Jump to content

Belka Power Led 60x1W/Regulacja mocy


dar3k369
 Share

Recommended Posts

Witam rozpocząłem budowę belki power led na aluminiowym profilu 120cmx16cm. Przeznaczeniem tej belki jest oświetlenie akwarium o wymiarach 120x40x50h. Na profilu znajdować się będzie 60szt w czterech rzędach po 20szt. Power led'y mają następujące parametry: 
Dane techniczne 
Moc katalogowa 1W 
Moc znamionowa ~1.2W 
If 350mA 
Vf 3.2-3.4V 

Zależy mi na tym aby istniała możliwość regulacji mocy wszystkich ledów tzn. od 0 do 100% i teraz pytanie do Was jak to zrobić? Dodam że jestem laikiem i bardzo proszę o "łopatologiczne" porady. 

Druga możliwość mniej satysfakcjonująca, to możliwość włączenia dwóch rzędów zewnętrznych na 1 włącznik plus dwa rzędy środkowe drugi włącznik. 

Bardzo proszę o informacje jakich zasilaczy czy też driverów należy użyć etc. Dzięki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Konkretne modele czy w uproszczeniu? Liczysz napięcie(mnożysz napięcie diody razy liczba diod w gałęzi) na gałęzi, sumaryczną moc(moc diody razy ich liczba plus z 10% zapasu) i szukasz pod dany prąd (dodajesz prądy na gałęziach, na jednej prąd jest równy 350mA ale lepiej dać ciut mniej) zasilacza (lub zasilacza ze sterownikiem). Sterowanie jest dość proste i polega najczęściej na regulacji wypełnienia impulsu. Więc sterowników powinieneś mieć dobry wybór. Wyłącznie rzędów, tego nie rób chyba że każdy będzie miał osobny zasilacz, jeśli wyłączysz jedną gałąź to prąd na reszcie wzrośnie, to zasilacz stało prądowy. Jeśli byś tak zrobił spalił byś to czego nie wyłączyłeś.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edited by WitoldM
Link to comment
Share on other sites

Nic nie liczę, zakupiłem power ledy o danych technicznych jw. lutować potrafię i mniej więcej wiem jak te światła mają w belce wyglądać nic poza tym :D w kwestii elektroniki potrzebnej do tego liczę na pomoc bo sam nie dam rady 

Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że 4 rzędy po 20 sztuk to jest 80 diod, a nie 60. :) Ile tam ich ma być tak na serio?
Poza tym, proponował bym żeby w gałęzi było 15 diod, łatwiej będzie dobrać zasilacz. Oczywiście w profilu sobie to możesz poukładać jak chcesz, chodzi tylko o połączenie elektryczne.

Edited by WitoldM
Link to comment
Share on other sites

Tak wiem pomyłka zamówiłem po prostu 80 i tak napisałem, ma być 4x15

 

Czy można zastosować taki układ? 

Uniwersalny zasilacz diod LED mocy z układem PT4115 - płytka drukowana Edited by dar3k369
Link to comment
Share on other sites

4 zasilacze chcesz mieć?

Ty bierz pod uwagę że chcesz mieć robotę ułatwioną skoro nie potrafisz tego policzyć. Więc nie baw się w samodzielne składanie wszystkiego tylko bierz gotowy zasilacz (lub dwa czy 4).

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edited by WitoldM
Link to comment
Share on other sites

4 zasilacze chcesz mieć? Ty bierz pod uwagę że chcesz mieć robotę ułatwioną skoro nie potrafisz tego policzyć. Więc nie baw się w samodzielne składanie wszystkiego tylko bierz gotowy zasilacz (lub dwa czy 4). Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Do jednej belki będę potrzebował 2 takich zasilaczy jak podałem wyżej, na jednym może być max 36szt x1W więc wystarczą dwa. Regulacji raczej sam nie zrobię więc do jednego zasilacza podłącze rzędy zewnętrzne a do drugiego dwa środkowe i taka to będzie regulacja :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...