Skocz do zawartości

Coś nie tak z roślinkami !


xxadixx233
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewnien problem z roślinkami występuję on od samego początku tzn. prawie już rok . Nigdy się tym nie interesowałem ale teraz chciałbym żeby moje rośliny były piękne :D A mianowicie chodzi o to że roślinki w moim akwarium rosną bardzo dobrze + wypuszczają nowe liście ( sa bardzo ładne ) ale po jakimś czasie liście robią się czarne , zawijają się i są na nich takie małe włoski ( bardzo małe z 0,1 cm i osadzony jest na nim taki zielony kolor wygląda tak jak by był to glon) . W akwarium mam czarny żwirek bazaltowy. Mam w nim 3x rodzaje roślin :
- Echindorus rubin - rośnie , wypuszcza nowe liście lecz zawija się liście te włoski na tej roślinie są na brzegach .
- Ludwigia sp.- rośnie , wypuszcza nowe liście lecz ta roślina ma najwięcej czarnych liści i tych włosków ( ona zaś ma na całej powierzchni liścia włoski )
- Lobelia cardinalis - tą roślinkę mam dopiero miesiąc i na razie jest mocno zielona , wypuszcza nowe liście ,nie ma czarnych liści lecz troszkę się zawija

Info o akwarium :
- 112l
- Oświetlenie mam jarzeniówki 60W
- Ph wody 7,0
- temp wody 26 stopni
- filtr Aquael ( mam 2x ponieważ mam wewnętrzne o mocy jeden 250l/h a drugi 260l/h ) po nowym roku zamawiam FILTR ZEWNĘTRZNY HW-302 1000l/h


Obsada :
- kilka danio
- kilka mieczyków
- kilka molinezji
- 1x glonojad

Rośliny nawożę w płynie Classic Aqual Art ( Planta Gainer ) Myślałem żeby zacząć podawać CO2 lecz pani w zoologicznym powiedziała mi że nie ma takiej potrzeby skoro daje nawóz w płynie .

Zdjęć nie dołączę ponieważ nic na nich nie widać dodam kilka zdjęć z google podobnych do mojego problemu z roślinkami !

Proszę o pomoc z góry dziękuje !

post-23593-0-30414800-1451504189_thumb.jpg

post-23593-0-46932700-1451504194_thumb.jpg

post-23593-0-55540700-1451504195_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawozy uniwersalne mają niedostateczne proporcje mikro makro składników. Żeby nie stosować bimbrownicy lub butli należy dostarczać roślinką węgiel w płynie do słupa wody. Znaczenie podłoża też jest istotne , jak tu kolega wyżej wymienił , zrób testy wody bez parametrów trudno. i oczywiście twoje fotki foto. Czarne naloty na liściach to mogą być okrzemki ale bez foto nie widzę dokładnie tylko przypuszczam. co do zawijania się liści może to być nadmiar potasu np niedobory jakieś itd.   tu masz idealne parametry wody

Prawidłowe parametry wody w akwarium roślinnym:

  • TWW 4-5
  • TWO 6-10
  • Ph 6.8-6.9 przy CO2 20-30mg/l
  • Ca~35mg/l
  • Mg~10mg/l
  • K~15mg/l
  • Fe~0.3mg/l
  • Mn~0.15mg/l
  • Cl~5mg/l (?)
  • Na~2mg/l (?)
  • SO4~40-60mg/l
  • HCO3~50-60mg/l
  • NO3~5-10mg/l
  • PO4~0.6-1.2mg/l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W akwarium mam czarny żwirek bazaltowy.

