Skocz do zawartości

200l zieleni.


basschunter24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jakiś czas temu postanowiłem założyć akwarium słodkowodne. Kupiłem je z drugiej ręki. Wszystko w stanie bardzo dobrym. Mianowicie akwarium Juwel 200l oraz filtr zewnętrzny JBL Cristal Profi. Co prawda wlałem wodę prosto z kranu, ale od razu po wlaniu poszła odpowiednia ilość uzdatniacza na ten litraż. Po odczekaniu około tygodnia wpuściłem kilka karasi, żeby coś już pływało. Woda w między czasie zaczęła mi zielenieć. Wyciągnąłem je po tygodniu, bo podejrzewałem, że to one mi tak syfią. Kupiłem środek na glony - nie pomogło. Kilkakrotnie czyściłem ścianki itd, ale nic nawet się na nich nie osadza. Filtr chodzi cały czas. Od tygodnia nawet siedzi w nim wata filtracyjna z JBL (podobno zastępuje wszystkie wkłady filtracyjne). To również nie pomaga. Próbowałem również na grzałką redukować temperaturę (jakiś czas na 18 stopni, a kilka dni później ma 32 i również nic). Dwukrotnie czyściłem filtr. Woda nadal pozostaje zielona. Przy wyjściu z filtra jest bardzo czysta. Podmieniłem również 30% zbiornika na nową wodę (która wcześniej 3 dni stała w osobnym zbiorniku). Nie wiem jaka może być przyczyna. Czy pomógłby sterylizator UV? Dodam, że nie mam jeszcze podłoża w akwarium. Wcześniej miałem różne sztuczne dekoracje, takie jak kawałki drewna, czy sztuczne rośliny. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Może to przez brak podłoża i np. prawdziwych roślin? Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karasie lubią zjeść i powydalać. Ponieważ nie masz żadnych roślin , zrobiła Ci się zupa fosforowo azotowa którą wykorzystały gloniszcza. Rośliny szybko rosnące były by chyba dobrym rozwiązaniem w tym przypadku. Podłoże jest również wskazane-oprócz walorów dekoracyjnych spełnia w akwarium wiele innych pożytecznych funkcji. Możesz dać też rośliny pływające np: pistię która lubi wciągnąć związki azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W między czasie padło mi oświetlenie. Niestety juwel ma to do siebie, że mają specjalne wymiary świetlówek. Na moją belkę pasują te 89cm, ale mają one max 30W co przy oryginalnej belce daje mi 60W na 180l wody. Myślicie, że to wystarczy na zwykłe, mniej wymagające światła rośliny? Czy lepiej zainwestować w nową belkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz świetlówki T8 30W długość 90cm?

Czy Juwel produkuje jakieś swoje świetlówki? Nie spotkałem się z 89cm. 

Masz w tej chwili, a właściwie miałeś 0,33 W/Litr.

Przy niewielkim nakładzie pracy i środków mógłbyś włożyć dwie świetlówki T5 90cm 45W, co dało by 0,44 W/Litr. Wydaje mi się to optymalne rozwiązanie. To już naprawdę niezłe światełko.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...