Skocz do zawartości

Prosze o pomoc profesjonalistów!!!


Rekomendowane odpowiedzi

b) Wymiary akwarium: 60 x 30 x 40. Akwarium z pokrywa Juwel Monolux 60.

post-2511-13685156193044_thumb.jpg

post-2511-13685156193805_thumb.jpg

post-2511-13685156194448_thumb.jpg

c) Wyposażenie:

- oświetlenie: swietlowka pozioma w obudowie 15W Sylwania Cool White

- filtracja: Juwel sam nie wiem jaki, ale wysoki na 40cm, jak widac na zdjeciach

- ogrzewanie: 100W Juwel Aqua heater

- pompka: Aqua Pro AP-120, 0.024MPa, 2.5W, 2 l/min

- zamek, z ktorego wydobywa sie powietrze z zamaskowanej rurki

- statek, spod ktorego wydobywa sie powietrze

- diody LED (2 x 4 niebieskie, 1 x 4 UV), zakupione tutaj:

http://www.allegro.pl/item685387209_blek...x_led.html

- kotnik (na poczatku byla jeszcze jedna samiczka Zmienniaka, byla w ciazy, ale zdechla, pozostawiajac po sobie jednego potomka. Musi on przebywac w kotniku, bo by go zjadla reszta).

- podloze ze zwirku z Indonezji, przewaga jasnych kamykow ok. 3mm

- termometr

- tlo zewnetrzne (nadruk na folii)

- 2 podbieraki: mniejszy i wiekszy

- odsysacz do wody i czyszczenia dna

- czyscik gabkowy do szyb na raczce

- czyscik do szyb na magnesie

- dzbanek do nalewania wody

- wiaderko na wode i akcesoria

 

d) Obsada:

- fauna:

6 roslinek nieokreslonej nazwy - moze ktos mi dopomoze, co to za roslinki, co lubia, jak duze urosna?

2 sztuczne, plastikowe roslinki.

 

- flora:

4 Platy (Zmienniak Plamisty - Xiphophorus maculatus): 1 samiec, 2 samiczki, 1 niemowle

1 Glonojad (Plecostomus)

 

e) Parametry wody: nie mam pojecia. Woda jest z kranu, dojrzewala jakies 4 tygodnie, miala dodane bakterie 'dobroczynne'.

 

f ) Długość istnienia akwarium:

Akwarium zalane 7 czerwca 2009, rybki sa od 5 lipca 2009.

 

Karmie je preparatami Tropical (wysokobialkowy oraz roslinny)

 

 

Teraz moje 10 problemow: prosze o pomoc, bo jestem nowicjuszem:

1. Mieszkam w Irlandii, czasem mam problemy z nazwami rybek w sklepach, a już roslinki, to oni tu w ogole nie nazywaja Duzo czytam o rybkach, ale generalnie czuje się osamotniony w moim hobby i zaczynam od szukania pomocy na tym forum - to mój pierwszy wpis. Akwarium kupilem z drugiej reki z tym calym wyposazeniem (oprocz diod LED, które dokupilem, oraz wymiany zwirku).

 

2. Jakie roslinki tu posadzic? Chce ich troche zakupic, zeby zamaskowac elementy wyposazenia (o tym za chwile), oraz z czasem pozbyc sie tych sztucznych.

 

3. Szukam rybek, które nie potrzebuja wysokich temperatur. Planowalem temp. ustawic na cos w granicach 20-24 stopnie.

 

4. Jaka obsada? Na razie czekam i mysle, ale planowalem wybrac cos z nastepujacych rybek:

- Kardynalek Chinski (Tanichthys albonubes)

- Brzanka Rozowa (Puntius Conchonius)

- Danio Pregowane (Danio Rerio)

- Neonka (Paracheirodon innesi)

- Kirysek Panda (Corydoras panda)

Jakie ilosci, które wybrac, może cos innego?

Szukam rybek spokojnych, niezbyt duzych, żeby duzo nie brudzily i nie macily wody. No i żeby nie podrgyzaly innych, tylko zyly ze soba w zgodzie.

 

4. Jak zamaskowac kabelki od diod, przewody od napowietrzania? Planowalem kupic cos takiego:

http://www.allegro.pl/item681559067_przy..._list.html

Obecnie mam pochowane to pod zwirkiem, ale przy byle ruchu, jak cos poprawiam lub sadze roslinke, to wszystko mi wylazi na wierzch i fatalnie wyglada, a ja się wkurzam w kolko to poprawiam. Problem jest w prawym tylnym rogu akwa, gdzie te kable ida do gory i okropnie to wyglada.

Po pierwsze zamierzam wymienic przewody z jasno-zielonych, na ciemno-niebieskie, żeby mniej się w oczy rzucaly. Pozniej przyssac je do dna uzywajac tych przyssawek oraz do szyby akwarium. Ale wlasnie - gdzie to zrobic? Jak miałem przewody za filtrem, to robila się szpara i wlazily tam ryby. Jak je zamaskowac? Korzen odpada, bo tu tego nie dostane. Może jakas rurka plastikowa (wlozyc od dolu, wyjscie gora)? Gdzie to kupic - jest na Allegro?

