Skocz do zawartości

Powrót do akwarium po kilku latach


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich na forum. Dobre kilka lat temu posiadałem małe akwarium, lecz była to typowa amatorszczyzna. Chciałbym spróbować założyć akwarium od samego początku (jakąś małą wiedzę mam na ten temat, od kilku dni czytam podobne tematy), lecz potrzebuje pomocy innych.

Zacznijmy od tego, że nie chce przeznaczać jakiejś sporej sumy więc będę się starał kupić akwarium z pokrywą na olx (nie wiem czy to dobry pomysł?). Co do wielkości tego akwarium myślę ,że będą to wymiary około 80x35x40, może być trochę mniejsze lub większe i tutaj pytanie proste czy profilowane ? Kolejna sprawa wygląda tak, że chce żeby w akwarium wszystko było jak najlepiej , ale chce też mieć jak najniższe koszty za prąd. Stąd też pytania do oświetlenia ledowego ,jest sens sie w to bawić? Bo słyszałem, że w akwarystyce ma słabe zastosowanie. Tak samo filtr , wewnętrzny/ zewnętrzny ? Wewnętrzny chyba mniej prądu bierze, ale zewnętrzny jest znacznie lepszy. Grzałka wiadomo z termostatem. Moje pytanie ogólne ,czy jestem w stanie pogodzić dobrą jakość (dobre oświetlenie, filtr zew itd) z niskim kosztem utrzymania? Jak dobrać sprzęt tak aby wszystko było dobrze zrobione i zarazem oszczędnie? Filtr , grzałka i resztę sprzętu myślałem żeby kupić nowe. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz kupował sprzęt osobiście, to nic nie stoi na przeszkodzie kupna używanego akwarium z pokrywą, a nawet innego osprzętu.

W jakim stylu w ogóle planujesz urządzić akwarium? Oświetlenie jak i całą resztę dobiera się do biotopu, czy jak kto woli aranżacji, stylu. Do takiego roślinnego akwarium będziesz potrzebował innego oświetlenia, niż do przykładowo Malawi czy też tzw. czarnych wód.  Co do samych ledów, to wiem, że są one z powodzeniem stosowane w biotopie Malawi, Tanganika, czarne wody, a co do akwarium roślinnego, to nie mam pojęcia, nie moja broszka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W roślinny ledy spisują sie świetnie kwestia doboru barwy i ilości diod.

Ale za 500zl kolega nie wystartuje 112l zbiornika z dobrym oświetleniem i filtracja .

Łatwiej będzie jak autor poda jaka kwotą dysponuje a koszta miesięczne utrzymania zbiornika to groszowe sprawy. Pelno w necie kalkulatorów do takich obliczen

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt miesięczny za prąd nawet przy bardzo mocno oświetlonym HT 112 l nie jest zbyt duży porównując do kosztów które trzeba przeznaczyć na zakup wszystkiego co potrzebne. Kiedyś liczyłem ile mi akwa prądu ciągnie i wyszło jakieś 20-30 złotych/miesiąc.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiem jedno, bede szukal akwarium z pokrywą używane w dobrym stanie. Prawdopodobnie proste , ludzie twierdza ze lepsze , prawda? A filtry i inne wyposażenie chyba lepiej nowe? Chociaż nie mam ochoty wydawać 300 zł na sam filtr dobrej jakosci.... Akwarium będzie głównie dla rybek (okolo 15 sztuk), jeśli chodzi o roślinność to bardziej skłaniam się ku żywej roślinności, chyba są jakieś roślinki mniej wymagające gdzie sam filtr , grzałka z termostatem i oświetlenie wystarczy? Apropo oświetlenia bo to jest chyba bardzo ważne, świetlówki czy ledy ? i Jakiej mocy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko proste. Filtr zależy, można i kupić chinola za nie wiele ponad stówkę. Grzałka nowa. Jeśli światła będzie mało to w sumie podłoże rośliny i praktycznie tyle. Jeśli światła więcej to dochodzi np. instalacja CO2 i koszty rosną ostro. Zależy w co celujesz. Ledy będą ok ale nie wiem czy jest sens jak będziesz się trzymał 0.3 w/l czyli typowo dolnej granicy. Weź tylko pod uwagę że wybór roślin spada mocno przy takim świetle, co nie znaczy, że do zera.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że nie warto na starcie, zrażać się do używanego sprzętu, bo porządny sprzęt potrafi swoje lata wypracować, a po co się pchać w większe koszta zakupu? 

Jeśli masz tylko możliwość odbioru osobistego np. filtra, to warto się nim zainteresować, mówisz sprzedawcy, że chcesz go sprawdzić przy zakupie, sprzedawca podłącza i wiesz na czym stoisz. 