Czyli podłoże 100% jałowe a w nim posadzone:

 

 

Mam w nim 3x rodzaje roślin : - Echindorus rubin - rośnie , wypuszcza nowe liście lecz zawija się liście te włoski na tej roślinie są na brzegach . - Ludwigia sp.- rośnie , wypuszcza nowe liście lecz ta roślina ma najwięcej czarnych liści i tych włosków ( ona zaś ma na całej powierzchni liścia włoski ) - Lobelia cardinalis - tą roślinkę mam dopiero miesiąc i na razie jest mocno zielona , wypuszcza nowe liście ,nie ma czarnych liści lecz troszkę się zawija

Czyli 3 rośliny które głównie pobierają pierwiastki z podłoża.

A kolega robi co?

 

 

 

Rośliny nawożę w płynie Classic Aqual Art ( Planta Gainer )

W którym jest prawie samo mikro (które tutaj nie jest w ogóle potrzebne) i dwa pierwiastki, makro potas i magnez.

Dlatego pojawiają Ci się :

 

 

są na nich takie małe włoski ( bardzo małe z 0,1 cm i osadzony jest na nim taki zielony kolor wygląda tak jak by był to glon)

Tak, jest to glon, dodatkowo na szybach robi Ci się zapewne zielony osad.

 

Jak wyglądają podmiany u Ciebie i odmulanie?

 

Nie podawaj tego classica a zakup  kulki G-t (gliniano torfowe) i powkładaj roślinom pod korzenie, za jakiś czas powinny odbić.

 

@@krypto11 powiesz mi jak większość tych pierwiastków sprawdzasz ile aktualnie masz ich w wodzie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podłoże 100% jałowe a w nim posadzone:

 

 

Czyli 3 rośliny które głównie pobierają pierwiastki z podłoża.

A kolega robi co?

 

 

 

W którym jest prawie samo mikro (które tutaj nie jest w ogóle potrzebne) i dwa pierwiastki, makro potas i magnez.

Dlatego pojawiają Ci się :

 

 

Tak, jest to glon, dodatkowo na szybach robi Ci się zapewne zielony osad.

 

Jak wyglądają podmiany u Ciebie i odmulanie?

 

Nie podawaj tego classica a zakup  kulki G-t (gliniano torfowe) i powkładaj roślinom pod korzenie, za jakiś czas powinny odbić.

 

@@krypto11 powiesz mi jak większość tych pierwiastków sprawdzasz ile aktualnie masz ich w wodzie?

Odmulam dno przy każdej podmianie wody , podmieniam co tydzień 30% wody .

Jaką masz twardość wody tak dodatkowo. Ph 7 to bardzo nisko bez gazu i zakwaszania.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

twardości nigdy nie sprawdzałem ph wody mam juz 7,5 postanowiłem podnieś

Czyli podłoże 100% jałowe a w nim posadzone:

 

 

Czyli 3 rośliny które głównie pobierają pierwiastki z podłoża.

A kolega robi co?

 

 

 

W którym jest prawie samo mikro (które tutaj nie jest w ogóle potrzebne) i dwa pierwiastki, makro potas i magnez.

Dlatego pojawiają Ci się :

 

 

Tak, jest to glon, dodatkowo na szybach robi Ci się zapewne zielony osad.

 

Jak wyglądają podmiany u Ciebie i odmulanie?

 

Nie podawaj tego classica a zakup  kulki G-t (gliniano torfowe) i powkładaj roślinom pod korzenie, za jakiś czas powinny odbić.

 

@@krypto11 powiesz mi jak większość tych pierwiastków sprawdzasz ile aktualnie masz ich w wodzie?

drogie są te kulki? Na jak długo starczą ? ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odmulam dno przy każdej podmianie wody , podmieniam co tydzień 30% wody .

Normalnie bym Ci poradził, żebyś zwiększył podmiany ale przy słabej filtracji nie ma co ryzykować zachwianiem biologi przy i tak słabej kondycji roślin.