 

5. Nie narzekajcie proszę na zamek i statek, jak dla mnie to może tak zostac, nie przeszkadza.

 

6. Ile wody w akwa? Ja mam dokladnie na linii obudowy - czy to nie za duzo? To jest dokladnie 2.5 cm od krawedzi.

 

7. Czy mój osprzet jest odpowiedni i wystarczajacy (oswietlenie, filtr, napowietrzanie, grzalka)?

 

8. Na jak dlugo wlaczac swiatlo - obecnie mam na 8 godzin na automatycznym wylaczniku, od 16:00 do 24:00.

 

9. Jak duzo napowietrzac - czy może wlaczyc napowietrzanie non-stop?

 

10. Co powinienem jeszcze dokupic? Zastanawiam się nad kurtyna napowietrzajaca zamiast tych dwoch kamykow napowietrzajacych pod zamkiem i statkiem? Mysle tez nad karmnikiem, np. takim:

http://www.allegro.pl/item681559052_karm...rmnik.html

Zaworek zwrotny, żeby mi się woda nie wlewala do pompki:

http://www.allegro.pl/item681559043_zawo...49szt.html

No i te przyssawki:

http://www.allegro.pl/item681559067_przy..._list.html

Co jeszcze potrzebuje?

 

Uprzejmie dziekuje z gory za pomoc. Obiecuje odwdzieczyc się moimi radami, jak tylko nabede doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wyciągnij tą ceramikę bo szkodzi rybom.

Po drugie nazewnictwo i tłumaczenia - google.pl Tu nikt ci nie przełoży. Zawsze masz wyszukiwarkę grafiki i łacińskie nazwy.

Danio to nie spokojna rybka. Raczej wiercipięta, ale problemów z podgryzaniem nie powinieneś mieć.

Jak będziesz miał rośliny to kable ci zasłonią same. Kabelki od napowietrzania włóż pod żwir GŁĘBOKO, możesz pod żwirem jakimiś kamieniami przycisnąć TYLKO ŻADNYCH ZAMKÓW, STATKÓW I PODOBNEJ CERAMIKI!!! Odpadają też muszle i wszystkie ozdobniki mało naturalne, które zmieniają parametry wody.

Wody lejesz troszkę nad linię pokrywy.

Na filtre masz napisane jaki to model. Wpiszesz w google to ci wyskoczy na ile to litrów.

Oświetlenie włączasz rano około ósmej i możesz spokojnie do 21-22 potrzymać. Nie wiem skąd wziąłeś takie idiotyczne godziny włączania i wyłączania oświetlenia, ale jeśli ktoś ci tak powiedział to musiał być kretyn :shock:

Reszta czyli przyssawki, karmniki i inne duperele to wedle uznania. ja nie mam i żyję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wyciągnij tą ceramikę bo szkodzi rybom.

Dzieki, ale prosze nie odnosmy sie juz do tego tematu. Jak mowilem, z czasem pozbede sie sztucznych roslinek, zamku, ale statek raczej zostanie, bo MI sie podoba. Kazdy ma inny gust. Poza tym, jest zrobiony z plastiku i idac dalej ta logika, nalezaloby usunac z baniaka wszystko inne plastikowe, tudziez filtr, grzalke i kabelki...

 

Po drugie nazewnictwo i tłumaczenia - google.pl Tu nikt ci nie przełoży. Zawsze masz wyszukiwarkę grafiki i łacińskie nazwy.

Danio to nie spokojna rybka. Raczej wiercipięta, ale problemów z podgryzaniem nie powinieneś mieć.

Jak będziesz miał rośliny to kable ci zasłonią same. Kabelki od napowietrzania włóż pod żwir GŁĘBOKO, możesz pod żwirem jakimiś kamieniami przycisnąć TYLKO ŻADNYCH ZAMKÓW, STATKÓW I PODOBNEJ CERAMIKI!!! Odpadają też muszle i wszystkie ozdobniki mało naturalne, które zmieniają parametry wody.

Problem polega na tym, ze kabelki mi sie spod zwirku wygrzebuja, musza je jakos przyssac do dna...

 

Wody lejesz troszkę nad linię pokrywy.

Dzieki. Nawet jesli jest to 2,5 cm od kranca szyby?

 

Na filtre masz napisane jaki to model. Wpiszesz w google to ci wyskoczy na ile to litrów.

Oświetlenie włączasz rano około ósmej i możesz spokojnie do 21-22 potrzymać. Nie wiem skąd wziąłeś takie idiotyczne godziny włączania i wyłączania oświetlenia, ale jeśli ktoś ci tak powiedział to musiał być kretyn

Mialem wlaczone oswietlenie na 12 godzin, ale robilo mi sie mnostwo glonow na szybie. Wiec doradzano mi zmniejszenie oswietlenia do 8 godzin. Od 16 do 24 - to sa godziny, kiedy jestem w domu i mam ochote patrzec na ryby, wiec tak sie swieci. Nie rozumiem, dlaczego nazywasz od razu kogos kretynem - prosze o wyzszy poziom kultury...

