Skocz do zawartości

Nikola.schecter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam mały problem z głównym akwarium 300l. Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się na restart głównego akwarium żeby oczyścić dno i nieco inaczej je zaaranżować dla nowych ryb, które planujemy kupić na gotowe akwarium. Kupiliśmy też akwarium zastępcze 60l, w którym przebywają młode gupiki i mieczyki z kilku miotów na czas restartu Nano Cube. 

Kwestia restartu nieco się skomplikowała, gdyż kupiłam niedawno samca pielęgniczki Ramireza, który zachorował na rybią ospę i zaraził już część moich ryb... Przyznam szczerze, że miałam duże zaufanie do akwarysty, od którego najczęściej kupowałam ryby i nie przeprowadzałam kwarantanny nowych ryb... To pierwsza taka sytuacja i od dziś każda ryba przed wpuszczeniem do akwarium głównego będzie bacznie przeze mnie obserwowana.

Przed rozpoczęciem restartu chciałabym wyleczyć ryby z tej ospy.. pierwszym krokiem jaki podjęłam, to podniesienie temperatury. W tej chwili wynosi 28,5 °C i planuje podnieść ją jeszcze do 30°C. Jeśli to nie zadziała zastosuje sól jodowaną lub lekarstwa. 

Bardzo proszę osoby, które przeczytały post o ewentualne wskazówki co do leczenia moich ryb. Niektóre z nich mam już ponad 2 lata i to naprawdę wytrzymałe skurczybyki ( zostali najsilniejsi ;) ) jednak pasożyt to pasożyt... Boję się, że również leczenie może im zaszkodzić.. 

Co do obsady mojego akwa: 

- parka złotych Zbrojników albino 

- samica Zbrojnika pospolitego(leciwa)

- 4 Grubowargi Syjamskie

- 3 Mieczyki

- 8 Molinezji Ostroustych

- 3 Pielęgniczki Ramireza 

- parka Kirysków Pand 

- z 5 Kirysków Pstrych

- i kilka glonojadków, mają około miesiąca

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam! 

 

 

20180722_111602.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rybią ospę polecam kordon ich attack, jest naturalny i sobie poradzi, leki w przypadku tak prostej do wyleczenia choroby i pospolitej choroby nie mają na dzień dzisiejszy już sensu użycia. Przydałaby się korekta obsady o usunięcie mieczyków i molinezji, które w ogóle nie pasują do innych ryb. Podnoszenie temperatury,przy tej obsadzie jest bez sensu, narazi tylko ryby na stres, choć na upartego można próbować ostrożnego podnoszenia temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki domus12 :) spróbuje z kordon ich attack. 

Molinezje dostałam razem z akwarium i tak już zostały, a mieczyki były w moich akwariach od zawsze :) Bardzo polubiłam te ryby. 

Po restarcie głównego akwa, to zapasowe 60l przeznacze na molinezje i mieczyki :) do dużego trafią pozostałe z neonkami. 

Muszę przyznać, że podwyższoną temperaturę najgorzej znoszą kiryski.. Przy tej pogodzie w moim akwarium dochodziło do 29°C i straciłam ich wiele. Zaopatrzyliśmy się w wiatrak i udało się zapanować nad temperaturą.20180328_194050.thumb.jpg.47351ec89377f609a8693d978fb88281.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...