Jump to content

Recommended Posts

Witam. mam takie niezbyt trudne ale trapiące mnie pytanie. Chodzi o to że mam 5 Gupików - 1 dużą samice - która urodziła 4 małe ale w tym tylko 1 samca (Ale one już urosły i są praktycznie dorosłe :D ). Ale intryguje mnie czy by nie dokupić jeszcze jednego samczyka, bo jest tak trochę "łyso". Czytałem gdzieś że każdy samiec powinien mieć własne 2-3 samice, więc nie wiem...

little Help...?

to prawda... nawet dobrze dokupić i najlepiej z innego sklepu, żeby geny wymieszać, bo za czwartym pokoleniem dostaniesz już słabe osobniki, podatne na choroby i już nie takie piękne... polecam kompedium o gupikach (w dziale rybki podpięty temat)

mogą się krzyżować... ale wyobraź sobie jedną rodzinę ludzi... dwójka rodziców potem dwójka rodziców i dajmy 4 dzieci, potem ojciec zapładnia te dzieci, potem ich dzieci zapładnia również dziadek... brat z siostrą, dziadek z wnuczką itp ... same upośledzone ryby będą ostatecznie w akwarium (nie obrażając nikogo - obrazujący przykład)

Hipcio u ryb chów wsobny to nie to samo co u ssaków. Wręcz zaleca się takie krzyżówki dla uzyskania odpowiednich odmian, barw czy dążenia do standardów. :) Słabsze osobniki zawsze się zdarzają i idą do odrzutu drogą selekcji. Tak samo jak jabłka na drzewie, nie każde jest dobre czasem zdarzy się nadgnite ;-) Taka natura.

ale wiem, że niektóre ryby z takich krzyżówek nie mają prawidłowych ogonów, mają krzywe kręgosłupy itd... Chorują na raki samo zło :D, w praktyce nie da się ułożyć par w szczególności gupików :D

przyznaję, że czytałem wybiórczo o genetyce. Ile genotypów i fenotypów i ile po populacji nadaje się do dalszego rozrodu i sprzedaży... w niektórych przypadkach nie było nawet 5 czy 7% - przyznaję się, że nie przeczytałem całego kompedium ;p

Share

• Create New...