 

Reszta czyli przyssawki, karmniki i inne duperele to wedle uznania. ja nie mam i żyję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o gusta w przypadku ceramiki w akwarium :D Tylko po prostu tego nie powinno się trzymać ze względu na zmianę parametrów (czasami bardzo znaczącą).

 

Napisałam - przyciśnij kamieniami pod żwirkiem. Na razie musi zostać tak jak jest bo nie będziesz przecież kopał w wodzie ;) A przyssawki dobry pomysł ;)

 

Wody możesz nalać po kokardę aż ci się bokami będzie wylewać ;) Ja leję tyle żeby nie dolewać co sekundę jak odparowuje. Czyli około pół centymetra od brzegu SZYBY. Dość dużo nad linią pokrywy.

 

Zainwestuj w otoski i kosiarki nie będziesz miał problemów z glonami.

 

Co do włączania światła do godziny 24-tej to chyba sam dobrze możesz się domyśleć że nie ma takiego kraju na świecie w którym tropikalne ryby miałyby dostęp do światła słonecznego O PÓŁNOCY :shock: Myślę że 23-cia to MAX kiedy można jeszcze mieć włączone światło w akwarium.

 

 

A co do kultury to wybacz, ale darowanemu konikowi w ząbki się nie patrzy. Chciałeś pomocy to pozostaje podziękować i tyla ;) Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody możesz nalać po kokardę aż ci się bokami będzie wylewać Ja leję tyle żeby nie dolewać co sekundę jak odparowuje. Czyli około pół centymetra od brzegu SZYBY. Dość dużo nad linią pokrywy.

Spoko, dzieki. Tylko sie obawiam, zeby mi ryby nie skakaly ponad powierzchnie, no i zeby woda nie chlupala, bo to jednak pewien ruch wody jest w baniaku.

 

Co do włączania światła do godziny 24-tej to chyba sam dobrze możesz się domyśleć że nie ma takiego kraju na świecie w którym tropikalne ryby miałyby dostęp do światła słonecznego O PÓŁNOCY Myślę że 23-cia to MAX kiedy można jeszcze mieć włączone światło w akwarium.

Ryby wbrew pozorom szybko sie dostosowuja do zmian czasowych, zreszta one podrozuja czesto z odleglych krajow, zeby znalezc sie w naszych sklepach, wiec czas naswietlania jest jak najbardziej umowny, pod warunkiem, ze dzieje sie to regularnie. Bardziej chodzi mi o dlugosc - czy 8 godzin jest ok?

 

A co do kultury to wybacz, ale darowanemu konikowi w ząbki się nie patrzy. Chciałeś pomocy to pozostaje podziękować i tyla

Prosilem o pomoc - to prawda. Osobiste komentarze i teksty o 'kretynach' zostaw prosze dla siebie.

 

Dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-12 godzin wystarczy.

 

 

Ryby są najczęściej hodowane w kraju, w którym się je kupuje ;) Niekoniecznie przyjeżdżają do nas z Amazonki ;)

 

O chlupanie się nie martw ;) A rybki raczej nie skaczą ;) A nawet jeśli to nie na tyle zeby wypchnąć pokrywę :D

 

 

aaaaaaa zapomniałabym. Dorzuć jeszcze jedną świetlówkę bo masz troszkę za ciemno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaa zapomniałabym. Dorzuć jeszcze jedną świetlówkę bo masz troszkę za ciemno

A jak to zrobic? Moja pokrywa jest zrobiona fabrycznie, nic tam nie dam rady przebudowac raczej... Masz jakis pomysl, zdjecia jak to sie robi? Ile Wattow jest wartoscia idealne dla 72 litrow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do chowania węży od napowietrzania to jest super sposób... link (opcja druga i do dna)

 

co do oświetlenia to potrzeba trochę chęci, trochę umiejętności majsterkowicza...

dla 72L potrzeba dwie świetlówki po 18W...

 

aby to zrobić trzeba kupić:

- statecznik elektroniczny (2x18W)

- cztery uchwyty bryzgoszczelne

- 4 uchwyty PCV 18mm

- kilka kabli (całych w środku, lub linka z oblutowanymi końcówkami)

 

statecznik chowasz w korytku, a uchwyty na świetlówki przykręcasz do pokrywy na wkrętki ;)

 

później wymienisz świetlówki na jakieś konkretne i będzie gites...

 

Co do roślinek w Twoim baniaku... sztuczne pozostawiam bez komentarza, natomiast te co są żywe to wyglądają jak konwalie... nie jestem pewien czy to rośliny akwariowe jak dla mnie wyglądają na doniczkowe (ale na 100% pewny nie jestem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to możesz też tanim kosztem kupić belkę do świetlówek (koszt około 25-30 zeta) wypruć bebechy od pokrywy i wstawić belkę, zrobić pod nią odbłyśnik z folii aluminiowej albo sreberek kwiaciarskich. To też jest jakiś sposób. Ale to już w dziale oświetlenie musisz poszukać. Tam jest dużo opisane, podparte rysunkami i fotkami. Tylko musisz mieć dryg majsterkowicza jak to hipcio napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...