 

 

 

- 1x glonojad

Nie sądzisz, że trochę on tu nie pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz w akwarium złe zbilansowane proporcje jak kolega wyżej wymienił . walizeczka z testami do akwariów roślinnych zakupiona na allegro bo na allegro około 200zł a w zoologu bynajmniej u mnie tylko w jednym do kupienia koszt 340zł

 

http://allegro.pl/zoolek-aquaset-test-9w1-no3-nh3-ph-po4-no2-gh-kh-i5038943923.html

 

nie ma tu wszystkiego trzeba dokupić i nie zawsze szukać w artykułach dla akwarystki

 

ale to dla typowego roślinniaka jak chcemy uzyskać widoczny proces fotosyntezy bomblowanie roślin


kulki koszt około 4zł za 195g ale bazalt musisz zmienić bo będą zmętniać wodę i za dużo też dostanie się substancji do słupa wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie bym Ci poradził, żebyś zwiększył podmiany ale przy słabej filtracji nie ma co ryzykować zachwianiem biologi przy i tak słabej kondycji roślin.

 

 

 

Nie sądzisz, że trochę on tu nie pasuje?

zamierzam zakupić 4x otoski . Filtr zew. kupie  po nowym roku + zostawię jeden filtr wew do napowietrzania wtedy bede robić wiekszę podmiany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i z własnego doświadczenia nie polecam kulek z tytanem niby steryd dla roślin a strasznie mi namieszał w parametrach wody  a jeśli chcesz mieć bujne roślinki zalecam podłoże pod żwirowe Diversy NutriPlant


same otoski nie dadzą rady trzeba zlikwidować przyczynę zaglonienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i z własnego doświadczenia nie polecam kulek z tytanem niby steryd dla roślin a strasznie mi namieszał w parametrach wody  a jeśli chcesz mieć bujne roślinki zalecam podłoże pod żwirowe Diversy NutriPlant

same otoski nie dadzą rady trzeba zlikwidować przyczynę zaglonienia

To mam w końcu stosować te kulki czy lepiej ten classic?

i z własnego doświadczenia nie polecam kulek z tytanem niby steryd dla roślin a strasznie mi namieszał w parametrach wody  a jeśli chcesz mieć bujne roślinki zalecam podłoże pod żwirowe Diversy NutriPlant

same otoski nie dadzą rady trzeba zlikwidować przyczynę zaglonienia

A piasek kwarcowy byłby dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz kulki a kulki na allegro do wyboru pełno tego patrz na ich skład jeśli sprzedawca nie podaje go odpuść sobie zakup z kulkami jest tak że sprzedawcy zazwyczaj je produkują jest to mieszanina gliny z torfem i nawozem poddawana obróbce termicznej

A jak zrobie tak że ułożę 2 cm Diversy NutriPlant potem 5 cm pisaku lub żwiru kwarcowego to będzie dobrze? ;> Nie będę musiał potem stosować żadnych nawozów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nano zrobiłem dla syna mam to podłoże ale musisz oddzielić je siatką budowlana się nadaje taka co kładą na elewacji na to dałem substrat aqua substrate II plus ne używam nawozów oddaje dostatecznie sam do wody i dodatkowo stosuje bimbrownie rośliny mają się dobrze węgiel jest głównym budulcem rośliny ale trzeba pamiętać że same podłoże nie wystarczy trzeba odpowiednią filtrację zapewnić jak i również poziom światła nie pacz na w/l bo stosunek jest ten zmienny co do żarówki t5 a t8 lub led bądź pawer led spektrum światła jest ważne i ja na przykład mam pawer led listwy z ledami niebieskimi czerwonymi i białymi  tz. 1 royal bluy 445-450nm  2deep red 660nm na 8 białych 6500k takie proporcje  ustawione co 5 cm samoróbka wszystko do kupienia na allegro i filmy jak to ludzie robią na youtube bardzo proste ale to mam w baniaku 180x50x60

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krypto11 proszę, używaj znaków interpunkcyjnych, bo naprawdę miałam poważny problem z przeczytaniem Twoich postów. Ten ostatni to już bije wszelkie rekordy. Wracając do głównego tematu: bierz kulki gliniano-torfowe, najtańsze i najprostsze rozwiazanie. Nie trzeba wymieniać całego podłoża itd. Po prostu co trzy miesiace się wciska pod rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam w końcu stosować te kulki czy lepiej ten classic?

