Jump to content
Sign in to follow this  
jimmy

Akwarium profilowe 25L Low Tech

Recommended Posts

Chciałbym założyć akwarium na ziemi ogrodowej wymieszanej z kulkami GT, przykryte piaskiem, z roślinami liściastymi (kryptokoryny, mikrozorium na korzeniu albo skale, anubias oraz moczarka argentyńska + jakaś pistia i wąkrotka). Ogólnie żeby takie akwarium było prawie bezobsługowe (taki eksperyment). Akwarium ma pokrywę i na tą chwilę świetlówkę 11W 4300K. Problemem jest tutaj filtracja, ponieważ nie chcę ciąć pokrywy, a po dojrzeniu chciałbym wrzucić bojownika oraz jakieś krewetki (pewnie moje kundelki) i ślimaki.

Jaki cichy filtr byłby ok do takiego akwarium, raczej wew, , ponieważ nie chcę ciąć pokrywy, a na kubełek nie bardzo mam miejsce. Jest coś nowego godnego polecenia na rynku? Może jakiś narożny cichy, gdzie można ceramikę lub inne media dołożyć ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem swego czasu w 50L małego Eihema (nie pamiętam modelu, taki z zielonym zbiorniczkiem wyciąganym) i w nim była co prawda tylko gąbka ale upchałby ceramikę i zeolitu troszkę tylko nie wiem czy w takim akwarium spełni to swoją rolę. Gąbka z dużymi oczkami jest wbrew pozorom dobrym materiałem filtrującym oraz siedliskiem dla bakterii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakupiłem PAT MINI. Ma fajną regulację, nie robi pralki i nie wyrywa mi roślin. Gąbka jest na wierzchu więc i krewetki będą miały gdzie żerować. Wziąłem tego z rzadszą gąbką. I jest cichutki. Akwarium stoi 3m ode mnie i nie słychać go, a za nim stoi akwarium z kaskadą HBL-701 i kaskadę słychać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 stycznia zalałem akwarium na bazie ziemi przykrytej piaskiem z obi. W tym samym dniu zasadziłem kryptokoryne, nurzańca i wąkrotkę, a na drugi dzień zakupiłem rośliny w żelu oraz z przycinki i dosadziłem (15 gatunków). Łodygowce przyjęły się bardzo ładnie, w żelu też ok, ale mam problem z kryptokoryną, a mianowicie nie chce się rozrastać. Widać że jakby wegetuje, liście leżą na dnie nie rosną, nie puszcza kłączy (w innych akwariach mam z nią to samo, że leży na dnie i nie podnosi liści). Nurzaniec, który rósł w samym piasku rozrastał się niesamowicie, a jak włożyłem do ziemi to zaczął częściowo gnić. Wąkrotka w każdych warunkach chyba rośnie dobrze (3 akwaria i wszędzie na +, a najlepiej u welonek, muszę wyrzucać co miesiąc).

 

3 gupiki, które wpuściłem nie pokazują objawów, żeby było coś nie tak. Pływają, jedzą. Temperatura bez grzałki 22-24 C (świetlówka jak świeci 8 h podgrzewa wodę o te 2-3 C)

Share this post


Link to post
Share on other sites

19 dni po zalaniu. 3 gupiki nadal żyją i musiałem zrobić pierwszą przecinkę. Zaczynają pojawiać się glony w postaci meszku.

 

Pojawiły się także wypławki.

Edited by jimmy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety Ludwigia zaczęła marnieć po przycince i możliwe, że od podawania carbo. Wpadły krewetki red i babaulti. Pozbyłem się glonów dzięki temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj kolejna przycinka i usuwanie roślin pływających.... zasłaniają już światło. Ryby żyją pomimo "nie dojrzałego" akwarium i to w takim samym składzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×