Skocz do zawartości

Podawanie CO2 roślinom


Rekomendowane odpowiedzi

Siema, a wiec wczorajsza awaria mojej bimbrowni była wywołana złym uszczelnieniem zakrętki i zostawiłem na noc świeżo na nowo zalepione silikonem zakrętki by wyschnął silikon. Podłączyłem rano bimbrownie i idzie jak burza :) Wszystko działa jak powinno nawet przez ten kamyk z napowietrzacza.

 

I teraz mam pytanko. Otóż mam akwarium 54L w nim narybek mieczyka około 2cm ( z 30 sztuk), 3 gupiki też małe i jedna kosiarka (wiem, że nie może być w tak małym akwarium, ale jest bardzo mała jeszcze i za kilka tygodni oddam ją bratu do 250L). Oświetlenie to:

1 świetlówka: 13W zwykła nie akwarystyczna,

2 świetlówka: 15W Ocean Sun,

3 świetlówka: nic na niej nie pisze, nawet ile ma Watt i świeci na niebiesko. Niestety nie mogę jej usunąć, bo jest połączona z Ocean Sun.

 

Czy ta niebieska świetlówka może zakłócać rozwój roślin i pobieranie przez nie CO2?

Czy wystarczy tyle światła w akwarium jak będę świecił 10-12 godzin dziennie?

Czy może po wpływem ciśnienia mi wypchnąć silikon? ale schnął całą noc zanim dałem nakrętkę z tym silikonem na bimbrownię, bo przedtem puścił silikon, bo zaklejałem dziury w nakrętce silikonem jak już była na bimbrowni.

Teraz najważniejsze: Czy mam na noc wyciągnąć wężyk z CO2 po za akwarium czy mogę spokojnie 24h na dobę podawać CO2?

Kamyk, z którego wychodzi CO2 jest pod filtrem i jak bąbelki idą do góry to filtr zabiera je wraz z tlenem w drogę po akwarium. Czy ten tlen szkodzi? Bo z tego filtra leci mi tlen 24h na dobę.

 

 

Za odpowiedzi szczerze bardzo dziękuję ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość oświetlenia jest wystarczająca pod bimbrownię. Nie znam charakterystyki tych świetlówek i nie mogę ocenić jak ich światło wpłynie na rozwój roślin. Jeżeli chodzi o napowietrzanie z nawożeniem CO2 to troszkę jak wpychanie kamienia syzyfowego... Dajesz CO2 i wybijasz go szybciutko tlenem. Zasada jest taka, że w dzień roślinka pobiera CO2 i przy procesie fotosyntezy (czas świecenia) wytwarza tlen jednocześnie rozwijając się. W nocy zaś na odwrót... Rośliny do życia pobierają tlen z wody, a oddają CO2... Dobrze w dzień nawozić z bimbrowni bez napowietrzania, a po zgaszeniu światła podawać tlen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie otruję rybek? Jak na razie mam mało roślin w akwarium. Nazwe znam tylko jednej to mech jawajski, a i jeszcze jedna to chyba języcznik australijski co tak nisko we żwirku rośnie. Fotosynteza trwa cały dzień? Czy np. po południu? bo to co2 leci do góry i nie jest wypychane na akwarium za bardzo, a wylatuje w kącie akwarium i wybucha przy górze, ale dużo wylatuje tych bąbelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotosynteza zachodzi tylko jak jest światło (źródło energii). W przypadku roślin akwariowych to tylko tyle ile świecisz. W nocy możesz podtruć ryby dwutlenkiem, bo wzrośnie go trochę. Część z bimbrowni, część z oddychania roślin. Co do wypychanych... masz kamień napowietrzający, który rozbija CO2 na dość duże bąbelki, które trudno rozpuszczają się w wodzie. Przy zakupie kostki lipowej, lub dyfuzora (np. kielich z ceramiką) to bąbelki będą znacznie mniejsze, a i rozpuszczalność większa. Im więcej jedzonka w wodzie tym lepszy przyrosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli chodzi o mnie to ja bym na noc wyciagnoł,gdyz w ncy rośliny produkuja CO2,wiec mogło by sie zrobić zbyt duze stezenie.Naj lepej jak bys miał jeszcze jakiś miernic CO2,to mogbyś na bierząco kontrolować jego steżenie.Ja osobiście w nocy wyłąnczam CO2 i daje napowietrzanie na minimum.W dzien wyłąnczam na powietrzanie,a podaje CO2.Roślinki rosną nawet bez profesjonalnego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, a te bańki z co2 muszą latać po całym akwa jak tlen z filtra czy mogą w miejscu do góry w rogu akwa??

 

No właśnie boje sie, że jak będę cały dzień podawał CO2 bez tlenu to potruję rybki, bo mam ich za dużo. A fotosynteza trwa chwilkę czy długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wczesniej,w dzien mozesz podawać CO2,ale w nocy raczej nie,naj lepej jak bys kupił sobie test pernamentny CO2,i wtedy mozesz sobie kombinowac.Z Co2 to jest tak ze musisz znalesć złoty środek,nie ma uniwersalnej receptury w podawaniu.A co do fotozyntezy trwa cały okres naświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem po co Wy ładujecie do swoich akwariów ten dwutlenek węgla.Ja mam akwarium 2 lata i od samego początku nie dodawałam co2 ,nigdy nie miałam problemów z roślinami . Akwarysta który zajmuje się od 20 lat ,hodowlą ryb od początku mnie uczulał aby mi nie kombinować z co2.I miał rację.Ale każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...