Sam osobiście kupiłem kiedyś nowy filtr od Aquael, i nowy był uszkodzony, musiałem miesiąc czekać, aż przyjmą mi gwarancję, i przyślą mi nowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 80x40x40 i posiadam filtr midikani 800, jeśli nie straszna Ci polska firma to od siebie mogę polecić. Fajny kubełek w rozsądnej cenie.

 

Co do oświetlenia to kupując takie akwarium z pokrywą pewnie będziesz miał 2x18W T8. Ja tak mam i dokupiłem jedną świetlówkę LED 9W 6500K (odpowiednik 18W) i zamontowałem do swojego akwarium. Koszt nieduży, kupiłem markową świetlówkę Philips 6500K, 2 uchwyty do obudowy i oprawę bryzgoszczelną z przewodem - wystarczy 1 szt. bo LEDy zasilane są tylko z jednej strony prosto z 230V. 

Takim sposobem możesz mieć tańsze oświetlenie za nie duże pieniądze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc akwarium proste. Filtr wolałbym coś ze sprawdzonej firmy niż chinole , macie jakieś konkretne sprawdzone i niezawodne modele? No tak, nowe nie zawsze znaczy lepsze, będę szukał czegos używanego lecz z niskim "przebiegiem" ,a tak ogolnie lepszy kaskadowy czy zewnetrzny filtr do akwarium 80x35x45?.  Kupie uzywane akwarium z pokrywą także zobacze jakie oświetlenie bedzie w zestawie i wtedy bede kombinowal. Tubylec, jak wygląda oświetlenie LED 9w w porównaniu do świetlówki 18w? lepiej/gorzej ? tak samo ? Grzałkę z termostatem kupie chyba nowa , tutaj chyba malo istatna sprawa ,wazne zeby bylo ok 100W ? To chyba wszystko z takich głównych i kosztownych rzeczy ,czy o czymś zapomniałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że chinol to chamska kopia tetry xd Mam, nie narzekam. Kubeł zawsze lepszy, więcej możliwości, więcej miejsca na media. Grzałka około 100W, ok ale kupił bym coś lepszego. Pamiętaj, że więcej światła to kierunek na większe koszta bo butla. Bimbrownię daruj bo szkoda cierpliwości. Pogrywy mają to do siebie, że są badziewne. Miałem po kimś taką w której statecznik prawie się przetopił przez plastik. Kupił bym proste akwa, dał narożniki, szybę i pomyślał o belce. Pokrywy mają ogromną wadę, mianowicie 60 cm świetlówki w 80 cm akwa. Czyli z boków wszystko będzie marnie rosło. Mówimy oczywiście o tych tanich plastikowych pokrywach, które są w większości zestawów.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rage97.

 

Jeśli będziesz chciał filtr kaskadowy, to będziesz musiał zmodyfikować pokrywę. 

Będziesz musiał wyciąć odpowiedni kształt w pokrywie by móc go zamontować, i będziesz potrzebował wolnej przestrzeni poza akwarium, bo filtr będzie wystawał kilka cm.

Sam posiadałem filtry FZN-3 przez kilka lat, jeden pracował w akwarium 112l, i śmiało wystarczał w tym baniaku, dobra filtracja, niezawodność i cicha praca. 

Edytowane przez StoneKnight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tubylec, jak wygląda oświetlenie LED 9w w porównaniu do świetlówki 18w? lepiej/gorzej ? tak samo ? Grzałkę z termostatem kupie chyba nowa , tutaj chyba malo istatna sprawa ,wazne zeby bylo ok 100W ? To chyba wszystko z takich głównych i kosztownych rzeczy ,czy o czymś zapomniałem?

 

Tubylec :P

Według moich obserwacji światła jest dużo więcej porównując do zwykłej T8. Niedawno założyłem dodatkową świetlówkę LED i zauważyłem znaczną poprawę jeśli chodzi o wzrost roślin. Nie mówiąc o mniejszym zużyciu prądu.  

 

Co do grzałki to z mojego doświadczenia lepiej kupić trochę mocniejszą. Ja mam 150W, ale to zależy od tego jaką masz temp. w pomieszczeniu + jakie ryby 

będziesz tam trzymał. 

 

 

 

rage97, dnia 15 Marz 2016 - 21:06, napisał:

a tak ogolnie lepszy kaskadowy czy zewnetrzny filtr do akwarium 80x35x45?. 

 

Według mnie tylko i wyłącznie zewnętrzny kubełkowy. Lepsza filtracja, więcej miejsca na media filtracyjne, łatwiejsze czyszczenie i więcej miejsca w akwarium. 

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...