Skocz do zawartości

[43L] Krewetkarium


daarekn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

Włąśnie planuję start swojego pierwszego krewetkarium.

Obecnie posiadam:

  • akwarium  35x35x35 - czyli kostka 43 l.
  • filtr Aquael Pat Mini gdzie gąbka będzie zastąpiona E-JET 103

Teraz mam pytanie co do samego podłoża. Wiem, że do hodowli RC wystarczy nawet żwir czy piasek bazaltowy ale chciałbym się skupić na gotowych podłożach typu Benibachi black soil. Pytanie czy warto? Czy faktycznie są one tak dobre jak piszą? Jako, że w akwarium będzie sporo roślinek i równie dobrze zależy mi na ich kondycji czy nie warto kupić tańsze podłoża roślinne typu Aqua substrate? Czy takie podłoże roślinne dobrze będzie wpływało na kondycję RC? Dziękuję wszystkim za poradę.

 

Pierwsze zdjęcia w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiałabym twierdzić, że Benibachi do RC może być wręcz szkodliwe - utrzymuje odpowiednie warunki, ale dla Caridin, ciągnie pH w dół i to solidnie. Co do zwykłych roślinnych podłoży... Ciężko powiedzieć, ogólnie krewetki są wrażliwe na duże ilości wszystkiego w wodzie. Takie podłoża mogą co nieco oddawać, jednak wydaje mi się, że jeśli damy akwarium spokojnie dojrzeć, porobimy trochę podmian, to ten wstępny nadmiar, który podłoże odda, zostanie usunięty i będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zostaje mi albo typowe podłoże pod roślinne lub np czarny piasek bazaltowy. Rozumiem, że im mniejsza granulacja to dla krewetek lepiej?. Czy na takim podłożu mniej wymagające roślinny tj. Monte Carlo, Hydrocotyle Tripatita Japan  czy np wszelkiego rodzaju mchy będą dobrze rosły oczywiście zapewniając im odpowiednie oświetlenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam CI  podłoże HELP PLANTS SOIL   doskonałe dla roślin i powodzeniem u trzymasz na nim Neocaridiny    ,znam osoby które  trzymają na tym podłożu blue bolty  i inne wymagające robaczki.

Neocaridiny to bardzo wytrzymałe  krewetki  mają szeroki zakres   tolerancji  ph 6,2-7.8 nie jest im straszne..

Dla mchu podłoże jest obojętne   i tak go posadzisz na korzeniu  czy innych dekoracjach   i tak ci będzie rósł .

 

A jak chcesz jakieś  fajniejsze wymagające krewetki to już  wtedy baw się w  lepsze podłoża typu beni  black soli ,help shrimps .....  a czy warte ceny ... tak zdecydowanie tak  mam beni black soli w 20l kostce i powiem ci ze robote robi  świetną m woda kryształ parametry bardzo stabilne  a trzymam na nim hybrydy crystali .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki wielkie za pomoc. OK teraz pojawia się kolejny problem, a więc oświetlenie. Jako, że w akwarium będą rośliny, które wymagają ok 0,4 W/L w związku z tym przy kostce 43 litrowej odpada oświetlenie tj. http://aquael.pl/produkty/akwarystyka/oswietlenie/175-leddy-smart#szczegóły?Czy może w przypadku LED ten przelicznik jest inny? Jak to jest z informacją producenta, iż moc oświetlenia przy zachowaniu max 35 cm zapewnia odpowiednie oświetlenie nawet dla bardziej wymagających roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z brakiem czasu start nowego akwa trochę się przeciąga. Ostatnio pojawiła się kwestia użycia w akwarium 43 litrowym filtra zewnętrznego JBL e901 (pozostał mi na stanie po poprzednim zbiorniku). Planowałem  filtr Aquael Pat Mini z gąbką E-JET 103. Pytanie tylko czy to nie za mocny filtr do takiego akwarium. Wiem, że nadfiltracja jest wskazana zwłaszcza w krewetkarium ale czy użycie takiego filtra to aby nie przesada?

Edytowane przez daarekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze tylko podłoże i można zaczynać.

Obecnie do zestawu dołączyło oświetlenie LED Chihiros A301 18W 8000k oraz napowietrzacz Aquael Oxyboost Plus 150.

Początkowo miało to być krewetkarium ale ostatnio pojawił się pomysł na raka karłowatego z Patzcuaro (Cambarellus Patzcuarense „Orange”).

 

Oto dwa zdjęcia jak prezentuje się akwarium z oświetleniem. Zdjęcia zalanego zbiornika powinienem wstawić już w weekend

 

824c431de5a7.jpg

d0ac55e6c611.jpg

Edytowane przez daarekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się to jak wykorzystałeś kształt korzenia, takie ułożenie bardzo mu pasuje.

Co do bazaltu to zgodzę się z przedmówcami, to kiepskie podłoże. Tym bardziej do kostek, bo moim zdaniem taka granulacja optycznie je pomniejsza. Osobiście zmieniłabym go na piasek, ale ja wszędzie dawałabym piasek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak na tym podłożu będą rodziły sobie rośliny. Faktycznie granulacja bazaltu troszkę pomniejsza akwarium. Największy jednak problem był z jego przepłukaniem. Zajęło mi to kilka godzina zanim woda w wiadrze nie przypominała błota :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz c pod tym bazaltem np. kulki gt lub jakiś substrat to rośliny poradzą sobie świetnie. Jeśli to sam bazalt to za wiele tam nie urośnie.
Co do wielkości to faktycznie mogłeś brać jak najmniejszy.

Gdzie brałeś ten bazalt, że taki syf był? Ja swój płukałem trzy razy i woda czysta.
Lumia 640

Edytowane przez Miniu
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pod podłoże poszły kulki gliniano - torfowe. Bazalt był brany w jednym ze sklepów akwariowych. Niestety na tą chwilę podłoże zostaje zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijała. Mam nadzieję, że raczki CPO za kilka tygodni będą się czuły w akwarium ok.

Dziś pierwsza podmiana 30%.

Kilka fotek:

 

37d671a969bf.jpg

 

291b6ea4006e.jpg

 

ff62a2795516.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limnophila za chwilę zdominuje Ci zbiornik. Osobiście czymś bym ją zastąpił.

 

Jakieś tło będzie, czy tylko kabelki :D ?

 

Limnophila ładnie się rozrasta celem jest zasłonięcie filtra oraz tyłu akwarium aby nie było trzeba kombinować z tłem. Niestety Roseafolia rośnie dość wolno więc trzeba czasu by uzyskać zakładany efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...