyle tytułem wstępu.

 

Rozmawiałem z bardziej doświadczonymi akwarystami i każdy mówi to samo, "podstawa to dobre oświetlenie". Mam akwarium 112l niestety profilowane z plastikową pokrywą. Mieszczą się w niej 2 jarzeniówki po 18 w każda. Dno pokrywy wykleiłem taśmą aluminiową - odbłyśnikiem. Problem tkwi w tym, że niema w pokrywie miejsca na dołożenie trzeciej która zapewne poprawiła by sytuacje. Jest minimalne miejsce na wstawienie 2 zwykłych żarówek, najlepiej energooszczędnych co by nie generowały tyle ciepła. Pytanie moje brzmi, czy taki układ, 2 świetlówki + 2 energooszczędne będą sprzyjać rozwojowi roślin ewentualnie co mógłbym zamontować aby sytuacje polepszyć. wolna przestrzeń jest mała.

 

Obecnie pracuje nad systemem CO2 do akwarium, w zasadzie caly zestaw już mam tylko w pierwszej kolejności chce zająć się oświetleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo, a jednak się da, czy opis tej przeróbki i zastosowane materiały znajdują się na forum??

 

Update.

 

 

Przeglądałem ofertę jednego ze sklepów z oświetleniem do akwariów. Mają tam kompletny zestaw do oświetlenia 2x24w.

Tak więc moje pytanie brzmi czy taki zestaw łącznie 48w był by wystarczający na akwa 100l. Mogę także zamontować zestaw 3x24w czyli 72w, oczywiście oba wyjścia oparte by były na żarówkach T5 więc nie trzeba by było przerabiać obudowy. Tylko nie wiem czy druga opcja nie będzie wręcz za mocna ../

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czysto holenderskie akwarium mnie nie bawi, za wiele pracy i wiedzy na ten temat potrzeba. Fakt, zależy mi na pięknej roślinności co by akwarium sprawiało przyjemność, natomiast chciałbym aby osobniki w nim pływające też się dobrze czuły.

Niemniej zdecydowałem a w zasadzie już zamówiłem zestaw na 3 świetlówki T5 i świetlówki 2x NARVA T5 DAYLIGHT 865 6500K oraz jedną PHILIPS MASTER TL5 965 6800K. Wydaje mi się taki zestaw opcjonalny. Mam nadzieje, że współczynnik 0,7 W/l nie będzie szkodliwy dla zwierząt. Rozmawiałem z wieloma osobami to słszałem jedynie, że 0,5 to minimum, o maksimum nikt nie wspominał.

No a przy okazji roślinki będę nawoził CO2, już cała aparatura jest więc jak światło wymienię to zacznę zabawę. W akwarium obecnie mam parę roślin o dość sporych wymaganiach średnich i wysokich wymaganiach świetlnych. Jak już wszystko będzie na miejscu to pochwalę się zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że zamówiłeś... Co do świetlówki TLD 965 - super wybór daj ją zaraz z przodu od szyby. Natomiast 6800k jest dla mnie jakimś przekłamaniem, bo symbol świetlówki świadczy, że to też 6500 daylight. Co do dwóch pozostałych to raczej bym dał jakieś roślinne... np philips aquarelle 10000K, lub florę lub np sylvanię gro-lux 8500K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do philips aquarelle 10000K, myślałem aczkolwiek przeważyły względy czysto ekonomiczne. Zależało mi na większej ilości światła gdyż obecnie mam zwykłe jarzeniówki. pożyjemy zobaczymy, jak się nie będą spisywać to w przyszłości je wymienię. Puki co niech się rybulki i roślinki cieszą.../

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sum-ie! niezłą robótke zrobiłeś!!, ja jednak zrezygnowałem z tak drastycznych posunięć. Zdecydowałem się na wymianę istniejącego systemu 2x18W na 3x24, a żarówki T8 wymieniam na t5. dzięki temu nie będe musiał ciąć obudowy. Statecznik elektroniczny wsadzę do skrzynki po starym stateczniku jak wszystko będzie dobrze to jutro wieczorem powinienem mieć już wszystko gotowe to zapodam foty.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde rozwiązanie zwiększające ilość światła jest dobre.Wielką zaletą Twojego jest brak dużej ingerencji w pokrywę.Niestety jest też mała wada a mianowicie brak możliwości sterowania ilością światła.Przemyśl jaszcze raz propozycję hipcia odnośnie zakupu świetlówki aquarelle 10000K.

Czekam na fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

 

W końcu mogę rzec plan wykonany..!!!

Fotki poniżej:

 

Wymiana fabrycznego oświetlenia 2x18W na 3x24W by Bryan :):)

 

Jak już pisałem wcześniej postanowiłem zainstalować trzy lampy T5 24W. Założeniem projektu była minimalna ingerencja w pokrywę. Stan wyjściowy:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Następnie demontaż, nic z tych elementów nie będzie już potrzebne...

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Następnie wszystko okleiłem folią aluminiową, oraz wstępne ustawienie świetlówek...

 

Dołączona grafika

 

... w razie potrzeby jest możliwość dołożenia jeszcze jednej świetlówki....ale nie przesadzajmy :):)

 

serce całego układu, elektroniczny statecznik Philipsa....

 

Dołączona grafika

 

następnie podpinanie kabelków, i podpinanie, i podpinanie....

 

Dołączona grafika

 

aż w końcu skończone, efekt finalny...

 

Dołączona grafika.

 

Myślę, że tego typu przeróbkę mogę każdemu polecić, nie wymaga ingerencji w obudowę, wszystko elegancko się mieści, a przy moim zestawie świetlówek mam 0,72W/L. Więcej chyba mi do szczęścia nie potrzeba.

 

Pozdrawiam Bryan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...