Skocz do zawartości

Dodatkowy filtr do baniaka 300l


robi007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zakładam nowy zbiornik 300l i potrzebuję porady odnośnie drugiego filtra (mam obecnie Eheima 2075 w likwidowanej 240l). Czy jako drugi filtr kupić taki sam (przez 3 lata nie sprawił mi żadnego problemu), czy też brać jakiś tańszy model np. Eheim 2217+ lub innej firmy. Obydwa będą pracować jako odrębne mechaniczno-biologiczne (chyba, bo może jeszcze myśle czy nie podzielić jeden mechanik a drugi biolog). Do jednego będzie podłączony reaktor Sera 500, a do drugiego grzałka przepływowa Hydor 300W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na wlocie założysz gąbkę, to ten 2075 świetnie sprawdzi się jako biolog (ma naprawdę potężną objętość), a na mechanika... W gruncie rzeczy cokolwiek, byle miało spory przepływ. Spokojnie możesz wziąć coś tańszego :-) Chociaż nie ukrywam, że jestem fanką kubłów eheima :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli założenie gąbki w najniższym koszyku, zamiast tych czarnych plastikowych rurek (mechpro). W sumie miałem zamiar dać w koszyki patrząc od dołu w 2075: mechpro---biomech---sagem matrix---substrat pro. Co do drugiego filtra to raczej skłaniam się też do Eheima 2075, bo sprzęt już mam sprawdzony i wygoda obsługi dużo większa niż w 2217+, który jest o 200zł tańszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli założyć gąbkę na rurę w akwarium lub jeśli nie chcesz szpecić - dorzucić prefiltr z korpusu filtra narurowego. Wtedy kubeł sobie spokojnie pracuje, nie zbiera się w nim syf, co jakiś czas czyścisz prefiltr, a sam filtr otworzysz... Kiedyś, za rok xD

Co do zawartości filtra - po prostu po brzegi ceramiki, tylko na wierzch coś drobnego, żeby nic do wirnika nie wpadło.

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainstalowała na jednym, tym którego wybierzesz na biologa (z większą pojemnością), a drugi może być pełen po brzegi samych gąbek, jego będzie trzeba otwierać dość często, ale traktując go jako czysto mechaniczny filtr bez przeszkód będziesz mógł pod kran i czyste ;) A biolog niech się rozwija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko zalecam wybranie filtra wewnętrznego, nie kubełkowego,  jako mechanika - będzie lepiej i taniej. Polecam Eheim Powerline XL, który u mnie spisuje się bardzo dobrze. Twój 2075 jako biolog sprawdzi się znakomicie, zresztą ma prefiltr w górnej części, który zapobiega zabrudzeniu wkładu biologicznego, więc nie musisz dodawać filtra narurowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że ja również mam wewnętrznego mechanika - łatwość czyszczenia, z drugiej strony kubełka nie trzeba kombinować jak ukryć + przy czyszczeniu syf z gąbek nie rozlatuje się po akwarium (a to mi się regularnie zdarza, nie wymyśliłam patentu na ściąganie gąbki bez syfienia...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzny odpada, bo dążę do tego aby zminimalizować ilość urządzeń w akwarium (szkło OptiWhite i jeszcze zbiornik otwarty - ma to ładnie wyglądać dla oka). Wiem że wewnętrzny to dobry wybór bo używałem Fluvala we wcześniejszym 240l, tylko że wtedy była pokrywa i na dodatek był to zbiornik roślinny. Teraz idę w stronę aranżacji kamieni + korzenie, gdzie będzie ładny trawnik i niskie roślinki. Ten wewnętrzny burzyłby mi mój koncept.

Tak więc napewno będą dwa kubełki (2x Eheim 2075). Z tego co proponuje yuurei, gdyby jeden był czystym mechanikiem, to praktycznie raz na miesiąc pewnie  trzeba by go czyścić.

Do mechanika dać same gąbki czy też ten czarny wkład Mech, który daje Eheim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...