Zwykłe kulki bez dodatków, jesteś początkujący będziesz dopiero poznawał akwarium od strony roślinnej, nie dokładaj sobie sam problemów.

 

 

 

A piasek kwarcowy byłby dobry?

Dużo lepszy od bazaltu ze względu na ryby denne jak i  właśnie nawożenie.

 

 

 

Nie będę musiał potem stosować żadnych nawozów ?

Nawożenie słupa wody a żyzne podłoże to dwie różne rzeczy jak i różne są akwaria, sam musisz znaleźć u Siebie ten "złoty środek" my możemy tylko Ci podpowiedzieć jak do niego dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. złe nawyki z Anglii:) tam po forach bez kropek itd się pisało. najtańsze prawda i też skuteczne. co 3 miesiące też prawda, nie trzeba wyjmować starych, zostawiamy w podłożu. ale przy tej granulacji bazaltu jaki ma, wszytko przedostanie się do słupa wody. a co do walki z glonem:

 

lepsza filtracja

ustabilizowanie parametrów wody

kupić można rośliny które pomagają w redukcji glony

zwierzęta takie jak amony itd

 

Zdania też tam zaczynali się z małej litery? Mapet


i oczywiście bez testów nie da się ustabilizować. trzeba dopełniać braki i zmniejszać nadmiary, bo glon zarówna przy nadmiarze jak i przy niedoborze szaleją


bez przesadyzmu. Mamy chęć pomóc tu. Czepianie się interpunkcji  itd. nie pomoże . Ale to moje zdanie :)

 

Taki jest regulamin, który akceptowałeś podczas rejestracji. Mapet

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe kulki bez dodatków, jesteś początkujący będziesz dopiero poznawał akwarium od strony roślinnej, nie dokładaj sobie sam problemów.

 

 

 

Dużo lepszy od bazaltu ze względu na ryby denne jak i  właśnie nawożenie.

 

 

 

Nawożenie słupa wody a żyzne podłoże to dwie różne rzeczy jak i różne są akwaria, sam musisz znaleźć u Siebie ten "złoty środek" my możemy tylko Ci podpowiedzieć jak do niego dojść.

Takie kulki  dostanę w zoologicznym ? Jak bede je stosował to dalej dodawać mam classic? Mam zacząć podawać co2? Jak dam z 6 cm żwirku kwarcowego  + te kulki to bedzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. złe nawyki z Anglii:) tam po forach bez kropek itd się pisało. najtańsze prawda i też skuteczne. co 3 miesiące też prawda, nie trzeba wyjmować starych, zostawiamy w podłożu. ale przy tej granulacji bazaltu jaki ma, wszytko przedostanie się do słupa wody. a co do walki z glonem:

 

lepsza filtracja

ustabilizowanie parametrów wody

kupić można rośliny które pomagają w redukcji glony

zwierzęta takie jak amony itd

 

Zdania też tam zaczynali się z małej litery? Mapet

i oczywiście bez testów nie da się ustabilizować. trzeba dopełniać braki i zmniejszać nadmiary, bo glon zarówna przy nadmiarze jak i przy niedoborze szaleją

bez przesadyzmu. Mamy chęć pomóc tu. Czepianie się interpunkcji  itd. nie pomoże . Ale to moje zdanie :)

Pisz jak uważasz :) Tak jak napisałeś pomoc najważniejsza :D

ok. złe nawyki z Anglii:) tam po forach bez kropek itd się pisało. najtańsze prawda i też skuteczne. co 3 miesiące też prawda, nie trzeba wyjmować starych, zostawiamy w podłożu. ale przy tej granulacji bazaltu jaki ma, wszytko przedostanie się do słupa wody. a co do walki z glonem:

 

lepsza filtracja

ustabilizowanie parametrów wody

kupić można rośliny które pomagają w redukcji glony

zwierzęta takie jak amony itd

 

Zdania też tam zaczynali się z małej litery? Mapet

i oczywiście bez testów nie da się ustabilizować. trzeba dopełniać braki i zmniejszać nadmiary, bo glon zarówna przy nadmiarze jak i przy niedoborze szaleją

bez przesadyzmu. Mamy chęć pomóc tu. Czepianie się interpunkcji  itd. nie pomoże . Ale to moje zdanie :)

Jakie to rośliny np?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zoologicznym na allegro. moje zdanie ,co2 czy to w postaci gazu czy płynu dla roślin jest konieczne. w słupie wody też powinny być pierwiastki itd. le lepsze jest nawożenie poszczególnymi rodzajami. osobno makro, mikro, według zapotrzebowania w Fe itd. ja nie polecam nawozów gotowych uniwersalnych, nie są zbilansowane. a proporcje producenta 1ml na 100l dziennie tylko orientacyjne. jednemu to się sprawdzi innemu nie. są rośliny które potrzebują więcej np. Fe a inne K więc zbiornik zbiornikowi nie równy. podłoże to nie wszystko. rośliny pobierają zarówno ze słupa wody jak i podłoża .


może inaczej np pisstia pochłania fosforany. moczarka, rogatek, wywłucznik, kabomba pochłaniają amoniaki. Co prowadzi do redukcji glonów zabierają im substancje odżywcze. bo glon ma inne wymagania niż roślinny. i tu zostanę przy swoim, mi te roślinki pomogły na początkach. i po restarcie bardzo się przydadzą.

 

Regulamin 6.1. Przypominam jeszcze raz i mam nadzieję, że ostatni, akceptowałeś regulamin to go przestrzegaj. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny pobierają wszystko, kwestia, że nie w tych samych proporcjach. Tak samo każda roślina pobiera azot w formie amonowej i nawet to woli, bo wiąże się to z mniejszym kosztem energii. Problem w tym, że glony też dużo lepiej lubią formę amonową. A amoniak nie musi być nawet wykrywalny, żeby glony go wykorzystały. Stąd lepsza filtracja często pomaga na kłopoty z glonami.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny pobierają wszystko, kwestia, że nie w tych samych proporcjach. Tak samo każda roślina pobiera azot w formie amonowej i nawet to woli, bo wiąże się to z mniejszym kosztem energii. Problem w tym, że glony też dużo lepiej lubią formę amonową. A amoniak nie musi być nawet wykrywalny, żeby glony go wykorzystały. Stąd lepsza filtracja często pomaga na kłopoty z glonami.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Czyli jak kupie filtr kubełkowy zewnętrzny hw-302 1000l/h to powinno pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z problemów. Im więcej zrobisz żeby poprawić warunki tym więcej może pomóc. Do tej obsady tak czy siak filtr musisz kupić większy. Zrób z niego typowego biologa, załóż grubą gąbkę na prefiltr, żeby nie zapychać złóż biologicznych. Wypełnij go ceramiką, jest tam sporo miejsca. Jednego z twoich wewnętrznych będziesz miał wtedy jako mechanika. Podłoże bym podmienił na coś innego. W całości, bazalt mimo że wydaje się że jest ładny to jest to najgorsze podłoże. Miałem, nie polecam. Najlepiej mi pasuje piach, a miałem już chyba wszystko. Ja zamiast kulek obecnie stosuję pałeczki do storczyków, w sumie już dłuższy czas z powodzeniem więc mogę polecić. Ziemia też się nada poczytaj. Węgiel jakoś musisz podawać do tego światła możesz próbować carbo ale ja bym po prostu odpuścił ludwigię i zszedł do 0.3 W/L. Twój wybór. Na mieczyki to trochę małe akwarium. Twardość zmierz i w akwa i w kranie, coś mi tu nie leży.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...