Skocz do zawartości

Zielony nalot + inne okazy glonów - proszę o pomoc


Cryoff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc w identyfikacji glonów i porady dotyczące pozbycia się tego.

Dane akwarium:

Start we wrześniu 2015

wym. 80x40x35 112L

Oświetlenie: 4x10W naświetlacze LED 10h dziennie

Filtr kubełkowy HW 302

Podłoże: żwir bazaltowy + ziemia uniwersalna

Nawożenie: CO2 z butli, makro, mirko, potas wg dawek producenta na 100l

Wodę podmieniam raz w tygodniu, 25%.

Woda 50/50 RO/kranówka.

Obsada: 1 ramireza(2 samice padły), 7 neonów inessa, 12 bystrzyków amandy, 6 otosków.

 

Jakiś miesiąc temu w akwarium pojawił się ciemnozielony nalot na roślinach, podłożu, również w innych miejscach, usuwałem go co tydzień, lecz w tym tygodniu postanowiłem dać mu więcej czasu aby sprawdzić czy będzie postępował i postępuje choć nieśmiało. Oprócz zielonego nalotu od dłuższego czasu zmagam się z białą plechą, wszystko jednak najlepiej oddadzą zdjęcia.

 

hlzVrjW.jpg

e4UXRxE.jpg

r7BfYZe.jpg

DClSbMD.jpg

gneZdiA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podłoże: żwir bazaltowy + ziemia uniwersalna

Główny Twój problem znajduje się tutaj.

Bazalt nie jest "szczelnym" podłożem i ziemia oddaje do słupa wody dodatkowo pierwiastki a Ty jeszcze nawozisz mikro i innymi pierwiastkami "wg zalaceń producenta" a każde akwarium jest inne i łatwo można przedawkować.

 

Jakie masz parametry wody (testy), bo:

 

 

 

Obsada: 1 ramireza(2 samice padły)

 

 nie sądzisz że to coś dziwnego?  Dodatkowo dla tych ryb ten bazalt nie jest w ogóle odpowiednim podłożem a wręcz najgorszym z możliwych.

 

 

 

Filtr kubełkowy HW 302

Jakie masz w nim wkłady, co ile czyścisz i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametrów wody nie znam, gdy dokonam inwestycji w testy to dam znać. Jakie testy zalecasz wykonać?

Filtr od uruchomienia akwarium nie był jeszcze czyszczony, chciałem poczekać jeszcze z pierwszym czyszczeniem, aby pozwolić rozwinąć się tam odpowiednio florze bakteryjnej. Wkłady które są w nim umieszczone to zoolit, kermazyt i ceramika.

Co do ramirezek, jedna z samic była bardzo agresywna, być może ich śmierć to następstwo walk i braku aklimatyzacji, gdyż padły na przestrzeni dwóch dni ale jedna z samic w tym akwarium była dwa dni właśnie, a druga miesiąc. Samiec ma się dobrze do tej pory, ostatnia padła jakieś trzy tygodnie temu. Żwir ma granulacje 1mm, ale czy powodem tego, iż to podłoże jest złe dla tych ryb jest to, że mają one ostre krawędzie? czy w przypadku otosków jest podobnie? Ponieważ one są najdłużej mieszkańcami tego akwarium a praktycznie w ogóle ich nie widać, cały czas siedzą za rurą filtra lub pod korzeniem. Uważam również, iż nie wykonują swojego zadania tj. jedzenia glonów właśnie, w ogóle nie widać ich roboty, a uchodzą za pracowite rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie testy zalecasz wykonać?

Na azotany, azotyny, amoniak, twardości, pH to głównie.

 

 

 

Filtr od uruchomienia akwarium nie był jeszcze czyszczony, chciałem poczekać jeszcze z pierwszym czyszczeniem, aby pozwolić rozwinąć się tam odpowiednio florze bakteryjnej.

Jeżeli nie spadł w nim przepływ to nie czyść, tylko że :

 

 

Wkłady które są w nim umieszczone to zoolit, kermazyt i ceramika.

Zeoolit do kosza, nie jest Ci tam potrzebny, bo nawet nie wiesz ile masz azotu w wodzie a on to pochłania, jeżeli masz  jego niedobory to również stąd biorą się glony, bo jak rośliny głodują glony to wykorzystują.

Możesz śmiało go zastąpić ceramiką.

 

 

 

Co do ramirezek, jedna z samic była bardzo agresywna, być może ich śmierć to następstwo walk i braku aklimatyzacji, gdyż padły na przestrzeni dwóch dni ale jedna z samic w tym akwarium była dwa dni właśnie, a druga miesiąc.

Ramirezki to "maślaki" nie sądze, żeby dwie samiczki zaganiały się na śmierć...  One się o to podłoże najzwyczajniej mogą kaleczyć, wyjadając resztki spomiędzy kamieni ranią pyszczki, kolejna sprawa to co napisał Witold.

 

 

 

czy w przypadku otosków jest podobnie?

Otoski więcej czasu spędzają na dekoracjach / szybach wbrew pozorom nie mają dużej styczności z podłożem , chociaż i im przydał by się piasek ( nie mówie o jakiś wysepkach bo to mija się z celem).

 

 

 

Uważam również, iż nie wykonują swojego zadania tj. jedzenia glonów właśnie, w ogóle nie widać ich roboty, a uchodzą za pracowite rybki.

Jeżeli właśnie zakupiłeś je po to, to trochę się pomyliłeś, każda ryba/krewetka ma być ozdobą akwarium a nie ekipą czyszczącą przez co właściciel miał by mniej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 rozpuszczam za pomocą dyfuzora, umiejscowiony jest on w lewym tylnym rogu, przed grzałką, widoczny na zdjęciu.

 

Nie zauważyłem do tej pory, aby przepływ uległ pogorszeniu. Wymienię ten zoolit, skoro faktycznie może pochłaniać azot to być może jest to powodem nie zwiększania się masy roślin w sposób optymalny i dodatkowo powstawania glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, w końcu udało mi się wykonać testy. Od ostatniego czasu liczba glonów powiększyła się, lecz nie drastycznie.

Posłużyłem się testami paskowymi JBL Easy Test 6in1.

 

PH ~6,7-6,8

GH ~19

KH ~19

NO2 - 0

NO3 - ciężko oszacować ale między 25-50 mg/l

 

Choć nie będzie to już miało to większego znaczenia, ponieważ zdecydowałem się na restart, zmianę podłoża na piasek, dołożenie 20W światła, a przede wszystkim wyciągnięcie ziemi, to co według was jest przyczyną takiego stanu rzeczy

Edytowane przez Cryoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PH ~6,7-6,8 GH ~19 KH ~19

Takie pH przy takim "betonie" jest wręcz mało prawdopodobne, sprawdź lepiej te testy.

 

Jeżeli faktycznie masz tak twardą wodę to zapewne blokuje wchłanianie roślinom pozostałe pierwiastki, a glony jak to glony wykorzystają każdą sytuację w której rośliny nie dają rady lub jak czegoś brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie źle odczytałem wyniki, pierwszy raz w życiu wykonywałem takie testy i źle zinterpretowałem wynik. GH, KH było około 10-12. Taka twardość raczej nie mogła być powodem utrudnionego wchłaniania przez rośliny pierwiastków, zatem powodu występowania tych glonów należy doszukiwać się w żelazie, fosforze? Czy źródłem ich nadmiaru mogła być ziemia? Muszę dodać, iż w pewnych miejscach akwarium od wody oddzielona była ona zaledwie 1cm żwiru, czy to był mój błąd?

Edytowane przez Cryoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...