Skocz do zawartości

najpierw wkładamy kamienie czy żwir do akwarium?


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

zakładam akwarium 126L, kupiłem kilka łupków z których chcę ułożyć dekorację (jaskinie dla rybek). Czy kamienie wkładać przed wsypaniem żwirku czy już na wysypane podłoże? Jeżeli jest jeszcze jakiś inny sposób to proszę o podanie.

dzięki

PS. czy plastikowa zestawowa podstawka pod akwarium wystarczy?

taka:

http://www.akwamarket.pl/sklep/akwaryst ... 02806.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tylko takiej podkładki pod moje akwarium 54l, chociaż taniej wyjdzie warstwa styropianu.

Co do kamieni to według mnie na żwir(najpierw żwir, później kamienie), ale poczekaj jeszcze na inne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie są to jakieś głazy :) , ale wolałbym uniknąć zalania. Próbowałem znaleźć w necie jakieś podpowiedzi, niestety dotyczą one raczej bardziej zaawansowanych projektów (kamienie po 50 i więcej kg). Tam właśnie znalazłem że kamienie osuwające się mogą naciskając na żwir uszkodzić akwarium i się lekko przestraszyłem stąd moje zapytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz zamiar użyć większych kamieni to daj je pod żwir a pod nie jeszcze albo piankę, albo cienki styropian..

 

Dlatego tak aby ciężkie kamienie nie spowodowały punktowego nacisku na szybe...

Gdy kamień leży na żwirze może nawet przez żwir punktowo naciskać na szybę, dlatego najlepiej najpierw cienki styropian, na niego kamień, i dopiero żwir...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba się powtórzę, no ale by autor miał większą pewność ;-)

 

kawałek styropianu na dno -> duży kamień -> żwirek. Podłoże dodatkowo ustabilizuje skały, bo jak położysz na żwirku może się huśtać i nie wiele z tego wyniknie poza np zbiciem szyby przy porządkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...