Skocz do zawartości

belka oświetleniowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam prośbę poniżej załączam link odnośnie belki oświetleniowej firmy aqua-nova NDL-600, wyposażona jest w dwie świetlówki T8 każda o mocy 10W, jedna jest biała, a druga ma barwę światła niebieską. Link dotyczy innego modelu dlatego opisuję dodatkowo. Cena tej belki to 109 zł. Moje akwa ma 45 L , pokazały mi się trochę sinice, myślę że to przez oświetlenie, które sam tworzyłem tj. dwie żarówki energooszczędne, no i roślinki idą kiepsko. Prośba o opinię o tej belce , zastanawiałem się jeszcze nad belką firmy Hailea wyposażoną w jedną świetlówką białą o mocy 24W lub o nowej pokrywie z dwoma świetlówkami. Chyba że ktoś ma inną propozycję w podobnej cenie.

Pozdarwiam.

http://www.allegro.pl/item701271139_bel ... l_300.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to glony pojawiły się dlatego, że przy odpowiednim oświetleniu brak nawożenia podłoża jak i CO2... Rośliny chciały by rosnąć, jednak nie mają z czego a nadmiar światła wykorzystują glony. Postaw bimbrownię i sprawdź efekty. Dobrze też podać nawóz w kulkach/tabletkach do podłoża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to glony pojawiły się dlatego, że przy odpowiednim oświetleniu brak nawożenia podłoża jak i CO2... Rośliny chciały by rosnąć, jednak nie mają z czego a nadmiar światła wykorzystują glony. Postaw bimbrownię i sprawdź efekty. Dobrze też podać nawóz w kulkach/tabletkach do podłoża

Możesz mi powiedzieć, wytłumaczyć jak nie fizyczne światło może mieć fizyczny nadmiar do wykorzystania??:) lub chociaż tok myślenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to glony pojawiły się dlatego, że przy odpowiednim oświetleniu brak nawożenia podłoża jak i CO2... Rośliny chciały by rosnąć, jednak nie mają z czego a nadmiar światła wykorzystują glony. Postaw bimbrownię i sprawdź efekty. Dobrze też podać nawóz w kulkach/tabletkach do podłoża

Możesz mi powiedzieć, wytłumaczyć jak nie fizyczne światło może mieć fizyczny nadmiar do wykorzystania??:) lub chociaż tok myślenia:)

no jasne, że mogę :D

 

Jak nałożysz sobie wiadro obiadu to ile go zjesz? tyle ile możesz, a resztę zjedzą bakterie...

 

tutaj roślinki mogą wziąć tyle światła na ile mają możliwości urosnąć. To tak jakby biegacz widział przed sobą bieżnię, ale miał do nogi przyczepioną kulę więzienną. Chciałby pobiec, ale nie może i wyprzedzają go niewysportowani... Kurcze nie wiem jak jeszcze mam to tłumaczyć ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe:)

 

Jezeli wezmiemy pod uwage jaka kolwiek sume (wyrażenie) Swiatło+N, swiatło + P, swiatło + K to wtedy naprawde mozemy isc twoim tokiem myslenia bowiem swiatła nigdy nie poporcjujemy tak aby rosliny sie najadły i tylko one. Swiatło to zawsze wartosc stała dla danego zbiornika lub suma dla zbiornikow ze zmianami oswietlenia.

Dlaczego tak? Ano dlatego że jezeli zabraknie czynnika, w tym wypadku jest to pierwiastek, rosliny przestana rosnać/fotosyntezować a glony beda sie miały swietnie. musimy przyjać że w wyrazeniu nigdy nie wystapi roznica.

 

(sw + (-n) + sw + p + sw +k) da nam rozwój sinic/glonów z braku azotu i nadmiernego swiatła... w założeniu że -pier <= 0 i sw = const i sw + (N) gdzie N = n,p,k musi być sumą >= 0 ażeby była zachowana równowaga. (troche nie matematycznie:PP)

3sw+(+n)+(+p)+(+k) nie zawsze nam da glony

 

Kulą u nogi nigdy nie bwdzie swiatło a związany z nim czynnik fizyczny w niedoborze determinujacy wzrost roślin wyższych.

 

To moj tok myślenia. Bez uwzglednienia DOC, nadmiarów i innych determinantów.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...